گزارش نفت

بررسی بازار جهانی نفت روز ۴ فوریه ۲۰۱۹

چهار شنبه 17 بهمن 1397   سرویس
قیمت نفت‌خام پس از اینکه ۳ درصد در روز جمعه رشد داشت، طی روز دوشنبه افت نمود. این درحالیست که به دلیل انتظار در مضیقه بودن عرضه نفت در بازار و کاهش تنش‌های تجاری ما بین آمریکا و چین، این کاهش تعجب برانگیز بود.

قیمت نفت‌خام پس از اینکه ۳ درصد در روز جمعه رشد داشت، طی روز دوشنبه افت نمود. این درحالیست که به دلیل انتظار در مضیقه بودن عرضه نفت در بازار و کاهش تنش‌های تجاری ما بین آمریکا و چین، این کاهش تعجب برانگیز بود. بدین‌ترتیب، قیمت پایانی نفت‌خام برنت در بازار ICE لندن برای تحویل در ماه آوریل با ۲۴ سنت (۰/۴درصد) کاهش، در سطح بشکه‌ای ۶۲/۵۱ دلار قرار گرفت. همچنین، قیمت نفت‌خام WTI در بازار نایمکس برای تحویل در ماه مارس نیز با ۷۰ سنت (۱/۳درصد) افزایش، در سطح بشکه‌ای ۵۴/۵۶ دلار تسویه گردید. در نتیجه این معاملات، حق‌مرغوبیت نفت‌خام برنت نسبت به نفت‌خام WTI برای ماه آوریل به ۷/۶۲ دلار به ازاء هر بشکه رسید.

روز دوشنبه پس از اینکه قیمت نفت در معاملات بین روز به بالاترین رکورد خود در سال جدید دست یافت، مجدداً به دلیل نگرانی از بروز کندی تقاضای انرژی، قیمت به سطحی پایین‌تر از قیمت تسویه شده روز جمعه، تنزل نمود.
در هفته گذشته عواملی همچون تحریم ونزوئلا توسط آمریکا، کاهش ارزش دلار در مقابل سایر ارزها؛ و داده‌های امیدوارکننده در خصوص کاهش نرخ بیکاری آمریکا، موجب تقویت قیمت نفت گردید. اما جرقه نگرانی در خصوص رشد تقاضای بازار، با انتشار داده‌های تعجب برانگیزی در خصوص تضعیف اقتصاد آمریکا و چین، اوایل روز دوشنبه زده شد. این موضوع منجر به کاهش قیمت نفت گردید. اگر چه گزارش مطلوب اشتغال در آمریکا روز جمعه گذشته افزایش قیمت قابل توجهی برای نفت به همراه داشت اما به نظر می‌رسد که معامله گران با مقایسه داده‌های گذشته و منتشر شده فعلی به این نتیجه رسیده‌اند که وضعیت اقتصادی نا‌امیدکننده است. بر اساس گزارشات منتشره شاخص PMI خدمات عمومی چین در ماه ژانویه از ۵۲/۲ در ماه دسامبر به ۵۰/۹ سقوط نموده است. این کاهش از ماه اکتبر بیشترین کاهش شاخص PMI بوده است که در نتیجه تضعیف تقاضای داخلی چین، علی‌رغم وجود علائمی مبنی بر کاهش تنش‌های تجاری بین آمریکا و چین اتفاق افتاده است. به دنبال گزارش مذکور، داده‌های سفارشات کارخانه‌ای آمریکا در ماه نوامبر نیز با تأخیر منتشر گردید که این داده‌ها نیز به نوبه خود فشار بیشتری بر سطح قیمت نفت در صبح روز دوشنبه وارد نمودند.
با این وجود به عقیده Tyler Richey ویرایشگر Seven Reports،علی‌رغم کاهش قیمت در روز دوشنبه اما همچنان با توجه به سایر شرایط بازار که حاکی از در مضیقه بودن عرضه نفت می‌باشد، احتمال افزایش قیمت WTI به سطوح ۵۷ دلار بیشتر است؛ اگر چه بدون رشد مطلوب تقاضا نمی‌توان انتظار داشت که در هفته‌های پیش رو قیمت نفت افزایش یابد.
به هر حال تحلیلگران معتقدند که هم‌اکنون قیمت نفت به سطوح پایداری رسیده است. در همین راستا Craig Erlam تحلیلگر ارشد بازار در Oanda معتقد است که سطح قیمت ۵۵ و ۶۵ دلار در هر بشکه به ترتیب برای WTI و برنت، در حال حاضر سطوح پایداری است و کاهش قیمت در روز دوشنبه نشانه شکست قیمت و آغاز روند نزولی آن نمی‌باشد.
شایان ذکر است که شرکت‌های انرژی آمریکایی در هفته گذشته تعداد دکل‌های حفاری نفتی را به کمترین تعداد طی ۸ ماه گذشته کاهش دادند؛ چرا که برخی از شرکت‌های حفاری تصمیم به کاهش هزینه روی حفر چاه‌های جدید در سال جاری گرفته‌اند. از سوی دیگر تحریم علیه ونزوئلا منجر به محدودیت شدید مبادلات نفتی بین ونزوئلا و سایر کشورها ( همانند آنچه سال گذشته در خصوص صادرات نفت ایران اتفاق افتاد) گردیده است. در نتیجه هر دوی این عوامل نشان از محدودیت عرضه دارند.
علاوه بر این عرضه نفت توسط اعضای اوپک نیز در ماه ژانویه کاهش قابل توجهی داشت که در دو سال اخیر بی‌سابقه بوده است. به نحوی که کندی روسیه در کاهش تولید تعهد شده در توافق جدید کاهش سقف تولید اوپک و متحدانش را جبران نموده است. شایان ذکر است که تولید روسیه به ۱۱/۳۸ میلیون بشکه در روز در ماه ژانویه رسیده است که نسبت به ماه اکتبر کاهشی معادل ۳۵ هزار بشکه در روز را تجربه نموده است. این مقدار کاهش کمتراز تعهد روسیه برای کاهش تولید یعنی ۲۳۰ هزار بشکه در روز، بوده است.
به گزارش ANZ با وجود اینکه آمریکا و چین هنوز به یک توافق تجاری دست نیافته اند اما بر اساس گزارشات واصله این دو کشور در مذاکرات خود پیشرفت قابل توجهی داشته اند. در همین راستا ترامپ هفته گذشته در توییتی اعلام نمود که به زودی با همتای چینی خود ملاقات خواهد کرد و هدف از این ملاقات تلاش برای دست یابی به یک توافق با چین می‌باشد. با این وجود هنوز مشخص نیست که طی این ملاقات توافق مذکور دست یافتنی خواهد بود یا خیر. به هر حال این اخبار نیز از این جهت که تقویت کننده طرف تقاضاست به نوبه خود اثر مثبتی بر قیمت نفت دارد.

چهار شنبه 17 بهمن 1397
شرکت ملی نفت ایراننظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد