گزارش نفت

بررسی بازار جهانی نفت روز ۱۶ آوریل ۲۰۱۹

چهار شنبه 28 فروردین 1398   سرویس
روز سه شنبه نگرانی در خصوص کاهش صادرات ونزوئلا و ایران و همچنین جنگهای داخلی لیبی منجر به بازگشت قیمت نفت به روند صعودی گردید. در همین حال تردیدهایی در خصوص ادامه توافق اوپک مانع از افزایش بیشتر قیمت نفت‌خام گردید.

روز سه شنبه نگرانی در خصوص کاهش صادرات ونزوئلا و ایران و همچنین جنگهای داخلی لیبی منجر به بازگشت قیمت نفت به روند صعودی گردید. در همین حال تردیدهایی در خصوص ادامه توافق اوپک مانع از افزایش بیشتر قیمت نفت‌خام گردید. بدین‌ترتیب، قیمت پایانی نفت‌خام برنت در بازار ICE لندن برای تحویل در ماه ژوئن با ۵۴ سنت (۰/۸درصد) افزایش، در سطح بشکه‌ای ۷۱/۷۲ دلار قرار گرفت. همچنین، قیمت نفت‌خام WTI در بازار نایمکس برای تحویل در ماه مه نیز با ۶۵ سنت (۱درصد) افزایش، در سطح بشکه‌ای ۶۴/۰۵دلار تسویه گردید. در نتیجه این معاملات، حق مرغوبیت نفت‌خام برنت نسبت به نفت‌خام WTI برای ماه ژوئن به ۷/۵۳ دلار به ازاء هر بشکه رسید.

اگر چه روز سه‌شنبه عوامل بنیادینی که عرضه بازار نفت را در تنگنا قرار داده منجر به افزایش قیمت نفت شد ولی انتشار گزارش هفتگی API در پایان روز، مبنی بر کاهش ناگهانی و غیر قابل انتظار موجودی ذخایر نفت‌خام آمریکا نیز منجر به وخیم‌تر شدن چشم‌انداز محدودیت عرضه نفت در بازار و ادامه روند صعودی قیمت پس از بسته شدن بازار شد. شایان ذکر است که بر اساس گزارش API در هفته منتهی به ۱۲ آوریل، موجودی نفت‌خام آمریکا ۳/۱ میلیون بشکه کاهش یافته در حالی که پیش بینی می شد به میزان ۱/۷ میلیون بشکه افزایش یافته باشد. در همین حال موجودی بنزین آمریکا نیز به میزان ۳/۶ میلیون بشکه کاهش یافته که این میزان از ۲/۱ میلیون بشکه که قبلاً پیش‌بینی شده بود بیشتر است. هم اکنون بازار در انتظار انتشار داده های هفتگی EIA در خصوص موجودی ذخایر نفتی در روز چهارشنبه می باشد و چنانچه این کاهش‌ها توسط EIA نیز تأیید گردد، باید منتظر افزایش بیشتری در قیمت نفت‌خام باشیم.
جنگهای داخلی بین ارتش ملی لیبی به سرکردگی ژنرال خلیفه هفتار و دولت این کشور که تحت حمایت سازمان ملل می‌باشد، موجب تیره شدن چشم‌انداز عرضه نفت این کشور شده است. در همین حال تحریم‌های آمریکا علیه دو عضو مهم اوپک یعنی ایران و ونزئلا نیز از پیش منجر به ایجاد تنگنا در عرضه بازار گردیده بود. در همین راستا فیل فلاین تحلیلگر Price Futures Group معتقد است عرضه جهانی نفت سریعتر از آنچه تصور می‌شد در حال کاهش است و بازار از تعادل خارج شده است. تداوم فقدان نفت ونزوئلا در بازار و توافق کاهش تولید اوپک به مرور اثر خود را بر بازار نشان می دهد.
به گفته Norbert Ruecker رئیس دپاتمان اقتصاد Julius Baer یکی از درسهای بازار نفت، در سال ۲۰۱۸ که نباید فراموش شود این است که با افزایش قیمت در سطوح بالای ۷۰ دلار خطر افزایش ذخیره سازی های نفتی نیز زیاد می‌گردد. وی معقتقد است با افزایش قیمت وارد یک چرخه تکراری خواهیم شد یعنی دولت ترامپ ابتدا کشورهای تولید کننده نفت را به افزایش قیمت متهم می‌نماید سپس معافیت از تحریم را برای خریداران نفت ایران تمدید می نماید و در نتیجه نگرانی‌های ناشی از کمبود نفت کاهش می‌یابد و همزمان افزایش قیمت منجر به کاهش تقاضای نفت از سوی واردکنندگان و افزایش تولید نفت آمریکا می‌گردد و در نتیجه ذخیره‌سازی‌های نفت افزایش می‌یابد.
از سوی دیگرعواملی که می‌تواند بر سطح قیمت فشار وارد نماید، عدم تمایل روسیه به ادامه همکاری با اوپک و افزایش موجودی ذخایر آمریکا در اثر افزایش تولید نفت این کشور است. شایان ذکر است که در سال جاری تاکنون کاهش تولید اوپک افزایش بیش از ۳۰ درصدی قیمت نفت را به همراه داشته است. با این وجود Gazprom Neft، بازوی تجاری شرکت اعظم Gazprom پیش‌بینی می‌کند که همکاری بین اوپک و متحدانش تنها تا پایان نیمه نخست سال جاری ادامه خواهد داشت. در واقع شرکت‌های تولید کننده نفت روسیه قصد دارند پس از خروج از این توافق برای افزایش سهم خود در بازار تلاش نمایند.

چهار شنبه 28 فروردین 1398
شرکت ملی نفت ایراننظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد