ساخت ۸ پالایشگاه جدید میعانات گازی فردا کلید می‌خورد

دو شنبه 18 خرداد 1394   سرویس

یک مقام مسئول در شرکت پالایش و پخش نفتی با اشاره به آغاز عملیات اجرایی ۸ پالایشگاه جدید میعانات گازی توسط معاون اول رییس جمهور، مزیت‌های احداث مجتمع پالایشگاهی سیراف را تشریح کرد.

شهاب الدین متاجی با بیان اینکه فردا عملیات اجرایی هشت پالایشگاه جدید میعانات گازی توسط معاون اول رئیس جمهور به طور رسمی آغاز می شود، گفت: مهمترین رویکرد ساخت این واحدهای پالایشگاهی افزایش ظرفیت تولید و صادرات انواع فرآورده های نفتی به ویژه گاز مایع و گازوئیل است.

مدیر برنامه‌ریزی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی، ظرفیت تولید هر یک از این پالایشگاه‌ها را ۶۰ هزار بشکه عنوان کرد و افزود: پیش بینی می شود در صورت تامین منابع مالی، ساخت این ۸ پالایشگاه در مدت حدود ۴  سال به پایان برسد.

مشاور وزیر نفت با بیان اینکه ساخت این ۸ پالایشگاه میعانات گازی حتی در شرایط کاهش قیمت نفت خام هم دارای توجیه اقتصادی است، تاکید کرد: با کاهش قیمت نفت، بسیاری از کشورها به دنبال افزایش تولید و صادرات فرآورده های نفتی هستند، زیرا دارای سود بیشتری نسبت به فروش و صادرات نفت خام است.

این مقام مسئول با اعلام اینکه خوراک میعانات گازی این ۸ پالایشگاه با توجه به راه اندازی فازهای پارس جنوبی دستکم برای مدت ۲۵ تا ۳۰ سال آینده تامین شده است، اظهارداشت: بر این اساس هیچگونه نگرانی بابت تامین خورام وجود ندارد.

متاجی با یادآوری اینکه در قالب یک برنامه کوتاه مدت و با بهره برداری از فازهای پارس جنوبی ظرفیت تولید میعانات گازی ایران به بیش از یک میلیون بشکه در روز افزایش می یابد، تصریح کرد: بر این اساس از این میزان ۳۶۰ هزار بشکه میعانات گازی برای پالایشگاه ستاره خلیج فارس، ۴۸۰ هزار بشکه برای مجتمع پالایشی سیراف و ۱۲۰ هزار بشکه میعانات گازی برای پالایشگاه پارس اختصاص می یابد.

مدیر برنامه‌ریزی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی نرخ بازگشت سرمایه این ۸ طرح پالایشگاهی را ۲۰ درصد اعلام کرد و یادآور شد:  به زودی سهام این پالایشگاه ها در فرابورس عرضه خواهد شد.

به گفته این مقام مسئول، نزدیکی به منابع تامین خوراک پارس جنوبی، در اختیار داشتن پایانه صادراتی، دسترسی به آب‌های آزاد خلیج فارس و دریای عمان، ایجاد واحد یوتیلیتی متمرکز و کاهش هزینه‌های سرمایه گذاری از مهمترین مزیت‌های احداث این واحدهای پالایشگاهی است.

مشاور وزیر نفت در پایان خاطرنشان کرد: هر یک از این ۸ پالایشگاه از ظرفیت تولید روزانه ۳ هزار و ۱۰۰ بشکه میعانات گازی، ۳ هزار و ۷۰۰ بشکه نفت سفید و بنزین هواپیما، ۱۶ هزار و ۵۰۰ بشکه نفتای سبک، ۱۸ هزار و ۵۰۰ بشکه نفتای سنگین و ۱۸ هزار و ۵۰۰ بشکه گازوئیل برخوردار است.

دو شنبه 18 خرداد 1394
پتروتحلیلنظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد