تحول در اقتصاد برق با ورود صنایع بزرگ به بورس انرژی

یک شنبه 13 اردیبهشت 1394   سرویس

نایب رئیس هیئت مدیره سندیکای برق گفت: صنایع بزرگ می توانند با ورور به بورس انرژی و ایجاد تحول در نحوه خرید و فروش، اقتصاد برق را متحول کنند.

نایب رئیس هیئت مدیره سندیکای برق اظهار کرد: ورود صنایع بزرگ به بورس انرژی می تواند به شفاف شدن معامله ها و نهادینه شدن عرضه و تقاضای واقعی برق کمک کرده و  منجر به تحول در نحوه خرید و فروش این حامل انرژی شود.

علی بخشی افزود: اصلاح نظام قیمتگذاری برق می تواند در آینده منابع مالی را برای توسعه این صنعت فراهم کند و در این مسیر بورس انرژی به دلیل کارکرد های مثبت خود نقش آفرین خواهد بود.

وی ادامه داد: اگر قیمت برق برای صنایع بزرگ واقعی شود، این صنایع افزون بر آزادی عمل بیشتر برای خرید برق می توانند در صورت دارا بودن منابع مالی مورد نیاز اقدام به احداث نیروگاه در مجتمع های صنعتی خود کنند.

بخشی افزود: صنایع سیمان ، فولاد،مس و آلومینیوم ودیگر صنایعی که نیاز به برق فراوان دارند باید در آینده برق مورد نیاز خود را با تنوع بیشتری خریداری کنند تا عرضه و تقاضای واقعی محقق شود.

به گزارش شانا، مدیرعامل بورس انرژی چندی پیش اظهارکرده بود: زیر ساختهای لازم برای تامین برق صنایع و مصرف کنندگان بزرگ از بورس انرژی فراهم شده و وزارت نیرو به دنبال آن است که با هماهنگی دولت در گام نخست به‌ تدریج بخشی از مصرف‌کنندگان بزرگ را وارد بورس کند تا از این رهگذر معامله های برق در بورس انرژی رونق بگیرد.

علی حسینی افزوده بود: صنایع بزرگ کشور بزودی می‌توانند در بورس انرژی، برق مورد نیاز خود را خریداری و از مزایای آن استفاده کنند و اجرائی شدن این امر صنعت برق ایران را در مسیر توسعه خود کمک خواهد کرد.

معامله های برق اکنون در بورس انرژی به خوبی در حال انجام است و صادرات برق نیز می تواند به عنوان یک راهبرد ملی بزودی از مسیر بورس انرژی اجرائی شود و تمام زیر ساختهای مورد نیاز آماده است.

مدیرعامل بورس انرژی با بیان این که نیروگاههای خصوصی بخشی از برق تولیدی خود را در بورس انرژی عرضه و شرکتهای توزیع نیز بخشی از برق مورد نیازخود را از طریق این بورس خریداری می‌کنند، گفته بود: اکنون ٢٠ نیروگاه خصوصی کشور و همه شرکتهای توزیع نیروی برق در بورس انرژی حضور دارند.

یک شنبه 13 اردیبهشت 1394
شانانظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد