معامله های برق در بورس انرژی رونق می‌گیرد

شنبه 4 بهمن 1393   سرویس

 

 • وزارت نیرو به دنبال آن است که با هماهنگی دولت در گام نخست به‌تدریج بخشی از مصرف‌کنندگان بزرگ و در فازهای بعدی نیز مصرف‌کنندگان کوچک را وارد بورس کند تا از این رهگذر معامله های برق در بورس انرژی رونق بگیرد.
 •  بورس انرژی اکنون به محلی مطمئن و کار آمد برای معامله برق بدل شده است و در این مسیر با ورود شرکتهای خرده‌فروشی برق، مشترکان کوچک امکان انتخاب نحوه ارائه خدمات برق از شرکت دلخواه را خواهند داشت و با این اقدام به‌دلیل به‌وجود آمدن یک فضای رقابتی، قیمت فروش برق می تواند کاهش یابد.

  اکنون نیروگاههای خصوصی بخشی از برق تولیدی خود را در بورس انرژی عرضه و شرکتهای توزیع نیز بخشی از برق مورد نیازخود را ازطریق این بورس  خریداری می‌کنند و باید این نکته را مورد توجه قرار داد که اکنون ٢٠ نیروگاه خصوصی کشور و همه شرکتهای توزیع نیروی برق در بورس انرژی حضور دارند.

  برپایه گزارشهای رسمی اعلام شده، نیروگاههای شهید‌منتظری ١، سیکل ترکیبی گیلان، سیکل ترکیبی نیشابور، سیکل ترکیبی ارومیه، سیکل ترکیبی سبلان، سیکل ترکیبی سنندج، پرند، سیکل ترکیبی قم، سیکل ترکیبی شریعتی، سیکل ترکیبی خوی، مشهد، سیکل ترکیبی سمنان (قدس)، زنبق یزد، شهدای پاکدشت، سیکل ترکیبی منتظرقائم، منتظر قائم، کازرون، سیکل ترکیبی فارس، کهنوج و کاشان به همراه ٣٩ شرکت توزیع نیروی برق در بورس انرژی حضور دارند.

  کارشناسان اعتقاد دارند که افزایش حجم معامله‌ها  پیش نیاز توسعه بورس انرژی و رقابتی شدن بیشتر فضای این بورس است، به طوری که پارسال، ماهانه ١٠ میلیارد تومان به شرکتهای توزیع برای خرید برق از بورس انرژی اختصاص پیدا کرد که این رقم هم‌اکنون به ماهانه ٤٥ میلیارد تومان رسیده است.

  در مرحله نخست شرکتهای توزیع فقط برق خریداری می‌کردند و هزینه‌ای بابت ترانزیت برق در شبکه توزیع در معامله‌ها دریافت نمی‌کردند که از مقطعی به بعد تصمیم گرفته شد شرکتهای توزیع برق افزون‌بر خرید برق، بخشی از هزینه ترانزیت را از روی معامله برداشت کنند.

  کمبود نقدینگی برای انجام معامله‌های برق یکی از محدودیتهای موجود به شمار می رود و هم‌اکنون کمتر از سه درصد از کل برق مصرفی کشور در بورس انرژی مبادله می‌شود اما با سازوکار دیده شده باروشهای دیگر، وزارت نیرو در نظر دارد که حجم و تعداد معامله‌های بورس انرژی را در بخش برق افزایش دهد.

  براساس دستورعمل بند "و" ماده ١٣٣ قانون برنامه پنجم توسعه، مشترکان با مصرف بالای پنج مگاوات باید دست‌کم دو سوم برق موردنیاز خود را ازطریق بورس انرژی تامین کنند که وزارت نیرو براساس این تکلیف قانونی بسترهای آن را فراهم کرده است.

  فعالان صنعت برق ایران بر این باورند که اگر مصرف‌کنندگان نهایی وارد تعامل با بورس شوند، بورس انرژی به فضای رقابتی نزدیکتر می‌شود و با ورود شرکتهای خرده‌فروشی برق مشترکان کوچک امکان انتخاب نحوه ارایه خدمات برق از شرکت دلخواه را خواهند داشت که با این اقدام به‌دلیل به‌وجود آمدن یک فضای رقابتی، قیمت فروش برق کاهش می‌یابد زیرا انحصار فروش برق از میان رفته است و مشترک می‌تواند از هر شرکتی که قیمت مناسب‌تری ارایه کند، خدمات بگیرد.

  افزایش حجم معامله برق در بورس انرژی

  به گزارش شانا، حمید چیت چیان، وزیر نیرو نیز چندی پیش از تدوین ساز و کارهایی برای فروش برق به خریداران بزرگ از طریق بورس انرژی و ایجاد فضای رقابتی در حوزه مصرف و تولید  خبر داده بود.

  وزیر نیرو در گفتگو با خبرنگار شانا اظهار کرده بود: وزارت نیرو به دنبال آن است تا ساز و کارهایی را ترتیب دهد که مصرف‌کنندگان بزرگ، برق مورد نیاز خود را از طریق بورس انرژی یا قراردادهای دوجانبه تامین کنند و مصرف‌ کنندگان بزرگ نیز دیگر مجبور به خرید برق از شبکه نخواهند بود؛ بر این اساس، مصرف و تولید رقابتی در بازار به‌ وجود می‌آید و موجب می‌شود ما از کارآیی بالاتر در بازار برق بهره ببریم.

  حمید چیت چیان افزوده بود: اصلاح ساختارهای صنعت برق و حرکت به سمت خصوصی‌سازی بیشتر از مواردی است که به توازن و تعادل بیشتر در هزینه‌ها و درآمدهای بخش برق منجر می‌شود.

  وی با بیان این که بدون تامین برق کافی نمی توان به فکر توسعه اقتصاد و صنعت کشور بود، افزوده بود: بر اساس آمارها، مصرف سالانه برق در کشور بیش از ٢٢٠ میلیارد کیلو وات ساعت است که سالی ٦ درصد به آن افزوده می شود.

  به گزارش شانا، علی حسینی، مدیرعامل بورس انرژی پیش تر با اشاره به عبور ارزش معاملات برق در بورس انرژی از ٣٠٠٠ میلیارد ریال ابراز امیدواری کرده بود که با فراهم شدن حضور شرکتهای خرده فروش و مصرف کنندگان بزرگ، معاملات اوراق گواهی ظرفیت و تخصیص اعتبارات بیشتر به شرکتهای توزیع نیروی برق توسط وزارت نیرو، شاهد افزایش قابل ملاحظه معاملات برق در بورس انرژی باشیم.

 • منبع : شانا

شنبه 4 بهمن 1393
شانانظرات

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
 • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد