گزارش نفت

بررسی بازار جهانی نفت روز ۵ آوریل ۲۰۱۹

دو شنبه 19 فروردین 1398   سرویس
در روز جمعه ۵آوریل بازار نفتخام تحت تاثیر اخبار مختلفی قرار داشت که برآیند آنها موجب افزایش اندک در قیمت قراردادهای آتی نفتخام شد.

در روز جمعه ۵آوریل بازار نفتخام تحت تاثیر اخبار مختلفی قرار داشت که برآیند آنها موجب افزایش اندک در قیمت قراردادهای آتی نفتخام شد.
در لندن و در بورس نفتخام در ساعت ۱۶:۳۰ هر بشکه نفتخام برنت برای تحویل در ماه ژوئن ۶۹/۷۵ دلار قیمتگذاری گردید که ۱۵ سنت بالاتر از ارزیابی روز پنج شنبه بود. قیمت محمولات ماه ژوئیه هم با ۱۲ سنت افزایش به ۶۹/۳۵ دلار رسید.
در بورس NYMEX قراردادهای ماه اول و دوم نفتخام WTI با ۴ سنت افزایش به ترتیب ۶۲/۵۸ و ۶۲/۶۶ دلار در هر بشکه ارزیابی و قیمت¬گذاری گردید.
تحلیل های تکنیکی بررسی قیمت نفتخام برنت در ۲۰۰ روز بیانگر این است که نفتخام برنت بالاتر از ۶۹/۱۳ دلار در هر بشکه خواهد بود و قیمت بالای ۷۰ دلار در بشکه را به ثبت می رساند.

پلاتس برآورد کرده است تولید نفتخام اوپک در ماه مارس با ۵۷۰ هزار بشکه کاهش نسبت به فوریه، به ۳۰/۲۳ میلیون بشکه در روز رسیده است که کمترین مقدار طی ۴ سال گذشته است. این کاهش ۲۴ درصد هم بیشتر از مقدار توافق شده ی قبلی برای کاهش تولید می باشد. اوپک و کشورهای هم¬پیمان توافق کرده بودند طی شش ماه اول سال ۲۰۱۹ تولید خود را به مقدار ۱/۲ میلیون بشکه در روز کاهش دهند.
بیشترین مقدار کاهش تولید در اوپک متعلق به ونزوئلای بحران زده و عربستان است. تولید ونزوئلا در ماه مارس فقط ۷۴۰ هزار بشکه در روز بوده که طی ۱۶ سال گذشته کمترین مقدار است. عربستان هم تولید خود را ۲۸۰ هزار بشکه در روز کاهش داده و به ۹/۸۷ میلیون بشکه رسانده است که طی دو سال گذشته کمترین مقدار است.
البته در همین زمان آمار EIA منتشر شد که نشان می دهد طی هفته ی گذشته و با افزایش تعداد دکل های نفتی فعال، تولید نفتخام آمریکا به رکورد بی سابقه ی ۱۲/۲ میلیون بشکه در روز رسیده و سطح ذخائر نفتخام کشور هم ۷/۲ میلیون بشکه افزایش یافته است، اما همین آمار هم نتوانست مانع افزایش قیمت نفتخام شود.
تحلیل گران نفتی با خوشبینی نسبت به مذاکرات تجاری چین و آمریکا معتقدند که عوامل بنیادین بازار همچنان قوی هستند و احتمال افزایش قیمت نفت وجود دارد. رئیس جمهور امریکا و معاون رئیس جمهور چین در روز پنج شنبه دیدار و در این زمینه گفتگو کردند.

دو شنبه 19 فروردین 1398
شرکت ملی نفت ایراننظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد