گزارش نفت

بررسی بازار جهانی نفت روز ۲۱ ژوئن ۲۰۱۹

یک شنبه 2 تیر 1398   سرویس
روز جمعه به دلیل بالاگرفتن تنشهای خلیج‌فارس و احتمال وقوع حمله نظامی آمریکا به ایران و در نتیجه احتمال اختلال در جریان صادرات نفت این منطقه؛ بازار شاهد افزایش قیمت نفت بود.

روز جمعه به دلیل بالاگرفتن تنشهای خلیج‌فارس و احتمال وقوع حمله نظامی آمریکا به ایران و در نتیجه احتمال اختلال در جریان صادرات نفت این منطقه؛ بازار شاهد افزایش قیمت نفت بود. بدین‌ترتیب، روز جمعه قیمت پایانی نفت‌خام برنت در بازار ICE لندن برای تحویل در ماه اوت با ۷۵ سنت (۱/۲درصد) افزایش، در سطح بشکه‌ای ۶۵/۲۰ دلار قرار گرفت. همچنین، قیمت نفت‌خام WTI در بازار نایمکس برای تحویل در ماه اوت نیز با ۳۶ سنت (۰/۶درصد) افزایش، در سطح بشکه‌ای ۵۷/۴۳ دلار تسویه گردید. در نتیجه این معاملات، حق مرغوبیت نفت‌خام برنت نسبت به نفت‌خام WTI برای ماه اوت به ۷/۷۷ دلار به ازاء هر بشکه رسید.

طی روزهای پایانی هفته گذشته به دلیل تنشهای ژئوپلیتیک، قیمت نفت‌خام به شدت افزایش یافت و در نتیجه بزرگترین میزان افزایش هفتگی (۹درصد) در دو سال اخیر برای هفته منتهی به ۲۱ ژؤئن ثبت گردید و قیمت آتی نفت‌خام آمریکا به بالاترین میزان خود طی ماه جاری دست یافت.
درواقع روز پنج‌شنبه در پی تجاوز یک فروند هواپیمای جاسوسی بدون سرنشین آمریکا به مرزهای هوایی ایران و هدف گیری و سقوط این هواپیمای متجاوز توسط ایران و ادعای آمریکا مبنی بر عدم ورود این هواپیما به مرزهای هوایی ایران، تنش شدیدی را در منطقه خلیج فارس به دنبال داشت و منجر به افزایش قابل توجه قیمت نفت گردید.
در خبرها آمده است که علی‌رغم اینکه ترامپ قصد انجام اقداماتی تلافی جویانه علیه ایران داشت ولی در میانه راه از این اقدام پشیمان گردید. به گفته برخی تحلیلگران با توجه به افزایش ۵ تا ۶ درصدی قیمت نفت در روز پنج شنبه و اینکه افزایش قیمت انرژی در بازار داخلی آمریکا یکی از تهدیدات انتخابات ۲۰۲۰ برای دولت ترامپ به شمار می‌رود لذا وی برای جلوگیری از افزایش شدیدتر قیمت انرژی، ترجیح داده تا در این تصمیم خود تجدیدنظر نماید.
در پی گزارشاتی مبنی بر وقوع آتش‌سوزی در مجتمع ۱۵۰ ساله پتروشیمی فیلادلفیا که ساکنان منطقه را بواسطه انفجارهای بوقوع پیوسته شوکه نمود، قیمت بنزین نیز در بازارهای آتی تقریباً ۴ درصد افزایش یافت. هنوز مشخص نشده است که آیا خسارت دائمی به این تأسیسات، که بزرگترین تاسیسات در سواحل شرقی آمریکا می باشد، وارد شده است یا خیر. این پالایشگاه قابلیت فراوری روزانه ۳۳۵ هزار بشکه در روز نفت‌خام را دارد.
شایان ذکراست قیمت طلا به بالاترین سطح خود در ۶ سال اخیر بالغ گردید و ارزش دلار در مقابل سایر ارزها نیز به کمترین حد خود در سه ماه گذشته تنزل یافت.
اخبار مربوط به بانکهای مرکزی یکی از مهمترین اخبار هفته منتهی به ۲۱ ژوئن بود. لازم به ذکر است بانک فدرال رزرو آمریکا سیگنالهایی را مبنی بر احتمال کاهش نرخ بهره در ماه‌های آتی راهی بازار نموده است.
به گفته Christopher O’Keefe مدیرسرمایه‌گذاری Logan Capital Management وجود یک چشم‌انداز مناسب و شفاف برای نرخ بهره سیگنال خوبی برای بازار است اما اکنون سرمایه‌گذاران هنوز بدنبال یافتن جهت درست مناسبات تجاری خود هستند. در واقع از نظر وی هم اکنون چشم‌انداز بازار سرمایه شفاف نیست و سرمایه‌گذاران همچنان سر در گم هستند.
عامل دیگر تقویت‌کننده قیمت نفت کاهش حدود ۳ میلیون بشکه از موجودی ذخایر نفتی آمریکا در هفته منتهی به ۱۴ ژوئن و بر اساس گزارش هفتگی EIA بوده است. تحیلگران معتقدند بازگشت پالایشگاه‌ها از فصل تعمیرات احتمالاً منجر به ادامه روند کاهشی موجودی ذخایر نفتی آمریکا در هفته‌های آتی خواهد بود. اگر چه وقوع آتش سوزی در پالایشگاه فیلادلفیا و احتمال وقوع خسارات جدی به این پالایشگاه ممکن است این روند را مختل نماید.
جنگ تجاری بین آمریکا و چین نیز از عوامل مهمی بود که هفته گذشته بر سطح قیمت فشار آورد ولی با انتشار خبر برگزاری جلسه‌ای بین رؤسای جمهور دو کشور در حاشیه اجلاس G۲۰ در ژاپن، در پایان ماه ژوئن از فشار این عامل روی قیمت نفت کاسته شد.

یک شنبه 2 تیر 1398
شرکت ملی نفت ایراننظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد