گزارش نفت

بررسی بازار جهانی نفت روز ۲۴ آوریل ۲۰۱۹

پنج شنبه 5 اردیبهشت 1398   سرویس
با انتشار داده‌های هفتگی EIA مبنی بر افزایش بیش از حد انتظار موجودی نفت‌خام آمریکا، دیروز بازار نایمکس پس از ۴ روز روند صعودی، شاهد کاهش قیمت بود و قیمت برنت نیز در بازار لندن تقریباً ثابت بود و تنها چند سنت افزایش یافت.

با انتشار داده‌های هفتگی EIA مبنی بر افزایش بیش از حد انتظار موجودی نفت‌خام آمریکا، دیروز بازار نایمکس پس از ۴ روز روند صعودی، شاهد کاهش قیمت بود و قیمت برنت نیز در بازار لندن تقریباً ثابت بود و تنها چند سنت افزایش یافت. بدین‌ترتیب، قیمت پایانی نفت‌خام برنت در بازار ICE لندن برای تحویل در ماه ژوئن با ۶ سنت (۰/۶درصد) افزایش، در سطح بشکه‌ای ۷۴/۵۷ دلار قرار گرفت. همچنین، قیمت نفت‌خام WTI در بازار نایمکس برای تحویل در ماه ژوئن نیز با ۴۱ سنت (۰/۱درصد) کاهش، در سطح بشکه‌ای ۶۵/۸۹ دلار تسویه گردید. در نتیجه این معاملات، حق مرغوبیت نفت‌خام برنت نسبت به نفت‌خام WTI برای ماه ژوئن به ۸/۶۸ دلار به ازاء هر بشکه رسید.

درحالیکه داغترین خبر این روزهای بازار نفت، یعنی حذف معافیت از تحریم خرید نفت‌خام ایران، منجر به افزایش سطح قیمت نفت به بالاترین میزان خود در شش ماه اخیر شده است، دیروز گزارش هفتگی EIA روند قیمت نفت را در بازار نایمکس نزولی نمود. بر اساس این گزارش در هفته منتهی به ۱۹ آوریل، سطح موجودی نفت‌خام آمریکا با ۵/۵ میلیون بشکه افزایش به بالاترین سطح خود از ۲۹ اکتبر سال گذشته، بالغ گردیده است. این در حالی است که تحلیلگران در انتظار افزایشی حدود ۱/۳ میلیون بشکه در روز بودند.
میزان تولید نفت‌خام آمریکا که سال گذشته به بزرگترین تولیدکننده نفت‌خام دنیا بدل گردید، هفته گذشته به بالاترین میزان خود یعنی ۱۲/۲ میلیون بشکه در روز بازگشت، در حالیکه خالص واردات این کشور نیز به ۹۰۰ هزار بشکه در روز جهش نمود و مجموع این دو عامل باعث افزایش موجودی ذخایر آمریکا در هفته گذشته گردید. در همین حال نرخ بهره‌برداری پالایشی این کشور نیز به بالاترین میزان خود از اوایل ماه فوریه، یعنی ۹۰/۱ درصد صعود نمود.
به عقیده Jim Ritterbusch مدیرعامل Ritterbusch and Associates، گزارش هفتگی EIA از این جهت دلسردکننده بود و موجب کاهش قیمت گردید که علی‌رغم افزایش ۲/۵ درصدی ضریب بهره‌برداری پالایشگاه‌های آمریکا، اما موجودی نفت‌خام این کشور افزایش داشته است. البته نباید از نظر دور داشت که علی رغم افزایش تولید پالایشگاه‌ها ولی میزان ذخایر بنزین و میان تقطیرها هر دو به ترتیب ۲/۱ میلیون بشکه و ۶۰۰ هزار بشکه کاهش یافته است.
افزایش قیمت نفت تحت‌تأثیر تصمیم دولت ترامپ برای حذف معافیت از تحریم خریدارن نفت‌خام ایران، منجر به شدید شدن شیب ساختار Backwardation بازار نفت‌خام برنت شده است. بنا بر اظهارات دولت ترامپ عربستان در تعدیل بازار نفت همکاری خواهد نمود. با این وجود وزیر انرژی عربستان روز چهارشنبه اعلام نمود که میزان تولید این کشور در ماه مه نسبت به ماه‌های قبل تغییرچندانی نخواهد داشت. وی اضافه نمود که این کشور همچنان به سهمیه خود درتوافق کاهش سقف تولید اوپک پایبند خواهد بود و نشست ماه ژوئن اوپک و همپیمانانش، میزان تولید عربستان را بر اساس نیاز مشتریان و توافق با سایر متحدان، تعیین خواهد نمود. شایان ذکر است که هم اکنون عربستان میزان تولید خود را حتی به کمتر از سهمیه مشخص شده در توافق که ۱۰/۳ میلیون بشکه بوده است، کاهش داده و درحال حاضر تولید روزانه این کشور ۹/۸ میلیون بشکه می‌باشد. بنابراین چنانچه بازار به دلیل کمبود نفت‌خام ایران با چالش جدی مواجه شود عربستان بدون زیر پا گذاردن توافق اوپک، قابلیت جبران ۵۰۰هزار بشکه را دارد. اما سوالی که مطرح است این است که آیا اساساً این کشور تمایلی به افزایش تولید دارد یا خیر؟
شایان ذکر است عربستان به طور ناگهانی اعلام نموده که برای اولین بار از سال ۲۰۱۴ در سه ماهه نخست سال جاری دارای مازاد بودجه است. انتشار این خبر برخی تحلیلگران را به حیرت وا داشته است به طوری که به گفته یکی از مقامات رسمی صندوق بین‌المللی پول، در شرایطی که بودجه عربستان بر اساس قیمت نفت بین ۸۰ تا ۸۵ دلار تنظیم شده و هم اکنون در بالاترین سطح از شش ماه گذشته قیمت به مرز ۷۵ دلار رسیده، و از سوی دیگر عربستان میزان تولید خود را نیز کاهش داده، چنین ادعایی متحیر کننده است.
حذف معافیت از تحریم خرید نفت ایران در شرایطی که این اتفاق به نوعی با پشتوانه قول عربستان مبنی بر "کمک به حفظ تعادل بازار نفت" رخ داده است (و حتی پامپئو نیز در اظهارات روز دوشنبه خود به قول مساعد عربستان و امارات برای "تعادل بازار" اشاره نمود)، این سوال را به ذهن متبادر می نماید که آیا عربستان و آمریکا تعریف واحدی از " تعادل بازار" دارند یا خیر؟ بیشتر به نظر می‌رسد این بار عربستان در اقدامی تلافی جویانه نسبت به تصمیم دولت ترامپ در ماه نوامبر(اعطای معافیت به خریداران ایران)، تنها به بازی با لغات پرداخته تا اینکه قصد به اصطلاح "حفظ تعادل بازار" را از طریق کاهش قیمت به مدد افزایش تولید داشته باشد.
در حالی که عربستان در سه ماهه سوم سال گذشته در سودای حفظ قیمت نفت در دامنه ۸۰ دلار بود (و بودجه خود در سال ۲۰۱۹را نیز بر همین اساس تنظیم نمود)، دنیا شاهد اعتراضات و توییت‌های ترامپ مبنی بر متهم نمودن اوپک به افزایش قیمت نفت، پس از گذر آن از سطح ۷۰ دلار بود.
لذا به نظر می‌رسد "سطح تعادلی بازار" از نظر این دو کشور متفاوت باشد. ضمن اینکه ترامپ در ماه نوامبرعلی‌رغم وعده ضمنی که به عربستان برای عدم اعطای معافیت به خریداران ایران (با شرط افزایش تولید عربستان و اوپک) داده بود، از وعده خود عدول نمود و با اعطای معافیت به ۸ کشور خریدار ایران، باعث سقوط شدید قیمت نفت و متضرر نمودن عربستان و سایر تولیدکنندگان نفت گردید. عربستان که زخم خورده این تصمیم ترامپ می باشد این روزها ضمن حفظ احترام و برای طفره رفتن از دادن پاسخ منفی به حامی بزرگ خود، آمریکا، تلاش می‌کند که از شرایط پیش آمده بهترین بهره را ببرد.
از یک سو به نظر می رسد عربستان با اعلام این موضع که تا پایان ماه مه بر تولید خود نخواهد افزود، منتظر تصمیم نهایی آمریکا در خصوص معافیت هادر ماه مه است و از سوی دیگر با اعلام اینکه از نظر این کشور بازار هم اکنون در حالت تعادل است و نیازی به افزایش تولید نیست، در واقع سیاست هدایت قیمت به سطوح مورد نظر خود را دنبال می‌نماید. ضمن اینکه انتشار خبر مشکوک مازاد بودجه برای سه ماهه نخست سال جاری عربستان نیز، ترفند خوبی برای دور کردن اذهان عمومی از تمایل این کشور به افزایش بیشتر قیمت برای رسیدن به اهداف بودجه‌ای خود از طریق محدود نمودن عرضه می‌باشد. اگر چه چنانچه سطح قیمت به بالای ۸۰ دلار برسد و معافیت‌ها نیز به واقع حذف گردد، عربستان به اهداف خود دست یافته و آن هنگام زمان افزایش تولید آنهم در سطحی است که قیمت را در بازه ۸۰ دلار حفظ نماید. اگر چه در این میان افزایش تولید روسیه که بی‌صبرانه منتظر سرآمدن موعد توافق کاهش سقف تولید اوپک در ژوئن است و همچنین افزایش تولید آمریکا که درماه‌های اخیر و با تقویت قیمت نفت به مدد توافق اوپک و هم پیمانانش، انگیزه خوبی برای افزایش تولید پیدا نموده اند، ممکن است نیاز به افزایش تولید عربستان را منتفی نماید. البته هزینه آن از دست دادن بازار به نفع تولیدکنندگان آمریکایی خواهد بود.

پنج شنبه 5 اردیبهشت 1398
شرکت ملی نفت ایراننظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد