کاهش تقاضا برای خرید اوراق تسهیلات مسکن

یک شنبه 7 دی 1393   سرویس

رئیس اداره ابزارهای نوین مالی فرابورس از کاهش ۳۵درصدی تقاضای اوراق تسهیلات مسکن در فرابورس خبر داد و گفت: دلیل اختلاف قیمت اوراق تسهیلات مسکن در فرابورس تفاوت در تاریخ سررسید این اوراق است.

 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه(سنا) و به نقل از تسنیم، علیرضا توکلی در خصوص علت تفاوت قیمت میان نمادهای مختلف اوراق تسهیلات مسکن گفت: این اوراق در 24 نماد گوناگون در بازارهای فرابورس ایران معامله می‌شوند و دلیل اختلاف قیمت میان آنها، تفاوت در تاریخ سررسید این اوراق و مدت عمر آنهاست.

 رئیس اداره ابزارهای نوین مالی فرابورس با بیان اینکه هر ورقه اوراق تسهیلات مسکن دو سال عمر مفید دارد، تأکید کرد: این اوراق هرچه به سررسید نزدیکتر باشند قیمت کمتری را نیز خواهند داشت

 وی در خصوص قیمت کنونی اوراق تسهیلات مسکن در فرابورس نیز گفت: در حال حاضر دادوستد این اوراق در مرز 80هزار تومان در نوسان است که دلیل اصلی این کاهش قیمت نسبت به چند ماه گذشته، افزایش نسبت عرضه به تقاضا است.

 توکلی افزود: تا قبل از مهر امسال تقاضای خرید اوراق تسهیلات مسکن حدود 542 میلیارد تومان در ماه بود که این رقم در آبان امسال به حدود 352 میلیارد تومان رسیده است.

 وی ادامه داد: در چند ماه گذشته شاهد رسیدن قیمت هر ورقه اوراق تسهیلات مسکن به یک‌صد هزار تومان نیز بودیم که دلیل اصلی آن رشد تقاضا نسبت به عرضه بود و در آن زمان تلاش شد با اجرای دو سیاست دست سفته‌بازان و دلالان را از بازار اوراق تسهیلات مسکن کوتاه کنیم.

 رئیس اداره ابزارهای نوین مالی فرابورس گفت: بر این اساس از ابتدای تیرماه امسال سقف خرید روزانه اوراق مسکن حداکثر 90 ورقه تعیین شد؛ به‌علاوه اینکه هر یک از خریداران باید 60 روز صبر می‌کردند تا بتوانند اوراق خریداری شده را دوباره به فروش برسانند که این دو اتفاق در کاهش نقش دلالان در بازار تسهیلات مسکن اثرگذار بود.

 توکلی با بیان اینکه بهترین زمان برای خرید اوراق تسهیلات مسکن در مراحل پایانی خرید خانه است، تأکید کرد: خریداران باید به تاریخ درج‌شده روی این اوراق و مهلت استفاده از آنها توجه کنند.

یک شنبه 7 دی 1393
سنانظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد