فرآورده های نفتی به صورت سلف در بورس انرژی عرضه می شود

یک شنبه 19 بهمن 1393   سرویس

فرآورده های نفتی با هدف رونق اقتصاد کشور و شتاب بر خروج از رکود، به زودی به صورت سلف در بورس انرژی عرضه می شود.

محمد فطانت، رئیس سازمان بورس اوراق بهادار اظهار کرد: بر اساس رایزنی های انجام شده با وزارت نفت، عرضه فرآورده های نفتی به صورت سلف در بورس انرژی بزودی عملیاتی خواهد شد و دراین مسیر آماده هرگونه همکاری و تعامل با هدف رونق این بورس هستیم.

بیژن زنگنه وزیر نفت هفته گذشته اعلام کرد که قراراست در روزهای آتی ١٠٠ میلیون دلار اوراق سلف برای فرآورده های نفتی عرضه و فروخته شود.

رئیس سازمان بورس اوراق بهادار افزود: پذیرش و عرضه فرآورده های نفتی در بورس انرژی می تواند نقش آفرینی این بورس در رونق اقتصادی کشور و خروج از رکود را شتاب بخشد و منافع اقتصادی مطلوبی را برای کشورمان به همراه داشته باشد.

وی با بیان این که وزارت نفت و سازمان بورس در حال مذاکره برای عرضه نفت خام در بورس انرژی نیز هستند، گفت: مذاکره های بسیار خوبی با دولت درباره عرضه نفت در بورس انرژی صورت گرفته است و وزارت نفت در خواست کرده که مقدمات عرضه نفت خام در رینگ بین المللی برای صادرات به شکل ریالی فراهم شود.

زیرساختهای عرضه فرآورده های نفتی در بورس فراهم است

علی حسینی، مدیرعامل بورس انرژی چندی پیش در گفتگو با خبرنگار شانا اظهارکرد: همه زیرساختها برای عرضه نفت خام صادراتی و دیگر فرآورده های نفتی در بورس انرژی وجود دارد و آماده همکاری با وزارت نفت در مسیر اجرای مصوبه مجلس هستیم.

وی افزود: مصوبه نمایندگان مردم در خانه ملت سبب شفاف شدن بیشتر بازار و نیز تشویق پالایشگاهها برای معامله در بورس انرژی می شود و بدون تردید اجرایی شدن این قانون می تواند در مسیر خروج از رکود غیر تورمی تاثیر گذار باشد.

مدیرعامل بورس انرژی ادامه داد: اکنون معامله فرآورده های نفتی و محصولات پتروشیمی در کنار معامله برق با نظم و بر اساس برنامه ریزیها در حال انجام است.

به گزارش خبرنگار شانا، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نشست علنی ٧ بهمن‌ ماه در جریان بررسی مواد باقیمانده از لایحه رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور، ماده الحاقی ٢٢ را اصلاح کردند.

بر این اساس، ماده (الحاقی ٢٢) به شرح زیر اصلاح می شود: همه پالایشگاههای کشور مشروط به پرداخت و تسویه وجوه نفت خام و میعانات گازی خریداری شده تحویلی به قیمت هر بشکه ٩٥ درصد تحویل روز فوب خلیج‌فارس و به صورت نقدی یا اعتبار اسنادی یک‌ ماهه به شرکت دولتی ذیربط تابعه وزارت نفت،‌ مجاز هستند فرآورده‌های نفتی مازاد بر نیاز داخلی را صادر کنند.

وزارت نفت مکلف است به میزان نفت خام و میعانات گازی فروخته شده به پالایشگاههایی که تولیدات خود را به شکل فرآورده صادر می‌کنند، سهم صندوق توسعه ملی را متناسب با قیمت نفت خام تحویلی به پالایشگاه به صندوق پرداخت کند.

تبصره ١- استفاده از سازوکارهای بورس انرژی در خرید و فروش نفت خام و میعانات گازی و فرآورده‌های نفتی و انرژی برق در اولویت قرار دارد.

تبصره ٢- شرکت دولتی ذی‌ربط تابعه وزارت نفت مجاز است قیمت پایه نفت خام و میعانات گازی عرضه شده در بورس را یک تا دو درصد کمتر از ٩٥ درصد قیمت فوب خلیج‌فارس تعیین کند. دو درصد تا سه درصد کمتر از بند یک برای توسعه پالایشگاههای موجود یا احداث پالایشگاههای تازه تا ١٠ سال پس از بهره‌برداری تعیین کند.

تبصره ٣- به وزارت نفت و دیگر دستگاهها اجازه داده می‌شود برای تشویق کشتیهای خارجی به سوختگیری و تامین دیگر نیازهای خود در بنادر ایران از ابزارهای تشویقی و قیمتهای ترجیحی نسبت به دیگر رقیبان در تامین سوخت و دیگر نیازها استفاده کند.

منبع : شانا

یک شنبه 19 بهمن 1393
شانانظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد