گزارش نفت

بررسی بازار جهانی نفت روز ۱۵ آوریل ۲۰۱۹

سه شنبه 27 فروردین 1398   سرویس
روز شنبه رویترز از قول وزیر تأمین مالی روسیه Anton Siluanov نقل نمود که هم اکنون این موضوع که روسیه چه رفتاری در قبال اوپک باید پیش بگیرد به یک دوراهی پیش روی این کشور بدل شده است.

روز شنبه رویترز از قول وزیر تأمین مالی روسیه Anton Siluanov نقل نمود که هم اکنون این موضوع که روسیه چه رفتاری در قبال اوپک باید پیش بگیرد به یک دوراهی پیش روی این کشور بدل شده است. تصمیم‌گیری در این خصوص که آیا روسیه باید همچنان شاهد از دست دادن بازار نفت خود به نفع آمریکا باشد و یا اینکه، از توافق کاهش سقف تولید خارج شود به مسئله جدی تبدیل شده است. در ادامه وی اظهار داشت که اگر روسیه تصمیم به خروج از توافق مذکور بگیرد، این اقدام می‌تواند منجر به کاهش قیمت به ۴۰ دلار و حتی کمتر از آن گردد. بنابراین روز دوشنبه تحت‌تأثیر این اظهارات پس ازاینکه قیمت نفت در هفته قبل ششمین افزایش هفتگی خود را ثبت نمود، روند نزولی به خود گرفت.

در همین حال داده‌های هفتگی EIA نیز تأییدی بر به جا بودن نگرانی‌های روسیه در خصوص سهم بازار نفت خود است. آخرین گزارش هفتگی EIA نشان داد که میزان تولید آمریکا در سطح ۱۲/۲ میلیون بشکه است و بر اساس گزارش ماهانه اداره اطلاعات انرژی آمریکا نیز که روز دوشنبه منتشر شد، تولید نفت‌خام توسط هفت تولیدکننده نفت شیل آمریکا در ماه مه با ۸۰ هزار بشکه افزایش، بالغ بر ۸/۴۶ میلیون بشکه می‌گردد.
براساس توافق کاهش تولید اوپک، اعضای این سازمان و هم‌پیمانانشان مخصوصاً روسیه، موافقت نموده‌اند که از ابتدای سال جاری میزان تولید خود را در مجموع ۱/۲ میلیون بشکه در روز به مدت شش ماه کاهش دهند. اوپک و متحدانش نزدیک به پایان ماه ژوئن نشستی در این خصوص تصمیم گیری برای ادامه و یا خروج از این توافق خواهند داشت. شایان ذکر است که کاهش تولید تحت این توافق منجر به افزایش قیمتWTI به میزان ۴۰ درصد و برنت به میزان ۳۲ درصد شده است.
به گفته تحلیلگران کامرزبانک وضعیت محدودیت عرضه جهانی نفت همچنان عامل افزایش قیمت می‌باشد که این موضوع در رفتار سفته‌بازان قابل مشاهده است. به طوری که داده‌های دولتی حاکی از ادامه روند افزایش موقعیت‌های خالص خرید توسط سفته بازان است. در وضعیت فعلی که عرضه در تنگنا قرار دارد ریسک بروز سقوط قیمتی که در ماه اکتبر اتفاق افتاد وجود ندارد؛ ولی چنانچه به عنوان مثال اوپک تصمیم به افزایش عرضه خود بگیرد، ریسک تصحیح سطح قیمت‌ها افزایش خواهد یافت.
عامل دیگری که روز دوشنبه منجر به تضعیف قیمت دلار گردید، انتشار نتایج عایدات فصلی بانکهای آمریکا بود که نشان از بی ثباتی در قدرت اقتصادی آمریکا داشت و در نتیجه بازار سهام آمریکا که سه روز متوالی روند فزاینده را تجربه نموده بود، تحت فشار قرار گرفت و به تبع آن قیمت نفت نیز تنزل نمود.
هم اکنون سرمایه‌گذاران روی فصل درآمد آمریکا تمرکز نموده‌اند تا قدرت شرکت‌های آمریکایی در مقابله با چالش‌های عمده پیش روی رشد اقتصادی آن‌ها را محک بزنند. از سوی دیگر Marshall Steeve یکی از تحلیلگران بازار در Informa Economics in معتقد است که در سمت تقاضای بازار نفت شاهد رشد کندتری هستیم و وی اظهار داشته که هم اکنون چشم انداز بازار نشان می‌دهد که وضعیت به خوبی آنچه پیشتر در اوایل سال تصور می‌شد نیست.
ضمناً افزایش دو دستگاه دکل‌های حفاری نفتی آمریکا که در گزارش هفتگی بیکرهیوز در روز جمعه منعکس شده نیز از عوامل کاهش قیمت روز دوشنبه بوده است.

سه شنبه 27 فروردین 1398
شرکت ملی نفت ایراننظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد