برای نخستین بارمعامله شرکت خرده‎فروشی برق در بورس انرژی انجام گرفت

دو شنبه 24 فروردین 1394   سرویس

نخستین معامله یک شرکت خرده‎فروشی برق در جلسه معاملاتی روز جاری مورخ 23 فروردین 94 در تابلو سلف موازی استاندارد بازار مشتقه بورس انرژی انجام پذیرفت.

نخستین معامله یک شرکت خرده‎فروشی برق در جلسه معاملاتی روز جاری مورخ 23  فروردین 94 در تابلو سلف موازی استاندارد بازار مشتقه بورس انرژی انجام پذیرفت.

مدیر عامل شرکت بورس انرژی با اعلام این خبر گفت: برای نخستین بار یک شرکت خرده‎فروشی برق در بورس انرژی به انجام معامله پرداخت.

دکتر سید علی حسینی در ادامه تصریح کرد: تا پیش از این شرکت‎های توزیع نیروی برق و نیروگاههای خصوصی با کد عام و خاص، خریداران و فروشندگان برق بورس انرژی را تشکیل می‎دادند که از روز 27 اسفند 93 شرکت‎های خرده‎فروشی برق نیز در قالب کد معاملاتی عام، به جمع خریداران و فروشندگان برق در این بورس پیوسته‎اند.

 وی با اشاره به این مطلب که تاکنون چندین شرکت، موفق به اخذ پروانه خرده‎فروشی از وزارت نیرو شده‎اند، افزود: برخی از این شرکت‎ها موفق به اخذ کد معاملاتی گردیده‎اند و برخی دیگر نیز در حال طی فرآیند صدور کد معاملاتی می‎باشند. وی ابراز امیدواری کرد در آینده‎ای نزدیک شاهد گسترش فعالیت و افزایش قابل ملاحظه معاملات این شرکت‎ها در بورس انرژی باشیم.

دکتر سید علی حسینی خاطر نشان کرد: شرکت‌های خرده‌فروشی برق شرکت‌هایی بازرگانی هستند که به خرید برق از طرق مختلف از جمله خرید از طریق بورس انرژی و فروش آن به مشترکین نهایی طرف قرارداد خود اقدام می‎نمایند. وی ضمن اشاره به این نکته که شرکت‎های مذکور در صورت داشتن پروانه معتبر خرده‎فروشی صادره از جانب وزارت نیرو و انجام هماهنگی در خصوص تحویل فیزیکی قراردادهای معامله شده با آن وزارت‎خانه، مجاز به فعالیت در معاملات برق بورس انرژی هستند، گفت فعالیت این شرکت‌ها در بورس انرژی در قالب کد معاملاتی عام صورت می‌گیرد و اطلاعیه مربوط به مراحل صدور کد معاملاتی مذکور برای شرکت‌های خرده‌فروشی برق در سایت رسمی شرکت بورس انرژی قابل مشاهده می‎باشد.

وی در پایان افزود: از تاریخ شروع معاملات بورس انرژی تا تاریخ 19 فروردین 94 ارزش معاملات برق بورس انرژی بالغ بر 4111 میلیارد ریال بوده ‎است. همچنین ارزش معاملات تابلو مذکور در سال 93 حدود 3000 میلیارد ریال می‎باشد که نسبت به سال 92 رشد 203 درصدی را از خود نشان می‎دهد.

وی فراهم شدن امکان تأمین برق مصرف‎کنندگان بزرگ از طریق بورس انرژی، راه‎اندازی بازار اوراق گواهی ظرفیت و توسعه معاملات شرکت‎های خرده‎فروشی برق را از مهمترین برنامه‎های بورس انرژی در سال 94 در حوزه برق برشمرد.

 

 

 

دو شنبه 24 فروردین 1394
پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه ایران -سنانظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد