تأثیر دو گانه کاهش بهای نفت بر عملکرد شرکت ها

چهار شنبه 19 آذر 1393   سرویس
انتظار می رود با توجه به رسیدن شاخص کل بورس به مرز حمایتی قوی و همچنین رسیدن قیمت اکثر سهام به سطوح ارزندگی آنها، شاهد آغاز روند صعودی قیمت سهام در بورس باشیم افزون بر این، نشانه ها حاکی از افق روشن پیش روی فضای اقتصادی و سیاسی در کشور است لذا می توان به کسب بازدهی مطلوب در بورس با دیدگاه میان مدت امیدوار شد.

در همین راستا، آقابزرگی، مدیر عامل کارگزاری بانک آینده در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز اظهار داشت: متأسفانه فضای بازار سرمایه به گونه ای است که جو روانی در تعیین روند قیمت سهام تأثیر بسزایی می گذارد. این در حالی است که تصمیمات اتخاذی در حوزه مسایل اقتصادی بر وضعیت بنیادی شرکت ها تأثیرگذار خواهد بود.

وی تصریح کرد: با توجه به اینکه 40 درصد از درآمد کشور ناشی از درآمد نفتی می باشد لذا روند قیمت نفت در سطح جهانی بر وضعیت عملکرد شرکت های بورسی در کوتاه مدت و بلندمدت تأثیرگذار است. بطوریکه شرکت هایی که محصولات نفتی را صادر می کنند، چنانچه شاهد تداوم روند نزولی بهای نفت در سطح جهانی باشیم، با کاهش نرخ فروش محصولات و در نتیجه کاهش در حاشیه سود خود مواجه می گردند.

مدیر عامل کارگزاری بانک آینده عنوان کرد: همچنین شرکت هایی که مواد اولیه آنها از محصولات نفتی تأمین می گردد، به دلیل کاهش نرخ نفت در سطح جهانی، با کاهش قیمت مواد اولیه همراه می شوند. این در حالی است که نرخ فروش محصولات این دسته از شرکت ها با یک فاصله زمانی کاهش می یابد در نتیجه حاشیه سود شرکت های مذکور با افزایش همراه می شود.

منبع: بورس نیوز

چهار شنبه 19 آذر 1393نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد