گزارش نفت

بررسی بازار جهانی نفت روز ۱ فوریه ۲۰۱۹

دو شنبه 15 بهمن 1397   سرویس
روز جمعه تحت تأثیر عوامل مختلفی همچون ریسک کمبود عرضه به دلیل تحریم شرکت ملی نفت ونزوئلا، کاهش تعداد دکل‌های فعال حفاری نفت آمریکا و همچنین کاهش نرخ بیکاری آمریکا که مبین بهبود رشد اقتصادی این کشور می‌باشد، بازار نفت شاهد افزایش ۳ درصدی قیمت نفت بود.

روز جمعه تحت تأثیر عوامل مختلفی همچون ریسک کمبود عرضه به دلیل تحریم شرکت ملی نفت ونزوئلا، کاهش تعداد دکل‌های فعال حفاری نفت آمریکا و همچنین کاهش نرخ بیکاری آمریکا که مبین بهبود رشد اقتصادی این کشور می‌باشد، بازار نفت شاهد افزایش ۳ درصدی قیمت نفت بود. بدین‌ترتیب، قیمت پایانی نفت‌خام برنت در بازار ICE لندن برای تحویل در ماه آوریل با ۱/۹۱ دلار (۳/۱درصد) افزایش، در سطح بشکه‌ای ۶۲/۷۵ دلار قرار گرفت. همچنین، قیمت نفت‌خام WTI در بازار نایمکس برای تحویل در ماه مارس نیز با ۱/۴۷ دلار(۲/۷درصد) افزایش، در سطح بشکه‌ای ۵۵/۲۶ دلار تسویه گردید. در نتیجه این معاملات، حق مرغوبیت نفت‌خام برنت نسبت به نفت‌خام WTI برای ماه آوریل به ۷/۲ دلار به ازاء هر بشکه رسید.

روند افزایشی قیمت نفت، شک و تردید برای سرمایه‌گذاری در بازار نفت را زدوده است به طوری که تنها طی ۴ هفته اخیر، بیش از نیمی از موقعیت‌های فروش صندوق‌های پوشش ریسک از بین رفته است. در همین حال، رشد ماهانه برنت به نحوی بوده که در سه سال اخیر بی سابقه بوده است. بر اساس داده‌های منتشره در روز جمعه، در هفته منتهی به ۲۹ ژانویه موقعیت‌های ناامیدکننده (فروش) در مؤسسات مدیریت پول روی شاخص جهانی قیمت نفت یعنی برنت، ۲۷ درصد کاهش داشته است. نمودار زیر روند تغییرات موقعیت‌های فروش را از ماه اکتبر نشان می‌دهد.

انتظار می‌رود با افزایش اطلاعات امیدوارکننده در بازار نفت، سرمایه بیشتری به نفع افزایش موقعیت‌های خرید جذب بازار گردد.
پس از اینکه بازار به دنبال مازاد عرضه نفت، در سه ماهه آخر سال ۲۰۱۸ شاهد یک سقوط ۴۲ درصدی در قیمت نفت‌خام برنت بود؛ هم اکنون تقریباً نیمی از ضررهای ناشی از افت قیمت نفت جبران شده است. تحلیلگران علت اصلی این موضوع را کاهش عرضه اوپک و متحدانش می‌دانند و البته داده‌های اقتصادی در آخرین روزهای ماه دسامبر که مبنی بر عدم بروز رکود اقتصادی بوده است، نیز در بهبود وضعیت بازار نفت بی تأثیر نبوده اند.
آنچه روز جمعه موجب تقویت بیشتر قیمت نفت گردید، داده‌های هفتگی بیکرهیوز مبنی بر کاهش تعداد دکل‌های نفتی فعال آمریکا بود که به طور بالقوه نشانه کاهش فعالیت‌های تولید نفت‌خام آمریکا می‌باشد. بر اساس این گزارش تعداد دکل‌های نفتی حفاری آمریکا با ۱۵ دستگاه کاهش به ۸۴۷ دستگاه تقلیل یافته است. این در حالیست که در هفته قبل‌تر تعداد دکل‌های مذکور ۱۰ واحد افزایش یافته بود.
در همین حال تحریم شرکت ملی نفت ونزوئلا توسط آمریکا نیز به عنوان عامل مهمی برای ایجاد محدودیت و اختلال درعرضه نفت، شرایط حمایتی را برای سطح قیمت نفت فراهم نموده است. به باور معامله‌گران، این موضوع یکی از مهمترین عواملیست که مانع از افت سطح قیمت نفت می‌گردد و با توجه به اقدام این کشور برای فروش بخشی از ذخایر طلای خود، به نظر نمی‌رسد که به زودی قابل حل باشد. به عقیده Naeem Aslam تحلیلگر بازار در ThinkMarkets قیمت نفت همچنان به روند صعودی خود ادامه می‌دهد اما شیب این روند افزایشی خیلی زیاد نخواهد بود.
شایان ذکر است به گفته منابع آگاه برخی از پالایشگران آمریکایی هم اکنون به دلیل کاهش قیمت بنزین به کمترین مقدار خود در ۱۰ سال اخیر و افزایش هزینه خرید نفت به دلیل تحریم ونزوئلا، اقدام به کاهش فرآوری نفت نموده‌اند.
بنابر گزارش رویترز در روز جمعه، تولید اوپک در ماه ژانویه ۸۹۰ هزار بشکه در روز کاهش یافته و به میزان ۳۰/۹۸ میلیون بشکه در روز رسیده که در دو سال اخیر این میزان کاهش ماهانه بی‌سابقه بوده است. به عقیده معامله‌گران این گزارش نیز از جمله عوامل تقویت کننده قیمت در روز جمعه بوده است. شایان ذکر است که بر اساس توافق جدید اوپک، اعضای این سازمان متعهد به کاهش تولید معادل ۸۰۰ هزار بشکه در روز بوده‌اند در حالیکه متحدانشان نیز توافق نموده بودند که به میزان ۴۰۰ هزار بشکه در روز از تولید خود بکاهند. بنابراین هم اکنون میزان کاهش تولید اوپک بیش از میزان توافق شده محسوب می‌گردد که قطعاً تأثیر مثبتی بر بازار نفت خواهد داشت. گفتنیست که بنا بر گزارش رویترز، در ماه ژانویه عربستان به تنهایی کاهش تولیدی معادل ۳۵۰ هزار بشکه در روز نسبت به سطح تولید خود در ماه دسامبر داشته است.
عامل دیگری که موجبات افزایش قیمت نفت را در روز جمعه فراهم نمود، انتشار گزارشی در خصوص کاهش نرخ بیکاری آمریکا بیش از میزان پیش‌بینی شده، بود. با توجه به اینکه اوایل هفته منتهی به اول فوریه، قیمت نفت بدلیل نگرانی از کندی رشد اقتصادی (با افزایش چالشهای تجاری بین چین و آمریکا)، کاهش یافت، هم اکنون انتشار این گزارش که شاخصی برای توضیح شرایط مطلوب اقتصادی در آمریکاست، به بهبود سطح قیمت نفت کمک نموده است. علاوه بر این، توییت ترامپ در خصوص احتمال دیدار وی با همتای چینی خود در آینده نزدیک و با هدف حل و فصل تنش‌‎های تجاری فی‌ما‌بین این دو اقتصاد برتر جهان نیز زمینه بیشتری برای رشد قیمت فراهم نموده است. در همین حال نمایندگان چین که برای دور جدید مذاکرات در روز چهارشنبه گذشته در واشنگتن حاضر بودند، اظهار داشته‌اند که پیشرفت مهمی در این دور از مذاکرات اتفاق افتاده است.

دو شنبه 15 بهمن 1397
شرکت ملی نفت ایراننظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد