گزارش نفت

بررسی بازار جهانی نفت روز۱۲ ژوئیه ۲۰۱۹

دو شنبه 24 تیر 1398   سرویس
با وجود اینکه در اثر وقوع طوفان گرمسیری بری در خلیج مکزیک بیش از نیمی از تولید نفت‌خام این منطقه متوقف شده است؛ ولی افزایش نگرانی‌ها در خصوص چشم انداز کند رشد تقاضای نفت، باعث گردید که میزان افزایش قیمت نفت‌خام بسیار ناچیز باشد.

با وجود اینکه در اثر وقوع طوفان گرمسیری بری در خلیج مکزیک بیش از نیمی از تولید نفت‌خام این منطقه متوقف شده است؛ ولی افزایش نگرانی‌ها در خصوص چشم انداز کند رشد تقاضای نفت، باعث گردید که میزان افزایش قیمت نفت‌خام بسیار ناچیز باشد. بدین‌ترتیب، قیمت پایانی نفت‌خام برنت در بازار ICE لندن برای تحویل در ماه سپتامبر با ۲۰ سنت (۰/۳درصد) افزایش، در سطح بشکه‌ای ۶۶/۷۲ دلار قرار گرفت. همچنین، قیمت نفت‌خام WTI در بازار نایمکس برای تحویل در ماه اوت نیز با یک سنت افزایش، در سطح بشکه‌ای ۶۰/۲۱ دلار تسویه گردید. در نتیجه این معاملات، حق مرغوبیت نفت‌خام برنت نسبت به نفت‌خام WTI برای ماه سپتامبر به ۶/۳۶ دلار به ازاء هر بشکه رسید.

در هفته منتهی به ۱۲ ژوئیه، تداوم تنشهای خاورمیانه موجب افزایش هفتگی قیمت نفت‌خام گردید ولی روز جمعه با وجود وقوع طوفان گرمسیری در خلیج مکزیک که موجب توقف بخشی از تولید نفت و گاز این منطقه گردید، افزایش روزانه قیمت قابل توجه نبود.
به عقیده Marshall Steeves تحلیلگر بازارهای انرژی در HIS Markit، بازار نفت به طوفان گرمسیری بری واکنش زیادی نشان نداد زیرا گمان می‌رود این طوفان شدید نباشد و خسارت قابل توجهی به بار نیاورد و احتمالاً کاهش تولید به قدری نخواهد بود که بر قیمت اثرگذار باشد.
بخشی از افزایش هفتگی قیمت در هفته مختوم به ۱۲ ژوئیه نتیجه کاهش ذخیره‌سازی‌های نفت‌خام آمریکا در چهار هفته اخیر بوده است. حتی با وجودی که سرمایه گذاران وجود علائم بیشتری را مبنی بر وجود مازاد عرضه به دلیل رقابت تولیدکنندگان آمریکا و اوپک و همچنین کاهش رشد تقاضای نفت مشاهده می‌نمایند، ولی بازهم قیمت افزایش هفتگی خود را ثبت نمود.
لازم به ذکر است که این طوفان حدود ۵۹ درصد یا ۱/۱ میلیون بشکه در روز از تولید نفت‌خام منطقه خلیج مکزیک را متوقف نموده است. در نتیجه توقف تولید در خلیج مکزیک برای قیمت نفت یک عامل حمایتی بوده است. هم اکنون بازار در حال رصد اخبار این طوفان است. زیرا این طوفان ممکن است منجر به وقوع سیل بزرگی گردد که بخش پالایشی لوئیزیانا را تحت‌تأثیر قراردهد و بر قیمت دیزل و گاز نیز اثر گذار باشد.
لازم به ذکر است آژانس بین‌المللی انرژی پیش‌بینی نموده که افزایش تولید نفت‌خام آمریکا بر شرایط رکورد تقاضای جهانی بیشتر دامن خواهد زد و منجر به افزایش شدید سطح ذخیره‌سازی‌های نفتی طی ۹ ماه آتی خواهد شد. به عقیده برخی از تحلیلگران این گزارش IEA، منجر به سرکوب شدن اثر افزایشی طوفان بری بر قیمت نفت شده است.
بنا بر گزارش IEA تقاضای جهانی برای نفت‌خام اوپک احتمالاً به پایین ترین حد خود طی ۱۶ سال اخیر سقوط نموده است که علت این کاهش، افزایش سطح تولید آمریکاست. بنابر گزارش مذکور میزان تولید اوپک در سه ماهه نخست سال ۲۰۲۰ به ۲۸ میلیون بشکه در روز تنزل می‌نماید. شایان ذکر است علی‌رغم تلاش‌های اوپک و متحدانش برای کاهش سطح ذخیره‌سازی‌های نفت، میزان عرضه جهانی نفت در ماه ژوئن ۳۰۰ هزار بشکه افزایش یافته است. این درحالیست که اوپک و هم پیمانانشان با تمدید توافق کاهش سقف تولید تا مارس سال ۲۰۲۰ موافقت نموده‌اند. تحلیلگران IEA معتقدند که تمدید توافق اوپک برای حذف مازاد عرضه بازار نفت کافی نمی‌باشد. در نیمه اول سال ۲۰۱۹ بازار نفت با مازاد عرضه‌ای معادل ۹۰۰ هزار بشکه در روز رو به رو بوده است و این در حالیست که در نیمه دوم سال ۲۰۱۸ نیز به دلیل کاسته شدن از رشد تقاضای نفت و افزایش تولید، سطح ذخیره سازی‌ها افزایش یافته بود.
از سوی دیگر اوپک نیز در گزارش ماهانه خود که روز پنجشنبه منتشر گردید آورده است که تقاضای جهان برای نفت‌خام اوپک در سال آینده کاهش خواهد یافت و به طور متوسط به ۲۹/۳ میلیون بشکه در روز می‌رسد که نسبت به سال ۲۰۱۹ با حدود ۱/۳ میلیون بشکه در روز کاهش مواجه خواهد شد.
بر اساس گزارش هفتگی بیکرهیوز تعداد دک‌های حفاری نفتی آمریکا که شاخصی برای تولید آتی نفت آمریکاست، برای دومین هفته متوالی کاهش یافته است. براساس این گزارش در هفته مختوم به ۱۲ ژوئیه تعداد دکل‌های حفاری نفتی آمریکا با ۴ دستگاه کاهش به ۷۸۴ دستگاه تنزل یافته است که از فوریه سال ۲۰۱۸ کمترین میزان بوده است.
در این میان به گفته تحلیلگران عاملی که مهمترین سطح حمایتی را برای قیمت نفت فراهم نموده، تنش‌های بین ایران و غرب است که این تنشها با توقیف کشتی ایرانی توسط نیروی دریایی بریتانیا بیشتر شده است.

دو شنبه 24 تیر 1398
شرکت ملی نفت ایراننظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد