رکورد ارزش معاملات بورس انرژی از 13000 میلیارد ریال عبور کرد

دو شنبه 25 اسفند 1393   سرویس

انجام اولین معامله محصول نفتای سبک پالایش نفت بندرعباس در رینگ داخلی بورس انرژی به ارزش 67.6 میلیارد ریال، ارزش معاملات در بازار فیزیکی بورس انرژی در سال 93 به بیش از 13 هزار میلیارد ریال رسید.

بابک باقری رییس اداره نظارت بر بازار بورس انرژی با اعلام این خبر گفت: با معامله نفتای سبک پالایش نفت بندرعباس، ارزش معاملات بورس انرژی به 13 هزار میلیارد ریال رسید و رکورد جدیدی را در ارزش تابلوی فیزیکی بورس انرژی رقم زد.

وی در ادامه افزود: ارزش معاملات بورس انرژی در سال 93 در مقایسه با ارزش معاملات سال 92  با رشد چشم‌گیر 215 درصدی به روزهای پایانی سال نزدیک می شود.

این کارشناس مسوول درباره عوامل اثر گذار در افزایش چشم‌گیر ارزش معاملات بازار فیزیکی در سال 93 نسبت به سال 92 گفت: از جمله عوامل اثر گذار در افزایش ارزش معاملات بورس انرژی، می‌توان به معاملات نفتای پالایشگاه‌های بندرعباس، لاوان و تهران و متانول پتروشیمی‌ زاگرس در رینگ‌های داخلی و بین‌المللی بورس انرژی و همچنین تمایل عرضه کنندگان فرآورده‌های نفتی و حامل‌های انرژی به استفاده از سازوکار بورس انرژی در کشف قیمت و استقبال خریداران از عرضه‌های مزبور اشاره کرد.

باقری در پایان خاطر نشان کرد: بورس انرژی تا آخرین روز کاری سال 93 به فعالیت معاملاتی خود ادامه خواهد داد و در آخرین روز معاملاتی سال 93 نفتای سبک پالایش نفت لاوان با حجم 60 هزار تن در رینگ بین‌الملل بورس انرژی عرضه خواهد شد.

 
دو شنبه 25 اسفند 1393
سنانظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد