در میان مدت بازار مثبت می شود

شنبه 3 مرداد 1394   سرویس

قبل از توافق وین بازار سرمایه تحت تاثیر امواج مثبت، روند صعودی داشت و انتظار بر این بود که  شاخص بورس در ادامه نیز مثبت شده و بیشتر صحبت از این بود که بعد از توافق تا مدتها بازار سرمایه مثبت خواهند ماند و این روند در ماه های بعد نیز ادامه خواهد داشت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازارسرمایه (سنا)، بهنام بهزادفر، مدیر امور اعضای کانون کارگزاران درباره وضعیت بازار امروز با اشاره به حال وهوای بازارسرمایه بعد از توافق وین می گوید: برخلاف آنچه که تصور می شد، درست در روز توافق و روزهای بعد از آن شاخص منفی شد و روزهای بعد هم این روند منفی ادامه دارد. 

 یکی از دلایلی را که او در روند معاملات این روزهای بازار موثر می داند قرار داشتن شرکت ها در فصل مجامع است. به خصوص شرکت های بانکی که 14 درصد از سهم کل بازار را به خود اختصاص داده اند. از قبل زمزمه هایی مبنی بر تقسیم سود حداقلی بود که در نزدیکی مجامع نیز قوت گرفت . این موضوع در مجامع برای برخی از بانک ها البته اتفاق نیز افتاد. 

وی افزود: دلیل دیگر اینکه، این توافق با ارائه گزارش سه ماهه شرکت ها همزمان شد و از این رو بعضی از شرکت ها که گزارش سه ماهه شان حاکی از زیان ده بودن آنها در همین مدت می باشد، سهامداران به گمان اینکه، این روند زیان دهی همچنان ادامه خواهد داشت و شرکت ها ممکن است تعدیلات منفی بدهد ترجیح دادند در صف فروش فروشنده باشند. 

بهزادفر خاطرنشان کرد: بنابراین افزایش P/E شرکت های بورسی نه از طریق افزایش قیمت، بلکه از محل کاهش سود در حال اجرا  شدن است؛ به این معنی که شرکت ها بجای افزایش قیمت، کاهش سود نصیبشان شد. 

نیاز به نقدینگی بسیاری از شرکت ها بخصوص سهامداران حقوقی دلیل دیگر افت بازار از نظر این کارشناس بازارسرمایه است. به طوری که تمام بازارهای موازی تحرک ندارند و حتی قفل شده اند و دارایی نزدیک به نقد تنها می تواند سهام شان باشد.

بهزادفر از به وجود آمدن جو فروش به عنوان چهارمین دلیل افت معاملات در بازار نام می برد و می گوید: رفتار سهامداران برخلاف آنچه گفته می شود اتفاقا منطقی می باشد و هر سهامدار دلیل خودش را برای ادامه معامله دارد. در بورس و تمام بازارهای جهانی هم همیشه یک طرف توجیهی برای رفتارش دارد که طرف دیگر کاملا برعکس نظر او را دارد. یکی از دلایل فروشندگان می تواند در سود قرار داشتن معاملاتشان باشد. چرا که اگر سرمایه گذاری در خرداد اقدام به خرید می کرد الان با درصد های مناسبی در سود بود و می تواند فروشنده نیز باشد. 

بهزادفر پیش بینی می کند در هفته های آینده بازار بار دیگر مثبت شود و با ورود سرمایه های خارجی در آینده رشد خیلی خوبی خواهند داشت.

شنبه 3 مرداد 1394نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد