آتش سوزی در پایانه السدر همچنان ادامه دارد

دو شنبه 8 دی 1393   سرویس

با ادامه آتش سوزی در پایانه صادرات نفت السدر در لیبی احتمال این می رود که تمامی تانکرهای ذخیره سازی این پایانه با ظرفیت ذخیره ٦ میلیون و ٢٠٠ هزار بشکه یا چهار برابر ظرفیت تولید نفت این کشور، با وزش بادهای جنوبی در معرض آتش سوزی قرار گیرند.

به گزارش شبکه خبری بلومبرگ، علی الحاسی، سخنگوی نیروهای محافظ تاسیسات نفتی لیبی روز یکشنبه (هفتم دیماه) اعلام کرد که پنج تانکر ذخیره نفت در پایانه  صادرات نفت السدر لیبی آتش گرفته اند. این تاسیسات نفتی بزرگترین پایانه صادرات نفت لیبی است.

وی ادامه داد که بادها به قدری قوی هستند که ممکن است آتش سوزی را گسترش دهند. از سوی دیگر، محمد الحراری، سخنگوی شرکت ملی نفت لیبی نیز اعلام کرد ظرفیت ذخیره سازی نفت در این پایانه ٦ میلیون و ٢٠٠ هزار بشکه است.

در همین حال، وزارت نفت لیبی در بیانیه ای که در پایگاه اینترنتی خود منتظر کرد، آورده است: این فاجعه ای است که جان هزار نفر را تهدید می کند، دود ناشی از آتش سوزی مناطق مسکونی راس لانوف را پوشانده است.

الحاسی افزود که برای خاموش کردن آتش سوزی درخواست کمک بین المللی داده ایم زیرا آتش سوزی پایانه السدر می تواند منجر به آسیبهای زیست محیطی در دریای مدیترانه شود.

لیبی که دارای بزرگترین ذخایر نفتی قاره آفریقاست از سال ٢٠١١ و پس از سرنگونی معمر القذافی صحنه درگیریهای گوناگون است. آتش سوزی در پایانه السدر چهار روز پیش در حالی آغاز شد که نیروهای حفاظت از تاسیسات نفتی لیبی پیش از شروع حملات هوایی به گروههای شورشی اسلامگرا اولتیماتوم دادند اما شورشیان با موشک به تاسیسات حمله کردند.

دو شنبه 8 دی 1393
شانانظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد