چگونه اینگوار کامپراد مؤسسس شرکت ایکیا با تلاش خود یکی از ثروتمندترین میلیاردرهای جهان شد؟


یک شنبه 1 شهریور 1394   سرویس

چگونه اینگوار کامپراد[1] مؤسسس شرکت ایکیا[2]  با تلاش خود یکی از ثروتمندترین میلیاردرهای جهان شد؟

 

اینگوار کامپراد کارآفرین بانفوذ و برجسته سوئدی به مدت بیش از 70 سال سکاندار هدایت شرکت ایکیا، یکی از بزرگترین فروشگاههای مبلمان و یکی از پرطرفدارترین برندهای جهان بوده است.

او با 1/48 میلیارد دلار ثروت خالص هم اکنون یکی از ثروتمندترین میلیاردرهای جهان است. او جدا خلاق، ذاتا ساده طبع و بسیار ثروتمند می باشد.

کامپراد در ابتدا با فروش اقلام تزئینی سال نو به همسایگان فعالیت خود را شروع کرد اما اکنون کسب و کار او به یک انقلاب در صنعت مبلمان با ارزش 8/11 میلیارد دلار شده و او به یک میلیاردر تبدیل شده است.

 

کامپراد در سال 1926 در جنوب سوئد متولد شد و در سن پنج سالگی شروع به کبریت فروشی کرد. در ده سالگی او با دوچرخه در محله خود حرکت می کرد و به همسایگان مداد، ماهی و اقلام تزئینی کریسمس را می فروخت.

در نوجوانی تحت تاثیر مادربزرگ آلمانی اش که یکی از طرفداران هیتلر بود به "جنبش جوانان هیتلر" پیوست. او بعدها از این کار به عنوان "یکی از بزرگترین اشتباهات عمرش" یاد کرد و حتی نامه ای به کارمندانش نوشت و درخواست بخشش کرد.

در هفده سالگی از پدرش مبلغی را به خاطر کسب رتبه خوب در مدرسه با وجود مشکلات "خوانش پریشی" جایزه گرفت. او در سال 1943 از این پول برای تأسیس ایکیا استفاده کرد. او در ابتدا در این فروشگاه فقط لوازم کوچک خانگی مانند قاب عکس می فروخت و پنج سال بعد فروش مبلمان را آغاز نمود.

ایکیا (IKEA) برگرفته از حروف اول اسم اینگوار کامپراد (Ingvar Kamprad)، نام مزرعه خانوادگی محل تولد او (Elmtaryd) و نزدیکترین روستا به آنجا (Agunnaryd) می باشد.

در سال 1956 کامپراد بازار مبلمان را با معرفی روش "بسته بندی مسطح[3]" متحول ساخت. در این روش که اکنون با ایکیا مترادف است، خریداران این امکان را خواهند داشت که هزینه خود را با خرید قطعات مبلمان و سپس مونتاژ آنها توسط خودشان، کاهش دهند.

طبق نظر نویسنده معروف مالکوم گلادول[4]  کامپراد یک انسان نادر است که ترکیبی از وظیفه شناسی، گشادگی و بازبودن و ناسازگاری را در خود دارد. این ویژگیهای شخصیتی در ابتدای مسیر شغلی از او یک فرد نوآور و جسور ساخت.

 

در سال 1973 اینگوار کامپراد علیرغم میل باطنی برای پرهیز از پرداخت مالیاتهای تجاری نامطلوب محل ایکیا را از  سوئد به دانمارک تغییر داد. همچنین او برای اعتراض به افزایش مالیات به همراه خانواده خود به سوئیس رفت. به هر حال بعد از گذشت مدتی ایکیا به هلند منتقل شد و کامپراد و خانواده اش نیز به سوئد بازگشته اند.

در ایکیا بخشی از درآمد شرکت به امور خیریه نیز اختصاص می یابد. کامپراد دارای یک فرزند خوانده دختر و سه فرزند پسر به نامهای پیتر، جوناس و ماتیاس است که نفوذ زیادی در ایکیا دارند و چشم انداز و استراتژیهای بلندمدت را راهبری می کنند.

کامپراد در مورد بازار سرمایه می گوید: "من به این نتیجه رسیدم که بازار سهام نمی تواند یک گزینه مناسب برای ایکیا باشد. فقط یک دیدگاه بلند مدت بود که می توانست برنامه های ما را در رشد تضمین نماید و من نمی خواستم ایکیا به نهادهای مالی وابسته باشد."

تاکنون دو کتاب درمورد سرگذشت ایکیا منتشر شده است. در سال 1976 کامپراد مفهوم و ایدئولوژی شرکتش را در کتاب "تعهدات یک فروشنده مبلمان" نوشت که اکنون به عنوان بیانیه ایکیا مورد استفاده قرار می گیرد. در اواخر دهه 90 نیز کامپراد با یک روزنامه نگار سوئدی در تهیه کتابی با عنوان "رهبری بوسیله طراحی" همکاری داشت که به عوامل ایجاد سادگی در ایکیا و در زندگی شخصی کامپراد می پردازد.

کامپراد از نظر همکاران مردی بسیار صرفه جو و اقتصادی شناخته می شود. او ترجیح می دهد با کلاس اکونومی پرواز کند، در هتلهای ارزان قیمت اقامت می کند و دو دهه است که یک اتومبیل ولوو سوار می شود.

در حال حاضر ایکیا دارای 370 فروشگاه در 47 کشور جهان می باشد. براساس گزارش سایت Wealth-X، کامپراد تا زمانی که ایکیا تحت پوشش نهادهایش درآمد هرگز پولی قرض نگرفت و سهامی منتشر نکرد. در شکل زیر رنگ آبی نشان دهنده بازارهای فعلی و رنگ زرد بیانگر بازارهای آتی شرکت می باشد.

شرکت خدمات غذایی ایکیا که از زیرمجموعه های شرکت به شمار می آید در سال گذشته میلادی 8/1 میلیارد دلار فروش داشت.

بعد از 40 سال رشد در سوئیس و تبدیل شدن به یک شرکت جهانی، کامپراد در سال 2013 به زادگاهش در سوئد بازگشت تا پس از فوت همسرش در سال 2011 اکنون در کنار خانواده و دوستانش باشد. او هنوز مشاور ارشد و یکی از تصمیم گیران اصلی ایکیا می باشد و پسر او ماتیاس رئیس هیات است. او در مارچ 2015 به سن 89 سالگی رسید و هنوز در ایکیا فعالیت دارد. او می گوید "من کارهای زیادی دارم و وقت مردن ندارم"

 

[1] Ingvar Kamprad

[2] IKEA

[3] Flatpacking

[4] Malcolm Gladwell

یک شنبه 1 شهریور 1394
اینگوار کامپراد، شرکت ایکیا، IKEA


به اشتراک بگذارید : به اشتراک گذاری در LinkedIn به اشتراک گذاری در facebook به اشتراک گذاری در twitter به اشتراک گذاری در google+ به اشتراک گذاری در تلگرام ارسال ایمیلنظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد