احتمال عرضه بخش دوم اوراق سلف نفتی تا پایان اردیبهشت ماه

سه شنبه 22 اردیبهشت 1394   سرویس

احتمال عرضه بخش دوم اوراق سلف نفتی تا پایان اردیبهشت ماه

بخش دوم اوراق سلف نفتی استاندارد نفت کوره در صورت صدور مجوزهای لازم تا پایان اردیبهشت ماه عرضه خواهد شد.

مدیر عامل بورس انرژی اظهار کرد: پس از عرضه و فروش موفق بخش نخست اوراق سلف استاندارد نفت کوره طی دو هفته و در دو مرحله  که در مجموع هزار میلیارد ریال بود  پیش بینی می شود با همکاری شرکت ملی نفت ایران و سازمان بورس و اوراق بهادار تا پایان اردیبهشت ماه، بورس انرژی میزبان عرضه بخش دوم این اوراق باشد.

علی حسینی افزود: با همکاری و تعامل موجود میان ارکان مختلف بازار سرمایه و شرکت ملی نفت ایران بدون تردید در آینده شاهد تحول و جهش در عرضه انواع فرآورده های نفتی خواهیم بود که پیامد آن رونق اقتصادی کشور است.

وی ادامه داد: در دو مرحله یکهزار میلیارد ریال از این اوراق توسط سرمایه گذاران خریداری شد و 172 شخص حقیقی و حقوقی جزو خریداران این اوراق بودند و قیمت هر قرارداد از این اوراق ١٠.٦٦١.٤٤٠ ریال و دارایی پایه اوراق نفت کوره ٣٨٠ سانتی استوک بوده و هدف از عرضه آن تأمین مالی طرحهای توسعه ای شرکت ملی نفت ایران بود.

حسینی با بیان این که عرضه اوراق سلف استاندارد نفت کوره در نخستین عرضه با استقبال قابل قبولی مواجه شد گفت: پیش بینی می شود این اوراق در آینده نیز به طور کامل از سوی مردم خریداری شود.

وی افزود: هیچگونه محدودیتی در خرید این قرارداد توسط اشخاص حقیقی یا حقوقی وجود ندارد و حجم فروش اوراق با توجه به تجربه نخست عرضه آن، نشان از پتانسیل بالای اوراق در بازار سرمایه ایران دارد.

به گزارش شانا، اندازه هر قرارداد این اوراق معادل یک تن نفت کوره بود و عرضه به صورت ریالی انجام شد. متعهد پذیره نویسی و بازارگردان این اوراق هم شرکت تأمین سرمایه امین و کارگزار عرضه کننده آن کارگزاری تدبیرگران فردا بود.

براساس این گزارش، این اوراق منظم به اختیار خرید و فروش تبعی با نام، قابل معامله در بورس انرژی و معاف از مالیات است . سود روز شمار این اوراق ٢٣ درصد تعیین شده و در پایان دوره زمانی قرارداد یکساله، ٢٥ درصد سود تضمینی به دارندگان آن پرداخت می شود، اما این سود می تواند تا سقف ٢٨ درصد هم افزایش یابد.

همچنین مهلت تسویه در دوره عرضه اولیه و معاملات ثانویه یک روز کاری پس از انجام معامله و تسویه نقدی در سررسید حداکثر پنج روز کاری پس از آخرین روز معاملاتی خواهد بود.

سه شنبه 22 اردیبهشت 1394
عصر اقتصادنظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد