گزارش نفت

بررسی بازار جهانی نفت روز۲۸ ژوئن ۲۰۱۹

دو شنبه 10 تیر 1398   سرویس
روز جمعه درحالیکه قیمت نفت‌خام برنت ثابت بود، شاخص WTI تحت‌تأثیر انتشار داده‌هایی که حکایت از تضعیف اقتصاد آمریکا داشت و همینطور پروسه برداشت سود توسط سرمایه‌گذاران، با روند نزولی مواجه گردید.

روز جمعه درحالیکه قیمت نفت‌خام برنت ثابت بود، شاخص WTI تحت‌تأثیر انتشار داده‌هایی که حکایت از تضعیف اقتصاد آمریکا داشت و همینطور پروسه برداشت سود توسط سرمایه‌گذاران، با روند نزولی مواجه گردید. با این وجود شاخص‌های نفت برای دومین هفته متوالی موفق گردیدند که یک افزایش هفتگی را از خود به جا گذارند. با این وجود روز جمعه قیمت پایانی نفت‌خام برنت در بازار ICE لندن برای تحویل در ماه اوت بدون تغییر نسبت به روز قبل در سطح بشکه‌ای ۶۶/۵۵ دلار قرار گرفت. این درحالیست که قیمت نفت‌خام WTI در بازار نایمکس برای تحویل در ماه اوت با ۹۶ سنت (۱/۶درصد) کاهش، در سطح بشکه‌ای ۵۸/۴۷ دلار تسویه گردید. در نتیجه این معاملات، حق مرغوبیت نفت‌خام برنت نسبت به نفت‌خام WTI برای ماه اوت به ۸/۰۸ دلار به ازاء هر بشکه رسید.

طی ماه ژوئن اختلافات سیاسی بین آمریکا و ایران، و همچنین کاهش قابل توجه سطح ذخیره‌سازی‌های نفتی آمریکا موجب بیشترین افزایش ماهانه قیمت نفت‌خام (۹/۳%) از ماه ژانویه سال جاری تاکنون گردید. با این وجود اندکی پیش از بسته شدن بازار در روز جمعه تحت‌تأثیر عوامل متعددی مانند انتشار داده‌های ضعیف اقتصادی آمریکا در بخش کارخانه‌ای، اقدام معامله‌گران برای بستن موقعیت‌های خرید خود (پروسه برداشت سود) و همین طور با انتشار اخباری مبنی بر راه‌اندازی سیستم اینستکس توسط اروپا به منظور تسهیل و حمایت از مبادلات تجاری ایران و اروپا که با تحریم‌های آمریکا به چالش کشیده شده بود، قیمت WTI نزدیک به یک دلار کاهش یافت.
به عقیده Gene McGillian تحلیلگرTradition Energy، این واکنش سریع و شدید سرمایه‌گذاران برای بستن موقعیت‌های خرید خود نشانگر عدم اطمینان از نتایج نشست G۲۰ و جلسات اوپک که در روزهای اول و دوم ژوئیه برگزار می‌گردد، بوده است. شایان ذکر است رئیس‌جمهور آمریکا و چین قصد داشتند درحاشیه اجلاس G۲۰ جلساتی را در خصوص حل و فصل اختلافات تجاری دو کشور برگزار نمایند. سرمایه‌گذاران به شدت نگران نتایج این جلسات و بی نتیجه ماندن آن بودند. در واقع انتظار می‌رفت که در نتیجه این جلسات جنگ تجاری آمریکا و چین به یک آتش بس منتهی گردد و طرفین از وضع تعرفه‌های بیشتر بر روی کالاهای یکدیگر دست بردارند و متعاقباً چشم‌انداز رشد جهانی اقتصاد و تقاضای نفت تقویت گردد. لازم به ذکر است اگر چه ترامپ پیش از برگزاری جلسه روز شنبه اعلام نموده بود که امیدوار است مذاکرات سازنده ای با چین داشته باشند ولی در ضمن گفته بود که هیچ قولی در خصوص عدم افزایش تعرفه‌ها نمی‌دهد. این اظهارات وی موجی از عدم اطمینان در خصوص نتایج مذاکرات این دو کشور را در بین سرمایه‌گذاران ایجاد نموده بود.
شایان ذکر است جلسه روز شنبه بین رؤسای جمهور دو کشور بسیار مثبت ارزیابی شده و طرفین ضمن اعلام آتش بس قرار شده که مذاکرات تجاری خود را برای حل و فصل اختلافات موجود از سرگیرند.
علاوه بر این G۲۰ آخرین فرصت عربستان و روسیه برای ملاقات و تصمیم در خصوص تمدید توافق کاهش تولید اوپک، تا پیش از برگزاری جلسات رسمی اوپک و متحدانش در روزهای یکم و دوم ماه ژوئیه بود. که البته خوشبختانه برآیند این جلسات مثبت بود و طرفین برای تمدید این توافق بین ۶ تا ۹ ماه توافق نمودند.
شایان ذکر است که از ابتدای سال جاری تاکنون قیمت برنت بیش از ۲۰ درصد رشد داشته است و این در حالیست که افزایش قیمت شاخص WTI بیش از ۲۵ درصد بوده است. با این وجود نتیجه تحقیقات جدید رویترز نشان می‌دهد علی‌رغم تمدید توافق اوپک و متحدانش، قیمت نفت به دلیل کندی رشد اقتصادی و کاهش تقاضا در کنار جریان یافتن سیل تولیدات نفت‌خام آمریکا به بازار، می‌تواند کاهش یابد. نظرسنجی از ۴۲ اقتصاددان و تحلیلگر برای پیش‌بینی قیمت برنت حاکی از این است که در سال ۲۰۱۹ متوسط قیمت برنت ۶۷/۵۹ دلار در هر بشکه خواهد بود که نسبت به پیش‌بینی انجام شده در ماه مه مبنی بر متوسط قیمت ۶۸/۸۴ دلار در هر بشکه، کاهش یافته است.
البته هم اکنون با توجه به آتش بس دوباره جنگ تجاری بین دو قدرت برتر اقتصادی جهان در حاشیه اجلاس G۲۰ و اثر مثبت آن بر چشم‌انداز رشد جهانی اقتصاد، ممکن است شاهد موضعگیری جدید و امیدوارکننده سرمایه‌گذاران در بازار نفت باشیم.

دو شنبه 10 تیر 1398
شرکت ملی نفت ایراننظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد