بهترین ها و بدترین های بورس در هفته گذشته

یک شنبه 23 آذر 1393   سرویس
معاملات هفته گذشته تالار شیشه ای با بازدهی منفی حدود یک درصدی شاخص کل به پایان رسید و نماگر بازار سرمایه همچنان در مدار 71 هزار واحدی حرکت کرد.

براساس گزارش بورس نیوز، صنعت بیمه و بازنشستگی بازدهی مثبت 4.54 درصدی را به دست آورد و به عنوان پربازده ترین صنعت شناخته شد.

پس از آن صنایع ماشین آلات و تجهیزات و نیز محصولات فلزی رتبه های دوم و سوم را به خود اختصاص دادند.

این در حالی است که صنعت خرده فروشی با تک نماد شرکت قاسم ایران طی هفته گذشته برخلاف یک هفته قبل از آن بازدهی منفی کسب کرد و با تحقق بازدهی منفی بیش از 13 درصدی به عنوان کم بازده ترین صنعت مطرح گردید.

در پی آن صنایع سایر معادن و نیز خودرو و قطعات در ردیف های بعدی جای گرفتند.

براساس اطلاعات موجود، طی پنج روز معاملاتی هفته گذشته 114 نماد بازدهی مثبت محقق ساختند، 284 مجموعه بورسی با افت قیمتی همراه شدند و معاملات 9 نماد نیز بدون کسب بازدهی مثبت یا منفی همراه شد.

به گونه ای که بیمه میهن توانست بازدهی مثبت حدود 20 درصدی را به دست آورد و بدین ترتیب عنوان پربازده ترین سهام را از آن خود ساخت.

پس از آن بیمه آسیا و شرکت شیشه دارویی رازی در جایگاه های دوم و سوم قرار گرفتند.

در این بین شرکت اشتاد ایران نیز طی معاملات هفته گذشته با حجم معاملات پنج هزار و 39 سهمی و رتبه نقدشوندگی 375، بازدهی مثبت 121.24 درصدی به دست آورد که بالاتری میزان بازدهی را محقق ساخته، که البته "تشتاد" در بازار پایه توافقی معامله می شود.

اما در مقابل شرکت لبنیات کالبر در پی افت قیمتی سهام با بازدهی منفی حدود 24 درصدی مواجه شد و در جایگاه نخست جدول کم بازده ترین سهام قرار گرفت و بعد از آن شرکت های لوازم خانگی پارس و نیز سایپا دیزل رتبه های دوم و سوم را به خود اختصاص دادند.

رتبه نخست نقدشونده ترین سهام به بانک حکمت ایران با حجم معاملاتی بیش از 40 میلیون و 932 هزار سهمی اعطا شد که سهام این مجموعه نیز در بازار پایه توافقی معامله می شود، شرکت های آذرآب، پارس خودرو و ایران خودرو نیز در ردیف های بعدی قرار گرفتند.

این در حالی است که مجموعه های بهمن لیزینگ، گلوکوزان و لوازم خانگی پارس در انتهای جدول رتبه بندی شرکت ها از نظر رتبه نقدشوندگی جای گرفتند.

در پایان این گزارش می افزاید، معاملات هفته گذشته بورس در حالی خاتمه یافت که تعداد 51 هزار و 75 کد معاملاتی با جابه جایی بیش از چهار میلیارد و 110 میلیون سهمی طی 346 هزار و 557 دفعه معامله ارزشی به مبلغ 10 هزار و 332 میلیارد ریال را رقم زدند و همچنین بانک گردشگری با حجم معاملاتی بیش از 227 میلیون و 584 هزار سهم به عنوان پرگردش ترین سهم و در مقابل لوازم خانگی پارس به عنوان کم گردش ترین سهم برگزیده شدند.

منبع: بورس نیوز

یک شنبه 23 آذر 1393
بورس نیوزنظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد