تولیدکنندگان نفت خارج از اوپک مسئول سقوط قیمتها هستند

دو شنبه 1 دی 1393   سرویس

وزیر نفت عربستان با دفاع از تصمیم اوپک مبنی بر کاهش ندادن تولید نفت با وجود سقوط قیمتها، دلالان و همکاری نکردن تولید کنندگان مهم خارج از اوپک را مسئول کاهش شدید قیمت نفت دانست.

 به گزارش خبرگزاری رویترز، علی النعیمی، وزیر نفت عربستان روز شنبه (٢٩ آذرماه) از تصمیم سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) مبنی بر کاهش ندادن تولید نفت با وجود سقوط قیمت نفت دفاع کرد و گفت که قیمتهای کنونی به رشد اقتصادی جهان و افزایش تقاضا برای نفت کمک خواهد کرد، در حالی که کشورهای عربی از زیان قابل توجه در امان خواهند ماند.

النعیمی که در کنفرانسی در ابوظبی سخن می گفت، دلالان و همکاری نکردن تولید کنندگان مهم خارج از اوپک را مسئول کاهش شدید قیمت نفت دانست.

وزیر نفت عربستان در هفته گذشته در دو اظهار نظر جداگانه، اعلام کرده است که کشورش تمایلی برای کاهش تولید نفت خود برای کمک به افزایش قیمتهای نفت را ندارد. وی در اجلاس ابوظبی افزود: من اطمینان دارم که بازار نفت بهبود خواهد یافت.

در همین حال، سهیل بن محمد المزروعی، وزیر انرژی امارات، یکی از متحدان نزدیک عربستان از همه تولید کنندگان نفت جهان خواست تا سال آینده تولید خود را افزایش ندهند. وی بدون ارائه توضیح بیشتر گفت، این به سرعت موجب تثبیت قیمت ها خواهد شد.

النعیمی در پاسخ به سوالی در مورد احتمال همکاری اعضای اوپک به عنوان تولیدکنندگان کم هزینه ترین نفت جهان و کشورهای غیر عضو گفت: بهترین وضعیت برای همه این است که اجازه بدهیم کم هزینه ترین تولید کنندگان نفت تولید کنند.

وی همچنین با اشاره به اینکه تصمیم اوپک در نهایت به اقتصاد جهانی کمک خواهد کرد، گفت: قیمتهای کنونی هیچگونه سرمایه گذاری را در بخش انرژی تشویق نمی کند، اما موجب تحریک رشد اقتصاد جهانی خواهد شد و در نهایت منجر به افزایش تقاضای جهانی نفت و کاهش رشد عرضه خواهد گردید.

عادل عبدالمهدی، وزیر نفت عراق نیز گفت نیازی به نشست اضطراری اوپک نمی بیند، اما گفت: باید منتظر بمانیم و ببینیم که آیا اوپک تصمیم درستی در مورد عدم کاهش تولید گرفته است یا نه.

عبدالمهدی اظهار کرد که پیش بینی می کند قیمت نفت در مرز ٦٠ دلار برای هر بشکه تثبیت می شود.

دو شنبه 1 دی 1393
شانا



نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد