ایران به جمع کشورهای ارائه دهنده لیسانس تولید HDPE پیوست

دو شنبه 24 آذر 1393   سرویس

مدیرعامل شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی از پیوستن ایران به جمع کشورهای ارائه دهنده لیسانس تولید HDPE خبر داد.

اسماعیل قنبری در گفتگو با خبرنگار شانا، با بیان این که هم اکنون شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی با تبیین فرآیند تجاری سازی دانش بومی و با شناسایی لیسانسهای مورد نیاز صنعت پتروشیمی کشور و در حال ارائه لیسانس و دانش فنی به صنعت پتروشیمی کشور است، گفت: دانش فرآیندهای متانول، آمونیاک، تولید پروپیلن از طریق متانول، پلی اتیلن سنگین و همچنین کاتالیستهای مرتبط و مواد شیمیایی مورد مصرف از جمله این اقدامهاست.

وی از تشیکل گروه های پژوهشی فناوری‌ نوین در ٦ حوزه فناوری نانو، زیست‌فناوری، فناوری غشاء و فرآیندهای غشایی، فناوری بازیافت و انرژیهای تجدیدپذیر، بهداشت، ایمنی و محیط‌ زیست و فناوری تصفیه آب و پساب خبر داد و گفت: این اقدام همزمان با تاکیدهای مقامها و مسئولان عالی‌رتبه کشور به‌ ویژه فرمایشهای مقام معظم رهبری مبنی بر اهمیت و اولویت خلق، توسعه و تجاری‌سازی فناوریهای نوین در سطح کشور انجام شده است.

مدیرعامل شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی افزود: ما بر این باور هستیم که با برقراری تعاملات سازنده با صنعت می توانیم به دستاوردهای شگرفی در زمینه به روزرسانی و بومی سازی لیسانسهای مورد نیاز صنعت پتروشیمی کشور داشته باشیم.

وی با بیان این که پایین بودن سطح تولید درونزای فناوری، فرآیند جذب فناوری را پرهزینه و دشوار کرده است، گفت: برای پاسخگویی به این مهم سرمایه گذاری در ارتقاء توانمندیهای داخلی موضوعی ضروری است، کاری که با تأسیس شرکت پژوهش و فناوری در صنعت پتروشیمی کشور اتفاق افتاد.

قنبری ابراز داشت: پژوهش باعث ایجاد ظرفیت جذب دانش و فناوری جدید می شود؛ بنابراین برخلاف تصور رایج، انتقال فناوری و پژوهش، دو گزینه جایگزین هم نیستند، بلکه رابطه ای مکمل با یکدیگر دارند، زیرا پژوهش نه تنها به نوآوری بلکه به یادگیری هم مرتبط است و سبب بهبود ظرفیت جذب و در نتیجه انتقال واقعی فناوری می شود.

وی گفت: کشور ایران به دلیل مزیت خوراک و نیز برخورداری از صنایع تکمیلی پتروشیمی و همچنین دسترسی مناسب به بازارهای خارجی، در سالها مقصد لیسانسهای متعدد خارجی برای احداث واحدهای پلی الفینی بوده است، اما برای تحقق شعار خودکفایی در صنعت پتروشمی و با هدف تأمین لیسانس مورد نیاز طرحهای در دست اقدام پتروشیمیایی، این شرکت با پشتوانه سالها پژوهش در عرصه های فرآیندها و کاتالیستهای پلی الفینها موفق به راه اندازی نخستین واحد نیمه صنعتی تولید HDPE (پلی اتیلن سنگین) شده و در ادامه دانش فنی تولید HDPE با فرآیند دوغابی (Slurry) به طور کامل از سوی محققان ایرانی تدوین شده است.

مدیرعامل شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی ادمه داد: به دنبال آن نیز با تلاش بی وقفه کارشناسان داخلی فرآیند جدید و پیشرفته Multi Modal Process(MMP)-HDPE با مزایا و امتیازهای فنی، اقتصادی نسبت به فرایند دو قله ای در این واحد نیمه صنعتی با موفقیت طراحی، اجرا و بومی سازی شد و اکنون در سال ١٣٩٣ این شرکت مفتخر است که پتروشیمی بوشهر به عنوان نخستین واحد تولید صنعتی HDPE به میزان  ٣١٠ هزار تن درسال ، دانش فنی MMP-HDPE متعلق به شرکت پژوهش وفناوری پتروشیمی را برای فرآیند تولید خود انتخاب کرده است، بدین ترتیب ایران به جمع کشورهای ارائه دهنده لیسانس تولید HDPE پیوست.

قنبری با بیان این که برای فرآیندهای فوق شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی دو کاتالیست SACIR ٥١٠ و SACIR ٥١١ را توسعه داده است، گفت: کاتالیست SACIR ٥١٠ قابلیت جایگزینی ٣٥ درصدی حجم تقاضای (کاتالیستهای پلی الفینی مصرفی) در حدود ٥٠٠ تنی در داخل را دارا بوده و دارای مزایای قابل توجهی نسبت به نمونه مشابه خارجی از جمله فرایند تولید ساده تر، کنترل بهتر فرایند پلیمریزاسیون و تولید محصولات با ارزش افزوده بیشتر و قابل استفاده در کاربردهای مختلف مانند لوله های تحت فشار، الیاف با استحکام بالا و محصولات تزریقی مختلف است.

وی افزود: همچنین به دلیل داشتن فعالیت بالا و دانسیته توده پلیمر مناسب، امکان افزایش تولید بیش از ١٠ درصد ظرفیت اسمی واحدهای پلی الفینی را مهیا می سازد، اما کاتالیست SACIR ٥١١ بطور خاص برای فرایند MMP-HDPE طراحی و ساخته شده و قابلیت تولید گریدهای فیلم دمشی چندقله ای با آن وجود دارد.

مدیرعامل شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی اظهار داشت: بر اساس نتایج بدست آمده از آزمایشهای پلیمریزاسیون، کاتالیست تولید پلی اتیلن سه قله ای خصوصیات مناسب و خوبی برای این فرایند شامل زمان ماند، پاسخ دهی به هیدروژن، میزان واکس و از همه مهم تر توزیع جرم مولکولی وسیع را داراست.

قنبری گفت: شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی همسو با اهداف تعیین شده علاوه بر این مورد توانسته است به دستاوردهای مهم دیگری نیز نایل آید از آن جمله می توان به فناوری فرآیند سنتز متانول و کاتالیست آن، دانش فنی واحد تولید پروپیلن از متانول (PVM)، کاتالیستهای اتیلن دی‌کلرید (EDC)، کاتالیست PVM و تعداد زیادی از مواد شیمیایی اشاره کرد.

مدیرعامل شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی گفت: این شرکت در سالهای اخیر طرحی را در زمینه انجام طرحهای پژوهشی تولید مواد پلیمری زیست تخریب پذیر آغاز کرده که نتایج قابل توجهی در این خصوص به دست آمده است، از این رو ایران هم اکنون طرح تولید مواد زیست تخریب پذیر بر پایه پلی اتیلن به همراه نشاسته و اکسو پراکسیدانتها را اجرا و به دانش فنی مربوطه دست یافته است.

وی ادامه داد: محصول تولیدی می تواند در کاربردهای مختلف از جمله بسته بندی های غذایی، سفره های یکبار مصرف، کیسه های خرید و ... مصرف شود؛ امسال محصولات نهایی در کاربردهای بسته بندی غذایی و سایر کیسه ها موفق به اخذ گواهینامه زیست تخریب پذیری بر اساس استانداردهای اروپایی از کشور بلژیک شده است. 

 

دو شنبه 24 آذر 1393
شانانظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد