ریسک قابل قبول برای سرمایه گذاری


دو شنبه 5 مرداد 1394   سرویس

 

منبع: www.investopedia.com

 

How to Take the Right Amount of Investing Risk

 

ریسک قابل قبول برای سرمایه گذاری

برای افراد ریسک پذیر این موضوع می تواند بسیار جذاب باشد. به عنوان فردی با ریسک پذیری بالا، شما شخصی هستید که با هیجان زندگی می کنید و به سوی موفقیت نشانه می روید. حقیقت تلخ اینجاست که اغلب سرمایه گذارانی که در این زمره قرار دارند تنها زمان اندکی طعم موفقیت را می چشند. در طرف مقابل، افراد ریسک گریز بسیار محتاط عمل می کنند و اغلب نمی توانند از فرصتهای به وجود آمده بهره لازم را ببرند. کدام گروه موفق ترند؟

جواب این سؤال نسبتاً ساده است. بهتر است نگاهی اجمالی به هر یک از این دو گروه بیندازیم.

ریسک پذیران

افراد ریسک پذیر ممکن است مضامینی چون: " حمله به آهن زمانی که گداخته است"، "هیچ پاداشی بدون ریسک وجود ندارد" و از این قبیل را ملکه ذهن خود قرار داده اند. تمامی این جملات با ارزش هستند اما گاهی آنها را برای توجیه عمل اشتباه خود به کار می بریم.

بزرگترین مشکل افراد ریسک پذیر این است که آنها معمولاً طرح و نقشه خاصی را برای خرید خود دنبال نمی کنند. چطور وارد یک سهم شوید؟ استراتژی خروج شما از سهم چیست؟ دلایل شما برای سرمایه گذاری کدامند؟ چرا از این شاخه به آن شاخه می پرید؟ اگر می خواهید بدانید کسی سرمایه گذار خوبی است از او نپرسید در چه سهامی سرمایه گذاری کرده است بپرسید چرا آنها را خریده است. اغلب اوقات سرمایه گذاران جواب کلی و مشابهی به شما خواهند داد; و حتی ممکن است این سؤال سبب رنجش وی شود. اکثر اوقات دلیل آنها برای خرید خود این است که بقیه افراد هم این سهام را خریداری کرده اند.

فرض کنید یک شرکت بیوتکنولوژیکی فاز سوم خود را به صورت آزمایشی راه اندازی کرده است. با فرض اینکه این فاز موفق آمیز بوده باشد قیمت سهام این شرکت ممکن در کمتر از 3 ماه دو برابر شود، یعنی 100 درصد بازدهی مثبت. در این شرایط بسیاری از افراد ریسک پذیر سود قابل ملاحظه ای خواهند کرد. در این مثال فرد ریسک پذیر به احتمال فراوان سهام خود را به خاطر طمع کسب سود بیشتر نگه خواهد داشت در حالیکه باید به این موضوع توجه کرد که قیمت سهم پس از افزایش دو برابری اطلاعات اخیر را در بر گرفته است و ریسک این سرمایه گذاری رو به افزایش است. سعی کنید همواره این جمله را در خاطر داشته باشید: اگر برنامه شما این است که برنامه خاصی نداشته باشید، شما در واقع برای از دادن سرمایه خود برنامه ریزی کرده اید.

به کارگیری طرح و برنامه معاملاتی اصلاً کار پیچیده ای نیست. این برنامه می تواند استفاده از خرید پله ای سهام، استفاده از حد ضرر شناور به منظور کاهش ریسک، خروج بر مبنای اتفاقات رخ داده در شرکت و یا استفاده از اوراق اختیار معامله برای کاهش ریسک باشد.

 

افراد ریسک گریز

افراد ریسک گریز مشکلی بر خلاف افراد ریسک پذیر دارند: آنها بیش از حد برای ورود و خروج خود در سهام برنامه ریزی می کنند. برنامه ریزی بسیار مفید است ولی نه آن قدر که موفق به عملی کردن آنها نشویم. فرد ریسک گریز اغلب تمایل دارد به صورت کامل یک سرمایه گذاری را بررسی و مشاهده کند و حتی ممکن است آینده سهم را به درستی پیش بینی کرده باشد درحالیکه هنوز وارد سهم نشده است. در این حالت سرمایه گذار احساس می کند نسبت به دیگران از آمادگی بیشتری برخوردار است ولی دوباره یادآوری می کنیم، برنامه ریزی بدون عمل یعنی هیج!!!

ممکن است بر این باور باشید که سرمایه گذاری در شرکتهای با سرمایه بالا که سود نقدی پرداخت می کنند برای بلند مدت سود آور باشد. این موضوع تقریباً درست به نظر می رسد، اما ممکن است در آینده ای نزدیک مقداری مشکل به وجود بیاید. استفاده از استراتژی خرید پله ای به منظور کاهش میانگین قیمت خرید احتمالاً برای کسانی که به دنبال درآمد سالیانه مشخص هستند مناسب به نظر برسد ولی مسلماً این استراتژی برای بسیاری از سرمایه گذاران منجر به ماکزیمم کردن سود نخواهد شد.

تعادل کامل

یک معامله گر خوب روندها را به دقت بررسی کرده و طبق آن سرمایه گذاری می کند. برخی موضوعات روز و واکنش نسبت به آنها عبارتند از: فروشگاههای زنجیره ای در آمریکا به آهستگی جای خود را به سالن های بدن سازی و محصولات الکترونیکی می دهند (سهام فروشگاهی زنجیره ای را بفروشید)، اتحادیه اروپا وارد فاز جدیدی از رکود شده است (موقعیت فروش یورو)، هک کردن سیستم های کامپیوتری بیشتر از هر زمان دیگری فراگیر شده است (موقعیت خرید شرکت های نرم افزاری) و تعداد افرادی که به تغذیه سالم روی آورده اند رو به گسترش است (شرکتهای تولید کننده فست فود در حال افت سهم بازار خود هستند و به جای آن شرکتهای تولید غذاهای سنتی بار دیگر رونق خواهند گرفت).

سخن پایانی

ریسک پذیری زیاد و ریسک گریزی بیش از اندازه از بیشینه شدن سود بالقوه شما ممانعت خواهد کرد. برای افزایش موفقیت در سرمایه گذاری خود باید بوم نقاشی خود را خاکستری ببینید، نه سیاه و نه سفید (تعادل). باید قادر باشید خرید و فروش خود را با روندها تنظیم کنید. اگر به تحقیقات خود اطمینان دارید آنها را منطقی به کار ببرید و استراتژی خروج خود را نیز طراحی کنید، با انجام این موارد شما یک شاهکار سرمایه گذاری به وجود آورده اید.

 

منبع: www.investopedia.com

 

دو شنبه 5 مرداد 1394


به اشتراک بگذارید : به اشتراک گذاری در LinkedIn به اشتراک گذاری در facebook به اشتراک گذاری در twitter به اشتراک گذاری در google+ به اشتراک گذاری در تلگرام ارسال ایمیلنظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد