گزارش نفت

بررسی بازار جهانی نفت روز ۱۱ مارس ۲۰۱۹

سه شنبه 21 اسفند 1397   سرویس
روز دوشنبه به دنبال انتشار اخباری مبنی بر افزایش تلاشهای عربستان برای کاهش صادرات نفت‌خام، بازار شاهد بیشترین میزان افزایش روزانه قیمت نفت‌خام در ماه مارس بود.

روز دوشنبه به دنبال انتشار اخباری مبنی بر افزایش تلاشهای عربستان برای کاهش صادرات نفت‌خام، بازار شاهد بیشترین میزان افزایش روزانه قیمت نفت‌خام در ماه مارس بود. بدین‌ترتیب، قیمت پایانی نفت‌خام برنت در بازار ICE لندن برای تحویل در ماه مه با ۸۴ سنت(۱/۳درصد) افزایش، در سطح بشکه‌ای ۶۶/۵۸ دلار قرار گرفت. همچنین، قیمت نفت‌خام WTI در بازار نایمکس برای تحویل در ماه آوریل نیز با ۷۲ سنت(۱/۳درصد) افزایش، در سطح بشکه‌ای ۵۶/۷۹ دلار تسویه گردید. در نتیجه این معاملات، حق مرغوبیت نفت‌خام برنت نسبت به نفت‌خام WTI برای ماه مه به ۹/۴۶ دلار به ازاء هر بشکه رسید.

بر اساس اظهارات وزیر انرژی عربستان خالد الفالح در روز یکشنبه، ملغی شدن توافق کاهش تولید اوپک و همپیمانانش پیش از ماه ژوئن غیرمحتمل است و این اظهارنظر وی منجر به افزایش بیش از یک درصدی قیمت‌های نفت در روز دوشنبه گردید و هم‌اکنون هر دو شاخص نفت‌خام به بالاترین سطح خود طی ماه مارس بالغ گردیده‌اند. به عقیده وی پیش از جلسه ماه ژوئن، تصمیم‌گیری در خصوص این توافق زود است.
به گفته Andrew Lipow، مدیرعامل Lipow Oil Associates، عربستان قصد دارد به موضع پیشگیرانه خود در جهت بهبود وضعیت تعادل عرضه و تقاضای نفت در بازار ادامه دهد.
توافق کاهش سقف تولید اوپک با هدف حمایت از سطح قیمت نفت، (از طریق کاهش تولید به میزان ۱/۲ میلیون بشکه در روز) از ابتدای سال جاری اجرایی گردید. توافق مذکوربا کاهش مازاد عرضه در بازار، منجر به افزایش ۲۵ درصدی قیمت نفت از آغاز سال ۲۰۱۹ تا کنون گردید. در حالیکه اعضای این توافق در روزهای ۱۷ و ۱۸ آوریل در همین راستا جلسه خواهند داشت، برگزاری جلسات دیگری نیز با هدف بحث و تبادل نظر در خصوص سیاست‌های عرضه در روزهای ۲۵ و ۲۶ ژوئن، برنامه‌ریزی شده است. در جلسات آوریل این گروه قصد بررسی تعادل بازار و میزان عرضه و تقاضای آن را دارند به طوریکه یکی از مقامات رسمی اوپک در حاشیه کنفرانس CERAweek اظهار نموده که هدف فعلی توافق مذکور کاهش سطح ذخیره‌سازی‌های جهانی است. وی افزود که میزان ذخایر فرآورده‌های نفتی و نفت‌خام باید به میانگین پنج ساله خود باز گردد و این هدفی است که اوپک و هم پیمانانش برای زدودن اشباع بازارهای جهانی نفت تنظیم نموده اند.
علاوه براین یکی از مقامات عربستان نیز عنوان داشته که این کشور برای کاهش صادرات نفت‌خام در ماه آوریل به زیر۷ میلیون بشکه در روز برنامه‌ریزی نموده است.
عامل دیگر تقویت قیمت نفت در روز دوشنبه آخرین گزارش هفتگی بیکرهیوز بود که نشان داد تعداد دکل‌های حفاری نفت آمریکا با ۹ دستگاه کاهش به ۸۳۴ دستگاه تنزل نموده است.
از سوی دیگر به گفته IEA در گزارش چشم‌انداز این آژانس که دوشنبه منتشرگردید، تولید نفت آمریکا در سال ۲۰۲۴ با ۲/۸ میلیون بشکه در روز افزایش به ۱۳/۷ میلیون بشکه در روز بالغ می‌گردد در حالیکه در سال ۲۰۱۸ میزان تولید این کشور ۱۱ میلیون بشکه در روز بود.
بانک America Merrill Lynch، نیز در گزارش خود آورده است که قیمت‌های نفت به سختی خود را در سطوح بالای ۶۵ دلار نگه داشته‌اند؛ که عمدتاً به دلیل تقویت ارزش دلار در مقابل سایر ارزها است که بر قیمت نفت فشار وارد نموده است. به علاوه، از رشد GDP جهانی نیز کاسته شده است و تقاضای نفت هنوز به سطوح حداکثری خود که در این فصل از سال شایع است، دست نیافته است. در عین حال این بانک در گزارش خود پیش‌بینی نموده است که به دلیل توافق سقف تولید اوپک و هم پیمانانش؛ و پایین بودن سطح ذخیره‌سازی‌های جهانی، قیمت برنت در سال جاری به ۷۰ دلار در هر بشکه دست خواهد یافت.

سه شنبه 21 اسفند 1397
شرکت ملی نفت ایراننظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد