گزارش نفت

بررسی بازار جهانی نفت روز ۶ فوریه ۲۰۱۹

پنج شنبه 18 بهمن 1397   سرویس
انتشار داده‌های EIA مبنی بر افزایش کمتر از انتظار در موجودی ذخایر نفت‌خام و بنزین آمریکا، منجر به افزایش قیمت نفت گردید، اما ریسکهای پیرامون کندی تقاضای جهانی انرژی مانع از افزایش بیشتر قیمت نفت گردید.

انتشار داده‌های EIA مبنی بر افزایش کمتر از انتظار در موجودی ذخایر نفت‌خام و بنزین آمریکا، منجر به افزایش قیمت نفت گردید، اما ریسکهای پیرامون کندی تقاضای جهانی انرژی مانع از افزایش بیشتر قیمت نفت گردید. بدین‌ترتیب، قیمت پایانی نفت‌خام برنت در بازار ICE لندن برای تحویل در ماه آوریل با ۷۱ سنت (۱/۲درصد) افزایش، در سطح بشکه‌ای ۶۲/۶۹ دلار قرار گرفت. همچنین، قیمت نفت‌خام WTI در بازار نایمکس برای تحویل در ماه مارس نیز با ۳۵ سنت (۰/۷درصد) افزایش، در سطح بشکه‌ای ۵۴/۰۱ دلار تسویه گردید. در نتیجه این معاملات، حق مرغوبیت نفت‌خام برنت نسبت به نفت‌خام WTI برای ماه آوریل به ۸/۳۵ دلار به ازاء هر بشکه رسید.

بر اساس داده‌های هفتگی EIA که در روز چهارشنبه منتشر شد موجودی ذخایر نفت‌خام آمریکا حدود ۱/۳ میلیون بشکه در هفته منتهی به ۱ فوریه افزایش یافت؛ که نسبت به انتظار تحلیلگران و میزان اعلام شده توسط API در روز سه‌شنبه که ۲/۵ میلیون بشکه بود، کمتر بوده است. نکته جالب درخصوص داده های EIA اینجاست که میزان واردات نفت‌خام آمریکا در هفته مذکور حدود ۱/۱ میلیون بشکه افزوده شده است که با توجه به تحریم ونزوئلا، این افزایش نشانه تلاش پالایشگران برای تأمین نفت‌خام مورد نیاز خود می‌باشد.
بر اساس گزارش مذکور، موجودی بنزین نیز افزایشی حدود ۵۰۰ هزار بشکه داشته است و موجودی میان تقطیرها نیز حدود ۲/۲ میلیون بشکه کاهش را تجربه نموده است که احتمالاً این کاهش تحت‌تأثیر افت شدید دما در برخی نقاط آمریکای شمالی بوده است. شایان ذکر است که پلاتس برای بنزین و میان تقطیرها افزایشی معادل ۱/۷ میلیون بشکه را پیش‌بینی نموده بود. در نتیجه بهتر بودن وضعیت ذخیره سازی‌های نفت خام، بنزین و میان تقطیرها نسبت به انچه انتظار می‌رفت، سبب شد که روز چهارشنبه قیمت نفت‌خام افزایش یابد. همانطور که Matt Smith مدیر تحقیقات کالای ClipperData نیز اشاره نموده است با ورود بیشتر به فصل تعمیرات، احتمالاً از موجودی بنزین و میان تقطیرها کاسته می شود و به موجودی نفت‌خام افزوده خواهد شد.

در سال ۲۰۱۹ تاکنون قیمت ماه آتی نفت خام WTI حدود ۱۹ درصد افزایش یافته است. به عقیده Fawad Razaqzada تحلیلگر بازار در Forex.com بخشی از افزایش قیمت WTI در هفته گذشته ناشی از بحران‌های سیاسی ونزوئلا بوده است و به نظر می‌رسد که این عامل تاکنون تأثیرات خود را برقیمت گذاشته باشد. وی افزود چشم انداز تقاضا در سال ۲۰۱۹ برای نفت خیلی مطلوب نمی باشد چرا که از یک سو تولید نفت شیل در حال افزایش است و از سوی دیگر رقابت ها و تنش های تجاری بین آمریکا و چین نیز قیمت را تحت فشار می گذارد. به عقیده وی در آینده نزدیک، نگرانی های تقاضا منجر به پایین نگه داشته شدن سطح قیمت می گردد و همانطور که داده ها نشان داده است شاخص های رشد اقتصادی چین حکایت از کندی رشد دارد و نگرانی ها پیرامون وقوع رکود در آلمان نیز رو به افزایش است؛ چرا که داده‌های این کشور نشان می‌دهد که سفارشات کارخانه‌ای به طور ناگهانی ۱/۶ درصد سقوط نموده است. وی افزود البته به دلیل محدودیت عرضه توسط اوپک و متحدانش احتمالاً کاهش قیمت نفت محدود خواهد بود و در واقع توافق کاهش سقف تولید اوپک و تلاش برای اجرایی کردن آن منجر به ایجاد یک کف قیمتی برای نفت شده است.
یکی از عواملی که روز چهارشنبه مانع از افزایش بیشتر قیمت نفت گردید، افزایش ارزش دلار در مقابل سایر ارزها بود. به عقیده Ritterbusch مدیر Ritterbusch and Associatesعلی‌رغم همه پیش‌بینی ها مبنی بر افزایش قیمت به سطوح بالای ۵۵ دلار در هر بشکه و تثبیت آن در سطح مذکور اما تقویت ارزش دلار در مقابل سایر ارزها، این هفته باعث عدم تحقق این پیش بینی شده است.

پنج شنبه 18 بهمن 1397
شرکت ملی نفت ایراننظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد