گزارش نفت

بررسی بازار جهانی نفت روز۱۷ مه ۲۰۱۹

یک شنبه 29 اردیبهشت 1398   سرویس
با تمرکز مجدد فعالان بازار نفت روی تنش‌های تجاری بین آمریکا و چین، روز جمعه بازار به دلیل افزایش ریسک رشد جهانی اقتصاد و کندی رشد تقاضای نفت در آینده، شاهد کاهش قیمت نفت بود.

با تمرکز مجدد فعالان بازار نفت روی تنش‌های تجاری بین آمریکا و چین، روز جمعه بازار به دلیل افزایش ریسک رشد جهانی اقتصاد و کندی رشد تقاضای نفت در آینده، شاهد کاهش قیمت نفت بود. بدین‌ترتیب، قیمت پایانی نفت‌خام برنت در بازار ICE لندن برای تحویل در ماه ژوئیه با ۴۱ سنت(۰/۶درصد) کاهش، در سطح بشکه‌ای ۷۲/۲۱ دلار قرار گرفت. همچنین، قیمت نفت‌خام WTI در بازار نایمکس برای تحویل در ماه ژوئن نیز با ۱۱ سنت (۰/۲درصد) کاهش، در سطح بشکه‌ای ۶۲/۷۶دلار تسویه گردید. در نتیجه این معاملات، حق مرغوبیت نفت‌خام برنت نسبت به نفت‌خام WTI برای ماه ژوئیه به ۹/۲۹ دلار به ازاء هر بشکه رسید.

بازار نفت که در هفته‌های اخیر تحت‌تأثیر همزمان تنش‌های ژئوپلیتیک منطقه خاورمیانه و جنگ تجاری آمریکا و چین، مدام شاهد نوسان قیمت بوده، روز جمعه بیشتر بر اثرات منفی جنگ تجاری متمرکز شده بود و در نتیجه قیمت نفت پس از سه روز متوالی افزایش، روند نزولی به خود گرفت. با این وجود هر دو شاخص برنت و WTI برای هفته منتهی به ۱۷ مه افزایش هفتگی قیمت را به ثبت رساندند.
از سوی دیگر تنش‌های منطقه خاورمیانه عامل مهمی برای حفظ سطح قیمت نفت بوده است. تحریم‌های آمریکا علیه ایران در ماه مه، صادرات نفت‌خام ایران را (که یکی از اعضای مهم اوپک محسوب می‌شود) تحت‌تأثیر قرار داده است. این موضوع اثر توافق کاهش سقف تولید اوپک و هم پیمانانش را تشدید نموده است. شایان ذکر است که جلسه کمیته مشترک راهبردی نظارت بر تبعیت از توافق کاهش تولید اوپک و هم پیمانانش، روز یکشنبه در جده برگزار خواهد شد. اگر چه این جلسه بر اساس مقیاس جلسات اوپک، کوچک محسوب می‌شود ولی می‌تواند معیاری برای سنجش نظرات تولیدکنندگان به منظور تمدید توافق کاهش تولید فعلی، در نیمه دوم سال جاری باشد. این درحالیست که جلسه اصلی تصمیم‌گیری اوپک و همپیمانانش برای تمدید توافق کاهش تولید، در وین و در روزهای ۲۵ و ۲۶ ژوئن برگزار خواهد شد.
روز جمعه ترس ناشی از کندی رشد اقتصاد جهانی در اثر تنشهای میان آمریکا و چین موجب سقوط بازارهای سهام آمریکا گردید. به نظر می‌رسد رسانه‌های چینی روش سختگیرانه‌ای را در خصوص مشاجرات تعرفه ای بین واشنگتن و پکن در پیش گرفته اند و اظهار نموده اند که جنگ تجاری تنها منجر به قوی تر شدن چین می‌گردد و هرگز نمی تواند این کشور را به زانو درآورد.
به عقیده تحلیلگران Bank of America هم اکنون بازار نفت در نقطه عطفی قرار دارد. اگر جنگ‌های تجاری به جو مصرفی ضربه بزند، ضعف در تولیدات کارخانه‌ای، بخش خدمات را نیز با افول مواجه می‌نماید. در شرایطی که اقتصاد جهانی در سراشیبی قرار دارد، قیمت برنت ممکن است به دامنه ۵۰ دلار در هر بشکه سقوط نماید. از سوی دیگر، چنانچه یک توافق تجاری بین آمریکا و چین حادث شود، می تواند موجب تضعیف دلار و تقویت رشد جهانی اقتصاد گردد و در این صورت قیمت برنت می‌تواند تا ۹۰ دلار در هر بشکه نیز صعود نماید.
در این میان James Hatzigiannis تحلیلگر ارشد کالا در Long Leaf Trading Group، معتقد است اگر چه تنشهای خاورمیانه منجر به حمایت از سطح قیمت شده، اما وی انتظار دارد که در کوتاه‌مدت قیمت‌های نفت تحت‌تأثیر رژیمی‌های جدید تعرفه‌ای که منجر به کاهش تقاضای انرژی می‌گردد، کاهش یابد.
وی افزود با توجه به برگزاری جلسات اوپک و متحدانش در آینده نزدیک و تصمیم‌گیری آنها در خصوص تمدید توافق کاهش تولید، احتمالاً بازار با نوسانات قیمت رو به رو خواهد بود.

یک شنبه 29 اردیبهشت 1398
شرکت ملی نفت ایراننظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد