گزارش نفت

بررسی بازار جهانی نفت روز ۱۶ فوریه ۲۰۱۹

دو شنبه 29 بهمن 1397   سرویس
انتشار اخباری درخصوص توقف تولید در میدان فراساحلی عربستان منجر به تقویت احتمال در تنگنا قرار گرفتن عرضه نفت گردید و علاوه بر این پیشرفت مطلوب مذاکرات چین و آمریکا نیز احتمال بهبود وضعیت تقاضای نفت را تقویت نمود؛

انتشار اخباری درخصوص توقف تولید در میدان فراساحلی عربستان منجر به تقویت احتمال در تنگنا قرار گرفتن عرضه نفت گردید و علاوه بر این پیشرفت مطلوب مذاکرات چین و آمریکا نیز احتمال بهبود وضعیت تقاضای نفت را تقویت نمود؛ در نتیجه عوامل مذکور، بازار شاهد افزایش قیمت نفت در روز پایانی هفته بود. بدین‌ترتیب، در روز جمعه قیمت پایانی نفت‌خام برنت در بازار ICE لندن برای تحویل در ماه آوریل با ۱/۶۸ دلار(۲/۶درصد) افزایش، در سطح بشکه‌ای ۶۶/۲۵ دلار قرار گرفت. همچنین، قیمت نفت‌خام WTI در بازار نایمکس برای تحویل در ماه مارس نیز با ۱/۱۸ دلار (۲/۱۷درصد) افزایش، در سطح بشکه‌ای ۵۵/۵۹ دلار تسویه گردید. در نتیجه این معاملات، حق مرغوبیت نفت‌خام برنت نسبت به نفت‌خام WTI برای ماه آوریل به ۱۰/۲۷ دلار به ازاء هر بشکه رسید.

با ادامه روند صعودی قیمت نفت در روز جمعه، بازار شاهد افزایش بیش از ۵ درصد در قیمت هفتگی نفت‌خام بود. در واقع بازار در خصوص پیشرفت مذاکرات تجاری بین آمریکا و چین که احتمالاً تقاضای انرژی از سوی دو اقتصاد برتر جهان را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد، خوش‌بین بوده است. پس از ملاقات رئیس‌جمهور چین با نماینده تجاری آمریکا Robert Lightizer و وزیر خزانه‌داری این کشور Steven Munchin در پکن، به نظر می‌رسد روند مذاکرات در سطح فعلی پیشرفتهای مهمی داشته است. در نتیجه قیمت شاخص‌های نفت‌خام در روز جمعه به بالاترین سطح خود در سال جدید دست یافتند. این سطح از قیمت نه تنها در سال جدید بالاترین بوده است بلکه از روز نوزدهم ماه نوامبر سال ۲۰۱۸ نیز دیده نشده بود.
به گزارش Energy Intelligence در روز پنج‌شنبه، تولید نفت عربستان سعودی در بخشی از بزرگترین میدان نفتی فراساحلی دنیا یعنی Safaniyah در هفته منتهی به ۱۵ فوریه متوقف شده است. ظرفیت تولید این میدان بیش از یک میلیون بشکه در روز است. با وجود آنکه آرامکو به رویترز اعلام نموده بود که تمامی تأسیسات و عملیات این میدان در وضعیت عادی هستند اما به گفته یکی از منابع مطلع، این توقف در بخشی از میدان و در اثر قطعی برق به دلیل پاره شدن یکی از کابلهای اصلی برق توسط لنگر یک کشتی اتفاق افتاده است. با توجه به اینکه زمان دقیق رسیدن تولید این میدان به سطح عادی آن مشخص نیست این عامل یکی از عوامل مهم افزایش قیمت در روز جمعه محسوب می‌گردد.
طی هفته منتهی به ۱۵ فوریه، اوپک در گزارش ماهانه خود اعلام نمود که میزان تولید این سازمان تقریباً ۸۰۰ هزار بشکه در روز در ماه ژانویه کاهش یافته و به سطح ۳۰/۸۱ میلیون بشکه در روز رسیده که بخش عمده این کاهش مربوط به عربستان سعودی بوده است. در همین حال وزیر انرژی این کشور اعلام نموده است که روند کاهشی تولید عربستان در ماه مارس نیز ادامه خواهد یافت و این کشور قصد دارد میزان تولید خود را ۵۰۰ هزار بشکه دیگر کاهش دهد و میزان تولید خود را به ۹/۸ میلیون بشکه در روز برساند. بر اساس گزارش ماهانه IEA که در هفته مذکور منتشر گردید، در ماه ژانویه عربستان ۴۰۰ هزار بشکه در روز از تولید خود کاسته و تولید این کشور به سطح ۱۰/۲۴ میلیون بشکه در روز تنزل نموده است.
به عقیده تحلیلگران کامرز بانک، هم اکنون اظهارات وزیر انرژی عربستان مبنی بر ادامه کاهش تولید در ماه مارس، موجب حمایت از سطح قیمت گردیده است. علاوه بر این برخی از تحلیلگران بر این باورند که کاهش همزمان عرضه نفت از سوی ایران و ونزوئلا تحت تحریم‌های آمریکا علیه این دو کشور نیز منجر شده که احتمالاً سایر تولیدکنندگان مانند تولیدکنندگان نفت شیل آمریکا قادر به جبران کمبود عرضه بازار در فصل اوج تقاضای نفت نباشند.
بنابر گزارش هفتگی بیکرهیوز، تعداد دکل‌های حفاری نفتی آمریکا در هفته گذشته و برای دومین هفته متوالی ۳ دستگاه افزوده شده و به ۸۵۷ دستگاه بالغ گردیده است. این موضوع منجر به تضعیف روند صعودی قیمت در روز جمعه گردید.

دو شنبه 29 بهمن 1397
شرکت ملی نفت ایراننظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد