آمادگی بورس انرژی برای همکاری با مجلس و وزارت نفت

شنبه 11 بهمن 1393   سرویس

مدیرعامل بورس انرژی از آمادگی برای اجرای مصوبه مجلس شورای اسلامی درباره استفاده از ساز و کارهای بورس انرژی درخرید و فروش نفت خام، میعانات گازی، فرآورده های نفتی و برق خبر داد.

 

به گزارش روز شنبه ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه(سنا)، علی حسینی افزود: همه زیرساختها برای عرضه نفت خام صادراتی و دیگر فرآورده های نفتی در بورس انرژی وجود دارد و آماده همکاری با وزارت نفت در مسیر اجرای مصوبه مجلس هستیم.

وی افزود: مصوبه نمایندگان مردم در خانه ملت سبب شفاف شدن بیشتر بازار و نیز تشویق پالایشگاهها برای معامله در بورس انرژی می شود و بدون تردید اجرایی شدن این قانون می تواند در مسیر خروج از رکود غیر تورمی تاثیرگذار باشد.

مدیرعامل بورس انرژی ادامه داد: اکنون معامله فرآورده های نفتی و محصولات پتروشیمی در کنار معامله برق با نظم و براساس برنامه ریزی های انجام شده در حال انجام است.

براساس این گزارش، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نشست علنی هفته گذشته (سه شنبه ٧ بهمن )در جریان بررسی مواد باقیمانده از لایحه رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور، ماده الحاقی ٢٢ را اصلاح کردند.

براین اساس، ماده (الحاقی ٢٢) به شرح زیر اصلاح می شود: همه پالایشگاههای کشور مشروط به پرداخت و تسویه وجوه نفت خام و میعانات گازی خریداری شده تحویلی به قیمت هر بشکه ٩٥ درصد تحویل روز فوب خلیج فارس و به صورت نقدی یا اعتبار اسنادی یک ماهه به شرکت دولتی ذیربط تابعه وزارت نفت، مجازند فرآورده های نفتی مازاد بر نیاز داخلی را صادر کنند.

وزارت نفت مکلف است به میزان نفت خام و میعانات گازی فروخته شده به پالایشگاههایی که تولیدات خود را به شکل فرآورده صادر می کنند، سهم صندوق توسعه ملی را متناسب با قیمت نفت خام تحویلی به پالایشگاه به صندوق پرداخت کند.

تبصره ١ - استفاده از سازوکارهای بورس انرژی در خرید و فروش نفت خام و میعانات گازی و فرآورده های نفتی و انرژی برق در اولویت قرار دارد.

تبصره ٢ - شرکت دولتی ذی ربط تابعه وزارت نفت مجاز است قیمت پایه نفت خام و میعانات گازی عرضه شده در بورس را یک تا دو درصد کمتر از ٩٥ رصد قیمت فوب خلیج فارس تعیین کند. دو درصد تا سه درصد کمتر از بند یک برای توسعه پالایشگاههای موجود یا احداث پالایشگاههای تازه تا ١٠ سال پس از بهره برداری تعیین کند.

تبصره ٣ - به وزارت نفت و دیگر دستگاهها اجازه داده می شود برای تشویق کشتی های خارجی به سوختگیری و تامین دیگر نیازهای خود در بنادر ایران از ابزارهای تشویقی و قیمتهای ترجیحی نسبت به دیگر رقیبان در تامین سوخت و دیگر نیازها استفاده کنند.

شنبه 11 بهمن 1393
خبرگزاری جمهوری اسلامی ایراننظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد