گزارش نفت

بررسی بازار جهانی نفت روز ۱۴ ژوئن ۲۰۱۹

دو شنبه 27 خرداد 1398   سرویس
علی‌رغم حملات تروریستی انجام شده روی کشتی‌های حامل فرآورده‌های نفتی در دریای عمان و افزایش قیمت در روزهای پنج شنبه و جمعه، اما به دلیل تنشهای تجاری بین آمریکا و چین، و در نتیجه چشم‌انداز تیره و تار تقاضای نفت، بازار نفت شاهد کاهش هفتگی قیمت نفت‌خام در هفته منتهی به ۱۴ ژوئن بود.

علی‌رغم حملات تروریستی انجام شده روی کشتی‌های حامل فرآورده‌های نفتی در دریای عمان و افزایش قیمت در روزهای پنج شنبه و جمعه، اما به دلیل تنشهای تجاری بین آمریکا و چین، و در نتیجه چشم‌انداز تیره و تار تقاضای نفت، بازار نفت شاهد کاهش هفتگی قیمت نفت‌خام در هفته منتهی به ۱۴ ژوئن بود. نهایتاً، روز جمعه قیمت پایانی نفت‌خام برنت در بازار ICE لندن برای تحویل در ماه اوت با ۷۰ سنت (۱/۱درصد) افزایش، در سطح بشکه‌ای ۶۲/۰۱ دلار قرار گرفت. همچنین، قیمت نفت‌خام WTI در بازار نایمکس برای تحویل در ماه ژوئیه نیز با ۲۳ سنت (۰/۴درصد) افزایش، در سطح بشکه‌ای۵۲/۵۱ دلار تسویه گردید. در نتیجه این معاملات، حق مرغوبیت نفت‌خام برنت نسبت به نفت‌خام WTI برای ماه اوت به ۹/۲۴ دلار به ازاء هر بشکه رسید.

روز جمعه یک روز پس از حمله به دو نفتکش در نزدیکی تنگه هرمز، نگرانی در خصوص اختلال در جریان عرضه جهانی نفت‌خام موجب افزایش بیشتر قیمت نفت گردید. ولی با وجود اینکه این حملات منجر به افزایش ۲ درصدی قیمت در روز پنج شنبه گردیده بود، قیمت نفت در مجموع کاهش هفتگی را تجربه نمود.
روز جمعه IEA در گزارشی پیش‌بینی رشد تقاضای جهانی نفت خود را کاهش داد و اعلام نمود که عرضه فراوان نفت پاسخگوی این حجم از تقاضا خواهد بود.
به عقیده Tyler Richey ویرایشگر Seven Report Research، ناآرامی‌های ژئوپلیتیک خاورمیانه منجر به حمایت از سطح عمومی قیمت‌ها شده است و بسته به حوادثی که رخ می دهد، منجر به افزایش‌های ناگهانی قیمت می‌گردد، اما همزمان عوامل بنیادین عرضه و تقاضا به نحوی است که مجدداً قیمت را به سطوح پایین‌تر باز می‌گرداند.
بازارهای سهام روز جمعه بدنبال انتشار داده‌های چین که حاکی از ضعف اقتصادی این کشور بود، تضعیف شد. زیرا از نظر سرمایه گذاران این داده ها کندی رشد جهانی نفت را نشان می‌دهد. با این وجود افزایش تنشهای خاورمیانه که بر بی‌ثباتی‌های ژئوپلیتیک این منطقه افزود، در نهایت منجر به افزایش قیمت نفت گردید.
داده های چین نشان داد که رشد تولید صنعتی چین کمتر از میزان انتظاری بوده است و حتی رشد این بخش به کمترین سطح خود طی ۱۷ سال اخیر تنزل نموده است. این موضوع نشان می دهد که به مرور اثرات مخرب طولانی شدن جنگ تجاری چین با آمریکا برای پکن ملموس شده است.
به گفته Tim Ghriskey استراتژیست ارشد سرمایه‌گذاری در Inverness Counsel مطمئناً، داده‌های چین نه تنها روی خود این کشور بلکه روی بازارهای جهانی نیز اثر گذار است. به گفته وی عامل دیگر اثر گذار روی قیمت نفت حوادث رخ داده در خلیج فارس است که بی‌ثباتی زیادی در وضعیت منطقه پدیدآورده است.
علاوه بر این فعالان بازار در انتظار برگزاری جلسات اوپک و همپیمانانشان در خصوص اتخاذ تصمیم برای تمدید توافق کاهش سقف تولید در پایان ماه جاری و یا اوایل ماه ژوئیه نیز می‌باشند.
لازم به یادآوریست داده‌های هفتگی بیکرهیوز در روز جمعه حاکی از آن بود که تعداد دکل‌های فعال حفاری نفتی آمریکا کاهش یافته است. این درحالیست که گزارش هفتگی EIA از افزایش مجدد موجودی ذخایر نفت‌خام آمریکا حکایت داشت که روز چهارشنبه به شدت بر قیمت فشار وارد نمود.
شایان ذکر است که ارزش دلار در مقابل سایر ارزها روز جمعه به بالاترین سطح خود طی دو هفته گذشته رسید. این درحالیست که تضعیف دلار طی دوره مذکور باعث شده بود که این روند نشانه‌ای مبنی بر بروز رکود اقتصادی در آمریکا انگاشته گردد.
فدرال رزرو جلسات دو روزه ای را در روزهای ۱۸ و ۱۹ ژوئن برگزار خواهد نمود که انتظار می رود طی این جلسات نرخ بهره کاهش یابد. لذا هم اکنون سرمایه گذاران بی صبرانه در انتظار برگزاری این جلسات و نتایج آن می باشند. تحقیقات رویترز نشان می‌دهد که تعدادی از اقتصاددانان پیش‌بینی می‌نمایند که فدرال رزرو به منظور جلوگیری از وقوع رکود اقتصادی اقدام به کاهش نرخ بهره خواهد نمود. بااین وجود هنوز بسیاری از اقتصاددانان معتقدند که نرخ بهره تغییری نخواهد کرد.

دو شنبه 27 خرداد 1398
شرکت ملی نفت ایراننظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد