گزارش نفت

بررسی بازار جهانی نفت روز۲۰ مه ۲۰۱۹

چهار شنبه 1 خرداد 1398   سرویس
در نخستین روز هفته جاری جهت تغییرات دو شاخص برنت و WTI یکسان نبود. درحالیکه قیمت برنت در بازار ICE لندن روند نزولی داشت، قیمت WTI در بازار نایمکس تحت‌تأثیر قوت گرفتن احتمال تمدید توافق کاهش سقف تولید اوپک و متحدانش تا پایان سال ۲۰۱۹، افزایش یافت.

در نخستین روز هفته جاری جهت تغییرات دو شاخص برنت و WTI یکسان نبود. درحالیکه قیمت برنت در بازار ICE لندن روند نزولی داشت، قیمت WTI در بازار نایمکس تحت‌تأثیر قوت گرفتن احتمال تمدید توافق کاهش سقف تولید اوپک و متحدانش تا پایان سال ۲۰۱۹، افزایش یافت. بدین‌ترتیب، قیمت پایانی نفت‌خام برنت در بازار ICE لندن برای تحویل در ماه ژوئیه با ۲۴ سنت (۰/۳درصد) کاهش، در سطح بشکه‌ای ۷۱/۹۷ دلار قرار گرفت. همچنین، قیمت نفت‌خام WTI در بازار نایمکس برای تحویل در ماه ژوئن نیز با ۳۴ سنت (۰/۵درصد) افزایش، در سطح بشکه‌ای ۶۳/۱۰ دلار تسویه گردید. در نتیجه این معاملات، حق مرغوبیت نفت‌خام برنت نسبت به نفت‌خام WTI برای ماه ژوئیه به ۸/۷۶ دلار به ازاء هر بشکه رسید.

وزیر انرژی عربستان سعودی خالد الفالح روز یکشنبه اظهار داشت که هم اکنون در بین اعضای اوپک و متحدانش اجماع عمومی برای تلاش به منظور کاهش آرام سطح ذخیره‌سازی‌های نفتی وجود دارد. فالح افزود البته وی نسبت به نیازهای این بازار شکننده پاسخگو خواهد بود.
با انتشار اظهارات وزیر انرژی عربستان، در معاملات ساعات اولیه بازار نفت، قیمت روند افزایشی به خود گرفت ولی از شدت این روند در طول روز کاسته شد تا جایی که نهایتاً قیمت برنت نسبت به روز جمعه در سطوح پایین‌تری تسویه گردید.
شایان ذکر است که اوپک، روسیه و سایر تولیدکنندگان غیرعضو اوپک، در ماه دسامبر توافق نمودند که میزان تولید خود را در مجموع از ابتدای سال ۲۰۱۹ به میزان ۱/۲ میلیون بشکه در روز برای مدت ۶ ماه کاهش دهند. هدف از این توافق کاهش سطح موجودی ذخایر نفت‌خام در بازارهای جهانی بود. جلسه کمیته مشترک نظارت بر اجرای این توافق طی روزهای پایانی هفته گذشته در جده برگزار گردید ولی هیچ تصمیم‌گیری قطعی در خصوص تمدید این توافق فعلاً صورت نگرفته است. و اخذ چنین تصمیمی به جلسه بعدی اوپک در وین و در خلال روزهای ۲۵ و ۲۶ماه ژوئن موکول شد. لازم به ذکر است که به گفته منابع آگاه امکان دارد این جلسه به روزهای ۳ و ۴ ژوئیه برگزار گردد این تغییر زمانی، هنوز رسماً اعلام نشده است.
وزیر انرژی امارات سهیل المزروعی، پیشتر اظهار نموده بود که تولیدکنندگان نفت قادر به جبران هر گونه شکافی در تولید نفت خواهند بود و در شرایط فعلی کنار گذاشتن توافق کاهش تولید اوپک تصمیم مناسبی نمی‌باشد. با این وجود هنوز حمایت روسیه از تمدید توافق کاهش تولید شفاف نیست چرا که الکساندر نواک وزیر انرژی روسیه در حاشیه جلسه کمیته مشترک نظارتی اوپک در جده اظهار نمود که تولیدکنندگان نفت هم اکنون در حال بررسی گزینه‌های مختلفی هستند.
شایان ذکر است که داده‌های اوپک نشانگر افزایش ۳/۳ میلیون بشکه‌ای موجودی ذخایر کشورهای توسعه یافته در ماه مارس و نسبت به ماه قبل می‌باشد و این درحالیست که موجودی ذخایر نفت نسبت به میانگین ۵ ساله ۲۲/۸ میلیون بشکه بیشتر است. اگر چه اوپک تصمیم قطعی خود برای تمدید توافق کاهش تولید را به ماه ژوئن موکول نموده، ولی همین موضوع شرایط را برای تصمیم اوپک و متحدانش برای تمدید توافق کاهش تولید فراهم نموده است.
به عقیده Robbie Fraser تحلیلگر ارشد کالا در Schneider Electric، پیام عربستان نشان می‌دهد که حداقل تا حدودی با گفته‌های اولیه این کشور برای جبران هر گونه کاهش تولید ایران مغایرت دارد و شواهد نشان می‌دهد که این کشور در تلاش است تا تجربه سال گذشته خود در قبال تحریم ایران را که منجر به سقوط قیمت نفت در بازار گردید تکرار نکند. وی همچنین افزود که ادامه تنش‌های تجاری بین آمریکا و چین با تهدید رشداقتصاد جهانی، عامل مهمی برای فشار بر بازار نفت است.
عامل دیگری که علی‌رغم اثر کاهنده تشدید جنگ تجاری آمریکا و چین، موجب حمایت از سطح قیمت نفت شده، تنشها و ریسک‌های ژئوپلیتیک منطقه خاورمیانه است. تهدیدات لفظی به دنبال حملات انجام شده به تأسیسات نفتی عربستان سعودی و پرتاب موشک به منطقه سبز بغداد در نزدیکی سفارت آمریکا به این تنشها دامن زده است.

چهار شنبه 1 خرداد 1398
شرکت ملی نفت ایراننظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد