گزارش نفت

بررسی بازار جهانی نفت روز ۹ آوریل ۲۰۱۹

پنج شنبه 22 فروردین 1398   سرویس
روز سه‌شنبه بدنبال کاهش پیش‌بینی IMF در خصوص رشد جهانی اقتصاد و دریافت سیگنالهایی از سوی روسیه مبنی بر احتمال خروج این کشور از توافق کاهش تولید خود با اوپک از ماه ژوئن، بازار با کاهش قیمت مواجه گردید.

روز سه‌شنبه بدنبال کاهش پیش‌بینی IMF در خصوص رشد جهانی اقتصاد و دریافت سیگنالهایی از سوی روسیه مبنی بر احتمال خروج این کشور از توافق کاهش تولید خود با اوپک از ماه ژوئن، بازار با کاهش قیمت مواجه گردید. بدین‌ترتیب، قیمت پایانی نفت‌خام برنت در بازار ICE لندن برای تحویل در ماه ژوئن با ۴۹ سنت(۰/۷درصد) کاهش، در سطح بشکه‌ای ۷۰/۶۱ قرار گرفت. همچنین، قیمت نفت‌خام WTI در بازار نایمکس برای تحویل در ماه مه نیز با ۴۲ سنت(۰/۷درصد) کاهش، در سطح بشکه‌ای ۶۳/۹۸ دلار تسویه گردید. در نتیجه این معاملات، حق مرغوبیت نفت‌خام برنت نسبت به نفت‌خام WTI برای ماه ژوئن به ۶/۶۵ دلار به ازاء هر بشکه رسید.

روز سه‌شنبه با وجود کاهش قیمت نسبت به بالاترین سطح خود در پنج ماه اخیر که در روز دوشنبه به آن دست یافته بود، همچنان ناآرامی‌های داخلی لیبی امنیت عرضه نفت‌خام را تهدید می‌نماید. معامله‌گران همچنان نگران توقف عرضه نفت لیبی در اثر جنگهای داخلی لیبی هستند. شایان ذکر است که لیبی حدود ۱/۱ میلیون بشکه در روز تولید نفت دارد که بیش از یک درصد عرضه جهانی می‌باشد.
صندوق بین‌المللی پول، پیش‌بینی خود برای رشد جهانی اقتصاد را برای سال ۲۰۱۹ کاهش داده است و هشدار داده که در نتیجه تنش‌های تجاری، رشد اقتصادی کاهش بیشتری را نیز می‌تواند تجربه نماید و علاوه بر آن خروج انگلیس از اتحادیه اروپا نیز می‌تواند به این مشکل بیشتر دامن بزند. به عقیده Phil Streible استراتژیست ارشد کالا در RJO، کاهش پیش‌بینی رشد جهانی اقتصاد توسط IMF مهمترین عامل کاهش قیمت روز سه‌شنبه بوده است. این سومین باری است که از اکتبر سال گذشته IMF اقدام به کاهش پیش‌بینی‌های خود نموده که این موضوع موجب نگرانی بیشتر فعالان بازار شده زیرا کندی اقتصاد کاهش مصرف سوخت را به همراه خواهد داشت و مانعی برای افزایش بیشتر قیمت نفت می‌گردد.
علاوه بر این روسیه که مهمترین عضو غیراوپک در توافق کاهش سقف تولید اوپک می‌باشد، اعلام نموده که قصد دارد در دور بعدی ملاقات با اوپک به دلیل کاهش سطح ذخایر جهانی نفت، تولید خود را افزایش دهد. در همین راستا پوتین روز سه‌شنبه اعلام نمود که روسیه حامی افزایش غیرقابل کنترل قیمت نفت نمی‌باشد و قیمت‌های فعلی برای مسکو مطلوب می‌باشد. وی افزوده که روسیه برای همکاری با اوپک در تصمیم‌گیری‌ها آمادگی دارد ولی اینکه این تصمیم به معنای کاهش بیشتر تولید یا تثبیت تولید در سطح فعلی باشد، تصمیمی گرفته نشده است.
از سوی دیگر بر اساس پیش‌بینی‌های EIA در روز سه‌شنبه، انتظار می‌رود در سال ۲۰۱۹ تولید نفت‌خام آمریکا ۱/۴۳ میلیون بشکه در روز افزایش یابد و به ۱۲/۴۹ میلیون بشکه در روز بالغ گردد. شایان ذکر است که این پیش‌بینی نسبت به پیش‌بینی قبلی EIA برای افزایش ۱/۳۵ میلیون بشکه در روز، بیشتر است.
بر اساس گزارش هفتگی API، سطح موجودی ذخایر آمریکا ۴/۱ میلیون بشکه افزایش یافته است. شایان ذکر است که هم اکنون فعالان بازار در انتظار انتشار داده‌های هفتگی EIA در خصوص موجودی ذخایر هستند چنانچه سطح موجودی ذخایر افزایش یافته باشد، روند نزولی قیمت احتمالاً ادامه خواهد یافت.

پنج شنبه 22 فروردین 1398
شرکت ملی نفت ایراننظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد