گزارش بازار

بررسی بازار جهانی نفت روز۱۰ ژوئن ۲۰۱۹


سه شنبه 21 خرداد 1398   سرویس
روز دوشنبه با ادامه تهدید چشم‌انداز تقاضای نفت‌خام بواسطه جنگ تجاری آمریکا و چین، بازار شاهد افت قیمت نفت‌خام بود. بدین‌ترتیب، قیمت پایانی نفت‌خام برنت در بازار ICE لندن برای تحویل در ماه اوت با یک دلار (۱/۶درصد) کاهش، در سطح بشکه‌ای ۶۲/۲۹ دلار قرار گرفت.

روز دوشنبه با ادامه تهدید چشم‌انداز تقاضای نفت‌خام بواسطه جنگ تجاری آمریکا و چین، بازار شاهد افت قیمت نفت‌خام بود. بدین‌ترتیب، قیمت پایانی نفت‌خام برنت در بازار ICE لندن برای تحویل در ماه اوت با یک دلار (۱/۶درصد) کاهش، در سطح بشکه‌ای ۶۲/۲۹ دلار قرار گرفت. همچنین، قیمت نفت‌خام WTI در بازار نایمکس برای تحویل در ماه ژوئیه نیز با ۷۳ سنت (۱/۴درصد) کاهش، در سطح بشکه‌ای ۵۳/۲۶ دلار تسویه گردید. در نتیجه این معاملات، حق مرغوبیت نفت‌خام برنت نسبت به نفت‌خام WTI برای ماه اوت به ۸/۸۱ دلار به ازاء هر بشکه رسید.

قیمت نفت آمریکا نسبت به مقادیر حداکثری خود در اواخر ماه آوریل تقریباً ۱۸ درصد سقوط نموده است و علت اصلی این کاهش چشمگیر منازعات تجاری بین آمریکا و چین می‌باشد. در واقع حدس و گمان هایی مبنی بر اینکه این جنگ تجاری منجر به تضعیف تقاضای نفت خواهد شد، بر سطح قیمت این کالا فشار وارد نموده و این فشار همچنان ادامه دارد. به عقیده Michael Lynch مدیر تحقیقات اقتصادی و استراتژیک انرژی در Winchester معتقد است که سرمایه‌گذاران به شدت نگران بروز رکود اقتصادی در پی جنگ تجاری این دو کشور هستند. با توجه به اینکه هیچ خبر جدیدی در خصوص فروکش این جنگ وجود ندارد، لذا قیمت‌ها همچنان در سراشیبی سقوط قرار دارد.
در همین راستا دونالد ترامپ اخیراً اعلام نمود که در صورت عدم حصول به یک توافق دو جانبه با چین، پس از برگزاری نشست G۲۰ در اواخر ماه جاری، برای وضع دور جدید تعرفه‌های تنبیهی روی واردات کالاهای چینی آمادگی دارد.
به گفته وزیر امور خارجه چین، این کشور برای مذاکرات بیشتر با واشنگتن آماده است ولی وی چیزی در خصوص برگزاری زمان این جلسه احتمالی اعلام ننموده است.
لازم به ذکر است بر اساس داده‌های اداره گمرک چین، به دلیل تحریم‌های آمریکا و تعمیرات پالایشگاهی، واردات نفت‌خام این کشور در ماه مه به حدود ۴۰/۲۳ میلیون تن تنزل نموده است در حالی که در ماه آوریل میزان واردات این کالا توسط چین ۴۳/۷۳ میلیون تن بوده است.
بانک Barclays در یادداشتی آورده است که اقتصاددانان این بانک پیش‌بینی خود از میزان رشد GDP آمریکا، چین، هند و برزیل را نسبت به سطوح قبلی کاهش داده‌اند. شایان ذکر است بر اساس فرضیات در نظر گرفته شده بیش از سه چهارم از رشد تقاضای نفت برای سال جاری متعلق به این چند کشور می‌باشد. پیش‌بینی‌های اصلاح شده حاکی از این است که از چشم‌انداز رشد تقاضای جهانی نفت نسبت به سال گذشته که ۱/۳ میلیون بشکه در روز می‌باشد، ۳۰۰ هزار بشکه در روز کاسته خواهد شد.
اوایل روز دوشنبه وزیر مالیه روسیه Anton Siluanov هشدار داد که در صورت عدم تمدید توافق کاهش سقف تولید توسط اوپک و هم پیمانانش برای نیمه دوم سال ۲۰۱۹، احتمال سقوط قیمت نفت به زیر ۴۰ دلار نیز وجود دارد. به دنبال اظهارات وی، خالد الفالح متعاقباً اعلام نمود که ما در حال تلاش به منظور جلوگیری از بروز این سناریو هستیم.
به گفته الفالح، وزرای انرژی روسیه و عربستان احتمالاً برای نشست G۲۰ که طی ماه جاری در ژاپن برگزار می‌گردد، حضور خواهند داشت و این فرصتی خواهد بود که طرفین موضع خود را در خصوص ادامه توافق کاهش سقف تولید بیشتر مشخص نمایند. شایان ذکر است تاکنون این کشورها تصمیم شفافی در خصوص حجم تولید خود پس از انقضای توافق فعلی اوپک و متحدانش که در پایان ماه ژوئن منقضی می‌گردد، اتخاذ ننموده‌اند. با این وجود الفالح پیش از این گفته بود که روسیه تنها کشوری است که تاکنون تصمیم خود در خصوص تمدید و یا عدم تمدید توافق کاهش سقف تولید اتخاذ ننموده است. بنابراین با توجه به گفته‌های اخیر وزیر مالیه روسیه احتمال تمدید این توافق بین اوپک و متحدانش قوی‌تر شده است.
بر اساس گزارش هفتگی منتشره بیکرهیوز در روز جمعه، تعداد دکل‌های حفاری نفتی آمریکا طی هفته گذشته به میزان ۱۱ دستگاه کاهش یافته است. بدین ترتیب میزان کاهش تعداد دکل‌ها در سال جاری به ۹۶ دستگاه رسید. با این وجود کاهش شدید تعداد دکل‌های فعال نفتی آمریکا، نتوانست اثر منفی جنگ تجاری آمریکا بر قیمت نفت را خنثی نماید.
از سوی دیگر بر اساس آخرین گزارش هفتگی EIA، میزان تولید نفت‌خام آمریکا در هفته منتهی به ۷ ژوئن به رکورد جدید ۱۲/۴ میلیون بشکه در روز دست یافته است. این در حالیست که میزان موجودی ذخایر نفت‌خام آمریکا نیز به بالاترین سطح خود در دو سال اخیر بالغ گردیده است. بازار طی دو هفته گذشته به دلیل افزایش موجودی ذخیره سازی‌ها و تولید نفت‌خام آمریکا نیز تحت فشار بوده است. هم اکنون بازار بی صبرانه در انتظار تصمیم اوپک و متحدانش در خصوص تمدید توافق کاهش سقف تولید است.

سه شنبه 21 خرداد 1398
شرکت ملی نفت ایران


به اشتراک بگذارید : به اشتراک گذاری در LinkedIn به اشتراک گذاری در facebook به اشتراک گذاری در twitter به اشتراک گذاری در google+ به اشتراک گذاری در تلگرام ارسال ایمیل


کارگزاری   مبین سرمایه   بازار جهانی   نفت خام   نفت برنت   وست تگزاس   گزارش روزانه   تحلیل روزانه   بررسی بازار جهانی نفت روز۱۰ ژوئن ۲۰۱۹  

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد