گزارش نفت

بررسی بازار جهانی نفت روز ۲۷ فوریه ۲۰۱۹

پنج شنبه 9 اسفند 1397   سرویس
درپی کاهش شدید و غیرقابل انتظار موجودی نفت‌خام آمریکا بر اساس داده‌های هفتگی EIA، روز سه‌شنبه بازار شاهد ادامه روند افزایش قیمت که روز سه‌شنبه مجدداً آغاز گردید، بود.

درپی کاهش شدید و غیرقابل انتظار موجودی نفت‌خام آمریکا بر اساس داده‌های هفتگی EIA، روز سه‌شنبه بازار شاهد ادامه روند افزایش قیمت که روز سه‌شنبه مجدداً آغاز گردید، بود. بدین‌ترتیب، قیمت پایانی نفت‌خام برنت در بازار ICE لندن برای تحویل در ماه آوریل با ۱/۱۸ دلار(۱/۸درصد) افزایش، در سطح بشکه‌ای ۶۶/۳۹ دلار قرار گرفت. همچنین، قیمت نفت‌خام WTI در بازار نایمکس برای تحویل در ماه آوریل نیز با ۱/۴۴ دلار(۲/۶درصد) افزایش، در سطح بشکه‌ای ۵۶/۹۴ دلار تسویه گردید. در نتیجه این معاملات، حق مرغوبیت نفت‌خام برنت نسبت به نفت‌خام WTI برای ماه آوریل به ۹/۴۵ دلار به ازاء هر بشکه رسید.

قیمت آتی نفت‌خام روز چهارشنبه، علاوه بر اثر کاهش قابل توجه و پیش‌بینی نشده موجودی ذخایر نفت‌خام آمریکا، تحت‌تأثیر نادیده انگاشته شدن توصیه ترامپ به اعضای اوپک (مبنی بر توقف سیاست کاهش تولید با هدف عدم افزایش قیمت نفت)، نیز بود. لذا این عامل نیز دلیل دیگری برای تقویت قیمت نفت‌خام در روز چهارشنبه برشمرده می‌شود.

درحالی که تحلیلگران در انتظار افزایش موجودی نفت‌خام آمریکا برای ششمین هفته متوالی بودند؛ به گزارش EIA در روز چهارشنبه، موجودی ذخایر نفت‌خام این کشور به طور ناگهانی در هفته منتهی به ۲۲ فوریه، به میزان ۸/۶ میلیون بشکه کاهش یافت. شایان ذکر است که Informa Economics افزایشی به میزان ۳/۵ میلیون بشکه را برای موجودی ذخایر نفت‌خام آمریکا پیش‌بینی نموده بود و روز سه‌شنبه API نیز کاهشی به میزان ۴/۲ میلیون بشکه را گزارش نمود. تحلیلگران افزایش قابل توجه ضریب بهره‌برداری پالایشی آمریکا، افزایش صادرات و کاهش واردات این کشور را به عنوان دلایل این کاهش غیرمنتظره برشمرده‌اند. این کاهش در شرایطی رخ داده است که میزان تولید نفت‌خام آمریکا نیز به رکورد جدید ۱۲/۱ میلیون بشکه در روز دست یافته است.
خاطر نشان می‌گردد، با وجود افزایش ضریب بهره برداری پالایشی، ولی میزان موجودی بنزین و میان تقطیرهای آمریکا نیز به ترتیب ۱/۹ میلیون بشکه و ۳۰۰ هزار بشکه درهفته منتهی به ۲۲ فوریه کاهش یافته است.
به عقیده فلاین تحلیلگر Price Futures Group گزارش این هفته EIA برای بازار نفت بسیار مثبت و قوی می‌باشد، زیرا نشانگر وضعیت مطلوب تقاضا در بازار آمریکاست و از سوی دیگر اثرات کاهش تولید اوپک نیز قابل مشاهده است.
به گفته وزیر انرژی عربستان خالد الفالح در واکنش به توییت ترامپ که اوپک را به آرامش و کند نمودن روند کاهش تولید دعوت نموده بود، اوپک و شرکایش که در مجموع از ۲۵ کشور تشکیل شده‌اند، رویکرد آرام وحساب‌شده‌ای در خصوص کاهش تولید دارند. وی افزود اوپک و متحدانش همواره به دنبال ایجاد ثبات در بازار نفت هستند، همانطوری که در نیمه دوم سال گذشته نیز این رویکرد خود را اثبات نمودند.
شایان ذکر است از ابتدای سال تاکنون به دنبال توافق اوپک و متحدانش برای کاهش تولید و زدودن مازاد عرضه از بازار (مخصوصاً در شرایطی که سطح تولید آمریکا در حال رشد است)، قیمت نفت بیش از ۲۰ درصد رشد داشته است.
به عقیده خالد الفالح ممکن است توافق کاهش تولید اوپک تا پایان سال ۲۰۱۹ تمدید گردد.
محمدبارکیندو دبیرکل سازمان اوپک نیز در همین راستا اظهار داشت که مدیریت عرضه جهانی در شرایطی که دو عضو اوپک یعنی ایران و ونزوئلا توسط آمریکا تحریم شده‌اند دشوار می‌باشد. الکساندر نواک وزیر انرژی روسیه نیز این هفته اظهار نموده که بازار نفت هم اکنون کما بیش با ثبات است و نوسانات نا‌مطلوب قیمت برای خریداران و فروشندگان، در سطح پایینی قرار دارد.

پنج شنبه 9 اسفند 1397
شرکت ملی نفت ایراننظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد