گزارش نفت

بررسی بازار جهانی نفت روز ۱۸ فوریه ۲۰۱۹

چهار شنبه 1 اسفند 1397   سرویس
به لطف باور سرمایه‌گذاران بازار نفت به اینکه کاهش تولید اوپک مانع از ایجاد مازاد عرضه در بازار می‌گردد، روز دوشنبه بازار نفت شاهد ادامه روند صعودی قیمت برای پنجمین روز متوالی بود.

به لطف باور سرمایه‌گذاران بازار نفت به اینکه کاهش تولید اوپک مانع از ایجاد مازاد عرضه در بازار می‌گردد، روز دوشنبه بازار نفت شاهد ادامه روند صعودی قیمت برای پنجمین روز متوالی بود. با این وجود نگرانی از کندی رشد اقتصادی چین از شیب این روند کاست. بدین‌ترتیب، قیمت پایانی نفت‌خام برنت در بازار ICE لندن برای تحویل در ماه آوریل با ۲۵ سنت (۰/۵درصد) افزایش، در سطح بشکه‌ای ۶۶/۵۰ دلار قرار گرفت. خاطرنشان می‌گردد بازار نایمکس در روز ۱۸ فوریه به دلیل روز بزرگ داشت جرج واشنگتن در آمریکا تعطیل بود و در نتیجه قیمت تسویه شاخص WTI در این بازار اعلام نشد.

از ابتدای سال ۲۰۱۹ تاکنون قیمت نفت تقریباً ۲۵ درصد افزایش یافته است که این میزان افزایش طی سه ماهه نخست سال، از سال ۲۰۱۱ بی‌سابقه بوده است. اصلی‌ترین دلیل افزایش قیمت نفت‌خام طی دوره مذکور، توافق جدید کاهش سقف تولید اوپک و متحدانش است. به باور تحلیلگران JBC وضعیت فعلی بازار حکایت از بروز کمبود عرضه در نیمه اول سال دارد که در چند سال گذشته مشاهده نشده بود و این موضوع بهترین حامی برای سطح قیمت نفت در حال حاضر است.
پالایشگران در سراسر دنیا مجبور به پرداخت بیشتر برای تأمین امنیت عرضه نفت‌خام ترش سنگین و متوسط خود هستند زیرا عرضه نفت‌خام‌های تولیدی توسط ایران و ونزوئلا در اثر تحریم‌های آمریکا کاهش یافته است. علاوه بر این داده‌ها نشان می‌دهد که میزان صادرات عربستان سعودی در ماه دسامبر ۷/۶۹ میلیون بشکه در روز بوده است که نسبت به ماه نوامبر ۵۴۸ هزار بشکه کاهش داشته است.
وضعیت بازارهای مالی دنیا پس از اینکه داده‌ها کاهش فروش خودرو چین (به عنوان دومین اقتصادی برتر دنیا) در ماه ژانویه را نشان داد، اندکی روند نزولی به خود گرفت. در این میان پیش‌بینی می‌شود که رشد تقاضای نفت چین در سال ۲۰۱۹ کاهش یابد و در سطح ۳/۲درصد باشد و این درحالیست که رشد تقاضای نفت در سال ۲۰۱۸ به میزان ۵/۳ درصد بوده است.
با این وجود تحلیلگران بر این باورند که در مجموع روند قیمت نفت صعودی باقی خواهد ماند. البته به اعتقاد برخی تحلیلگران، اگرها و اما‌های غیرقابل پیش‌بینی وجود دارد که می‌توانند تأثیر عمیقی بر قیمت نفت داشته باشند؛ مانند تصمیمات غیرقابل پیش‌بینی ترامپ، خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا و مذاکرات تجاری بین آمریکا و چین و یا حتی افزایش یکباره تولید لیبی یا ونزوئلا که هر یک از این عوامل می‌توانند به تنهایی روند قیمت را تغییر دهند. اما به‌هر حال جریان فعلی بازار روند رو به رشد قیمت نفت را نشان می‌دهد.
در این میان برخی از تحلیلگران بازار معتقدند چنانچه روند رشد تولید نفت‌خام آمریکا ادامه یابد، مانع از افزایش بیشتر قیمت نفت‌خام می‌گردد. همانطور که گزارش هفتگی بیکرهیوز در روز جمعه نشان داد، تعداد دکل‌های نفتی آمریکا در هفته گذشته با ۳ دستگاه افزایش به ۸۵۷ دستگاه بالغ گردید؛ که این داده شاخصی برای رشد فعالیتهای تولیدی نفت‌خام محسوب می‌گردد. خاطر نشان می‌گردد، با توجه به دستیابی قیمت WTI به سطوح بالاتر از ۵۵ دلار و اختلاف قیمت قابل توجه بین WTI و برنت که نشان‌دهنده شرایط بسیار مناسب برای آربیتراژ نفت آمریکا به بازارهای شرق می‌باشد؛ انگیزه کافی برای سرمایه‌گذاران آمریکایی در جهت تولید و صادرات بیشتر نفت‌خام وجود دارد.
در این میان تحلیلگران کامرزبانک بر این باورند که رشد فعلی قیمت نفت اغراق‌آمیز بوده است و این موضوع احتمال و پتانسیل تصحیح قیمت و شروع پروسه برداشت سود (و در نتیجه کاهش سطح قیمت به سطح واقعی آن) را افزایش می‌دهد.

چهار شنبه 1 اسفند 1397
شرکت ملی نفت ایراننظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد