وعده جدید وزیر نفت به بورس انرژی/ نفت خام و فرآورده ها عرضه می شود

سه شنبه 25 فروردین 1394   سرویس

وعده جدید وزیر نفت به بورس انرژی/ نفت خام و فرآورده ها عرضه می شود

وزیر نفت گفت : قصد داریم طی سال جاری نفت خام و فرآورده های نفتی را در بورس انرژی عرضه کنیم .

بیژن زنگنه در جریان نشست خبری امروز خود با رسانه ها به تشریح برنامه ها و اولویت های وزارت نفت پرداخت و به پرسشهای خبرنگاران پاسخ داد و از عرضه نفت خام و فرآورده های نفتی در بورس انرژی در سالجاری خبر داد.

وی اعلام کرد: قصد داریم تا طی سال جاری نفت و فرآورده های نفتی را در بورس انرژی عرضه کنیم .در این زمینه هماهنگی لازم با بورس انرژی انجام شده و عرضه این محصولات علاوه بر شفاف سازی معاملات موجب ایجاد حرفه ای جدید در عرصه معاملات این بورس می شود .

وی  ادامه داد: حجم سرمایه گذاری مورد نیاز در حوزه نفت 20 میلیارد دلار بوده و نیاز به سرمایه گذاری در بخش های مختلف صنعت نفت متفاوت است اما از رقم مورد نیاز رقمی در حدود 10 تا 12 میلیارد دلار تامین می شود.

این وزیر با بیان این که در توسعه میدانهای غرب کارون و تولید در آن مشکلات زیادی داشته ایم، گفت: مجوزهای لازم را برای امضای قراردادهای بیع متقابل از طریق بند «ق» از شورای اقتصاد دریافت کرده ایم و برای این میدانها ٢٠ میلیارد دلار اعتبار طبق اعلام مسئولان مربوطه تخصیص قطعی داده شده است. امیدواریم مراحل اجرایی پرداخت این اعتبارات به خوبی جلو برود.

زنگنه در بخش دیگری از اظهارات خود به قراردادهای جدید نفتی اشاره کرد و گفت: ساختار قراردادهای جدید، مراحل پایانی نظرخواهی حقوقی متن خود را می گذراند و بزودی آن را برای دولت ارسال می کنیم. قراردادهای جدید پایه تازه ای برای جذب سرمایه گذاران، شرکتهای بین المللی و صاحبان فناوری خواهد بود.

به گفته وی طبق قراردادهای جدید، هر شرکت خارجی برای اجرای پروژه در ایران باید یک شریک معتبر داخلی داشته باشد و یا یک شرکت ایرانی را در داخل کشور به ثبت رساند. به این ترتیب ظرفیت مدیریتی شرکتهای صنعت نفت بالاتر می رود و انتقال فناوری نیز محقق می شود.در این میان شرکت های خارجی باید برای ثبت شرکت ایرانی در داخل ایران اقدام کنند و این شرکت نباید به هیچ وجه صوری باشد
.

سه شنبه 25 فروردین 1394
بورس پرسنظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد