ارزش سهام در بورس تهران زیر ارزش ذاتی است

دو شنبه 8 دی 1393   سرویس
در جلسه تودیع و معارفه رییس سازمان بورس مقرر شد تا علاوه بر ارایه برنامه ای برای بازگشت رونق به بازار سهام جلسه تیم اقتصادی دولت طی هفته جاری برگزار گردد.

مدیر عامل شرکت کارگزاری بانک اقتصاد نوین در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز ضمن بیان مطالب فوق اظهار داشت: سال گذشته افزایش چند برابری نرخ خوراک گاز مجتمع های پتروشیمی و نیز عوارض مالیاتی مجتمع های معدنی و سنگ آهنی منجر به عدم اطمینان در میزان سوددهی بازار سهام گردیده که نیازمند برنامه دولت در راستای بازگشت اعتماد به بازار سهام است.

نصراله برزنی از دیگر عوامل مهم ایجاد رکود در بازار سهام را تأخیر در نتایج مذاکرات هسته ای دانست و گفت: در حال حاضر چگونگی تأمین کسری بودجه سال 94 دولت مورد توجه قرار گرفته است که خود عاملی در روند نزولی بازار سهام محسوب می گردد.

وی به امکان فراهم آمدن شرایطی برای تزریق نقدینگی به بازار سهام اشاره کرد و افزود: تزریق نقدینگی به بازار سهام منجر به افزایش تقاضا خواهد شد که امری مؤثر در رونق بازار سهام است.

برزنی حجم نقدینگی موجود در جامعه را 660 هزار میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: ورود یک درصد حجم کنونی نقدینگی موجود در جامعه به بازار سرمایه از طریق صندوق توسعه بازار و یا روش های دیگر می تواند رونق نسبی را در بازار سهام ایجاد نماید زیرا دولت اکنون ابزارهای کافی برای تزریق نقدینگی را در اختیار دارد.

مدیر عامل شرکت کارگزاری بانک اقتصاد نوین با اشاره به اینکه بایستی فرصت های زیادی به رییس جدید سازمان بورس داده شود، خاطر نشان کرد: در شرایط کنونی نمی توان انتظار بهبود کامل بازار سهام را در مدت زمان کوتاهی داشت بلکه اجرای برنامه های تیم جدید نیازمند فرصت است.

وی به کاهش پی بر ای و همچنین افزایش سود برآوردی سهام شرکت های موجود در بازار سهام اشاره کرد و گفت: در حال حاضر ارزش قیمت سهام شرکت های بورسی به مراتب پایین تر از ارزش واقعی آنها است که نمایانگر چشم اندازی روشن برای سال آینده شرکت های بورسی می باشد که در مجموع بازدهی بالاتری نسبت به نرخ سود سپرده های بانکی به همراه خواهد داشت.

وی در خصوص احتمال افزایش نرخ دلار در کشور و دلایل آن گفت: بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران به عنوان بزرگترین دارنده ارزهای خارجی کشور است و بایستی دید که چه سیاست هایی را در تأمین نیاز ارزی شرکت های تولیدکننده و وارد کننده در نظر خواهد گرفت که در صورت عدم تأمین نیاز ارزی شرکت ها و هدایت آنها به بازار آزاد، افزایش نرخ دلار دور از ذهن نخواهد بود.

دو شنبه 8 دی 1393
بورس نیوزنظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد