گزارش نفت

بررسی بازار جهانی نفت روز۱۳ مه ۲۰۱۹

سه شنبه 24 اردیبهشت 1398   سرویس
روز دوشنبه تشدید منازعات تجاری بین چین و آمریکا، تأثیر حملات تروریستی بندر فجیره روی قیمت نفت را خنثی نمود و نهایتاً بازار شاهد کاهش قیمت نفت‌خام بود.

روز دوشنبه تشدید منازعات تجاری بین چین و آمریکا، تأثیر حملات تروریستی بندر فجیره روی قیمت نفت را خنثی نمود و نهایتاً بازار شاهد کاهش قیمت نفت‌خام بود. بدین‌ترتیب، قیمت پایانی نفت‌خام برنت در بازار ICE لندن برای تحویل در ماه ژوئیه با ۳۹ سنت (درصد) کاهش، در سطح بشکه‌ای ۷۰/۲۳ دلار قرار گرفت. همچنین، قیمت نفت‌خام WTI در بازار نایمکس برای تحویل در ماه ژوئن نیز با ۶۲ سنت کاهش، در سطح بشکه‌ای ۶۱/۰۴ دلار تسویه گردید. در نتیجه این معاملات، حق مرغوبیت نفت‌خام برنت نسبت به نفت‌خام WTI برای ماه ژوئیه به ۹/۰۲ دلار به ازاء هر بشکه رسید.

در ساعات اولیه معاملات روز دوشنبه، قیمت نفت تحت‌تأثیرعملیات تروریستی روز یکشنبه در نزدیکی بندر فجیره (که طبق اظهارات وزیر انرژی عربستان به دو فروند از نفتکش‌های عبوری عربستان سعودی از خلیج فارس آسیب جدی وارد نمود)، روند صعودی داشت. این درحالی بود که بازار سهام آمریکا به دلیل اختلافات تجاری بین آمریکا و چین با شیب تندی در حال سقوط بود. به زعم Tom Kolza رئیس بخش تحلیل‌های جهانی انرژی در Oil Price Information Service، این موضوع که قیمت نفت‌خام با وجود سقوط بیش از دو درصد بازار سهام افزایش یافته، تأمل برانگیز است. این نشان می‌دهد که اثر نزولی عوامل اقتصاد کلان روی قیمت نفت، با اثر صعودی عوامل ژئوپلیتیک، جبران شده است. در صورت ثابت بودن سایر شرایط، قیمت نفت باید افزایش یابد ولی ادامه ریزش بازار سهام مانع ازافزایش قیمت نفت می‌گردد.
به هر حال روز دوشنبه دارایی‌های ریسکی‌تر مانند سهام به دلیل بالاگرفتن تنش‌های تجاری و عدم حصول به یک توافق دو جانبه در روز جمعه بین آمریکا و چین سقوط نمودند به طوریکه شاخص Dow Jones Industrial Average به میزان ۵۶۰ واحد یا بیش از دو درصد کاهش یافت. خاطر نشان می‌گردد که این روند نزولی روز دوشنبه و تحت‌تأثیر اقدام تلافی جویانه پکن مبنی بر افزایش تعرفه روی واردات برخی کالاهای آمریکایی مثل سبزیجات یخزده و ال ان جی به ارزش ۶۰ میلیارد دلار و تا ۲۵ درصد شدت بیشتری گرفت. به گفته Marshall Steeves تحلیلگر بازار انرژی در Informa Economics شکی نیست که طولانی شدن اختلافات تجاری بین دو طرف منجر به کندی رشد اقتصادی و تقاضای نفت خواهد شد. وی افزود، اما اینکه از هم اکنون قیمت نفت افزایش یابد یا خیر؛ بستگی به میزان جدی بودن تهدیدات تنگه هرمز و کانال دریایی هوستون دارد. شایان ذکر است این کانال پس از اینکه بعداز ظهر روز جمعه یکی از تانکرهای ال‌ان‌جی بر با یک قایق یدک کش که در حال جا به جا نمودن دو بارج بود برخورد نمود بسته شد و تا روز یکشنبه بسته بود. وی معتقد است که قیمت‌های نفت تحت شرایط بی‌ثبات بازار ممکن است یک تا دو درصد افزایش یابند.
به گفته فیل فلاین تحلیلگر ارشد بازار در Price Futures Group، حمله تروریستی در تنگه هرمز نوسانات بیشتری را در قیمت نفت ایجاد خواهد نمود. وی معتقد است اگر چه جنگ تجاری نگرانی‌هایی را می‌تواند ایجاد نماید و بر مسیر آینده رشد تقاضا اثر منفی گذارد ولی حوادث ژئوپلیتیک، هم اکنون می توانند عرضه نفت را تحت تأثیر قرار دهند.
به عقیده Tom Kolza با توجه به اینکه امیدی به عرضه نفت ونزوئلا نیست و معافیت از تحریم خرید نفت‌خام ایران نیز لغو شده و همچنین بی ثباتی هایی نیز در عرضه نفت توسط لیبی، نیجریه و الجزایر وجود دارد لذا احتمال افزایش قیمت نفت برای ۱۲۵ روز آتی وجود دارد.

سه شنبه 24 اردیبهشت 1398
شرکت ملی نفت ایراننظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد