علاقه مندی همسایگان شمالی به انجام سوآپ نفت خام

سه شنبه 21 بهمن 1393   سرویس

استاندار مازندران از علاقمندی بخش خصوصی داخلی و همسایگان شمالی به انجام سوآپ نفت خام در شرایط کنونی بازار جهانی خبر داد.

ربیع فلاح جلودار در دیدار با مدیران شرکت پایانه های نفتی ایران در محل استانداری مازندران، یادآور شد: بسیاری از شرکتهای فعال داخلی و همچنین شرکتهای معتبر کشورهای همسایه شمالی به طور متعدد، درخواست و تقاضای خود را نسبت به فعال سازی عملیات سوآپ نفت خام از طریق پایانه نفتی شمال ابراز داشته اند.

وی با اشاره به ایجاد شرایط مناسب برای سرمایه گذاری در حوزه صنعت نفت استان مازندران تصریح کرد: خوشبختانه هم افزایی همه دستگاه های اجرایی برای پیشبرد فعالیتهای اقتصادی و سرمایه گذاری در استان وجود دارد.

مدیرعامل شرکت پایانه های نفتی ایران نیز در این نشست یادآور شد: شرکت پایانه های نفتی ایران هم اکنون ظرفیت سوآپ روزانه ١٥٠ هزار بشکه نفت کشورهای آسیای میانه (کشورهای استقلال یافته دریای خزر) را دارد که با توجه به برنامه ریزیهای انجام شده اجرای پروژه حوضچه فراگیر شمال برای کسب جایگاه نخست سوآپ در منطقه، در حال اجراست.

سید پیروز موسوی افزود: از اهداف کوتاه مدت این طرح می توان به افزایش میزان سوآپ نفت خام و تامین نیازمندیهای پشتیبانی ناوگان حفاری در دریای خزر و انتقال ظرفیت دریافت نفت خام شرکت پایانه های نفتی ایران از ١٥٠ هزار بشکه در روز به ٥٠٠ هزار بشکه در روز اشاره کرد، اما در هدف بلند مدت مربوط به اجرایی شدن این طرح، افزایش میزان سوآپ و انتقال نفت خام تولیدی تا ٢ میلیون و ٥٠٠ هزار بشکه در روز (سوآپ و تولید احتمالی داخلی) و انتقال ظرفیت دریافت نفت خام از حوضچه موجود به حوضچه فراگیر و ایجاد سازه های لازم برای سوآپ ٥٠٠ هزار بشکه در روز در نظر گرفته شده است.

وی تصریح کرد: خوشبختانه با روی کارآمدن دولت تدبیر و امید تعاملات مناسبی میان وزارت خارجه و وزارت نفت برای دیپلماسی فعال صورت گرفت؛ برای احیای دوباره عملیات سوآپ در منطقه و بررسی شرایط نیز نشستهای کارشناسی متعدد و بازدیدهای منطقه ای خوبی صورت گرفته که به نظر می رسد شرایط به سمت هموار شدن این مسئله است.

موسوی گفت: وقفه ایجاد شده در سوآپ، فرصتی را برای شرکت پایانه های نفتی ایران برای انجام عملیات تعمیرات اساسی فراهم کرد تا بتواند در صورت احیای سوآپ با آمادگی و توان بیشتری وارد عمل شود.

سه شنبه 21 بهمن 1393
شانانظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد