گزارش نفت

بررسی بازار جهانی نفت روز ۳۰ ژانویه ۲۰۱۹

پنج شنبه 11 بهمن 1397   سرویس
گزارش امیدوارکننده هفتگی EIA مبنی بر کاهش موجودی ذخایر بنزین و میان‌تقطیرها و همچنین افزایش کمتر از انتظار موجودی نفت‌خام، در کنار تحریم شرکت ملی نفت ونزوئلا توسط آمریکا، منجر به تقویت قیمت نفت گردید.

گزارش امیدوارکننده هفتگی EIA مبنی بر کاهش موجودی ذخایر بنزین و میان‌تقطیرها و همچنین افزایش کمتر از انتظار موجودی نفت‌خام، در کنار تحریم شرکت ملی نفت ونزوئلا توسط آمریکا، منجر به تقویت قیمت نفت گردید. بدین‌ترتیب، قیمت پایانی نفت‌خام برنت در بازار ICE لندن برای تحویل در ماه مارس با ۳۳ سنت (۰/۵درصد) افزایش، در سطح بشکه‌ای ۶۱/۶۵ دلار قرار گرفت. همچنین، قیمت نفت‌خام WTI در بازار نایمکس برای تحویل در ماه مارس نیز با ۹۲ دلار(۱/۷درصد) افزایش، در سطح بشکه‌ای ۵۴/۲۳ دلار تسویه گردید. در نتیجه این معاملات، حق مرغوبیت نفت‌خام برنت نسبت به نفت‌خام WTI برای ماه مارس به ۷/۴۲ دلار به ازاء هر بشکه رسید.

تحریم شرکت ملی نفت ونزوئلا توسط آمریکا در اوایل هفته جاری منجر به افزایش ریسک اختلال در عرضه نفت جهانی گردید. مخصوصاً با توجه به توافق جدید کاهش تولید اوپک و هم‌پیمانانش مبنی برکاهش تولیدی به میزان ۱/۲ میلیون بشکه در روز از ابتدای سال ۲۰۱۹ و به مدت ۶ ماه، این ریسک را تشدید می‌نماید.
بر اساس گزارش هفتگی EIA، موجودی ذخایر نفت‌خام آمریکا، حدود ۹۰۰ هزار بشکه در هفته منتهی به ۲۵ ژانویه افزایش یافته است. این درحالیست که API افزایشی حدود ۱/۱ میلیون بشکه را روز سه‌شنبه گزارش نموده بود و تحلیلگران پلاتس نیز درانتظار افزایشی حدود ۳/۱ میلیون بشکه بودند. گزارش هفتگی EIA تأثیر مثبتی بر بازار نفت داشت زیرا علاوه بر افزایش کمتر از انتظار در موجودی نفت‌خام آمریکا، طی هفته قبل موجودی بنزین و میان تقطیرها نیز کاهش یافته بودند به طوریکه ذخیره‌سازی‌های بنزین و میان‌تقطیرها به ترتیب ۲/۲ و ۱/۱ میلیون بشکه افت نشان داده‌اند.
شایان ذکر است که گزارش EIA حاکی از کاهش نرخ بهره‌برداری پالاشگاهی آمریکا، در حدود ۳ درصد می‌باشد، که این کاهش به علت ورود به فصل تعمیرات پالایشگاهی؛ و از جمله عوامل کاهش ذخیره‌سازی‌های بنزین و میان تقطیرهاست. بدین ترتیب پس از هشت هفته متوالی افزایش در موجودی ذخایر بنزین بالاخره با ورود به فصل تعمیرات در هفته منتهی به ۲۵ ژانویه، موجودی بنزین کاهش یافت. علاوه بر این سرمای شدید هوا در برخی از مناطق آمریکای شمالی نیز نشانگر افزایش تقاضای میان تقطیرها و عاملی بر کاهش موجودی آن نیز می‌تواند باشد.
اگر چه کاهش نرخ بهره‌برداری پالایشی می‌تواند بواسطه کاهش تقاضای نفت از سوی پالایشگران، عاملی برای افزایش سطح موجودی نفت‌خام باشد، اما کاهش ۱/۱ میلیون بشکه واردات نفت‌خام آمریکا نیز از عواملی بوده که مانع از افزایش بیشتر موجودی نفت‌خام آمریکا شده است.

به هر روی، گزارش هفتگی EIA برای هفته منتهی به ۲۵ ژانویه ، تصویر خوشبینانه ای را برای بازار نفت ارائه داده است و جنبه حمایتی برای قیمت نفت دارد. با این وجود اگر چه ظاهراً موجودی نفت‌خام آمریکا در هفته گذشته افزایش اندکی را تجربه نموده است اما، گفتنیست که موجودی نفت‌خام آمریکا هم اکنون ۷/۵ میلیون بشکه بالاتر از میانگین ۵ ساله می‌باشد.
عامل دیگری که در روزهای اخیر برای نفت‌خام عامل حمایتی محسوب می‌گردد، تحریم شرکت ملی نفت ونزوئلا (PDVSA) توسط آمریکاست. این تحریم‌ها نقل و انتقال پول بین شرکت‌های آمریکایی و PDVSA را محدود نموده است. هدف این تحریم مسدود نمودن عواید ناشی از فروش حدود ۵۰۰ هزار بشکه نفت در روز توسط ونزوئلا به آمریکاست. معامله‌گرانی که در زمینه فروش نفت‌خام ونزوئلا به آمریکا فعال بوده اند، به نظر می‌رسد که هم اکنون به دنبال راه‌هایی برای حفظ جریان مبادلات طی دوران تحریم هستند. این درحالیست که شرکت‌های آمریکایی که خریدار نفت خام ونزوئلا بوده اند نیز به دنبال این هستند که آیا به عنوان مثال با استفاده از شرکت‌های واسطه می‌توانند به خرید خود ادامه دهند یا خیر. بیشترین ریسکی که هم اکنون عرضه نفت از ناحیه ونزوئلا را تهدید می‌نماید، احتمال وقوع خشونت‌هایی در این کشور است که می‌تواند منجر به ضربه زدن به زیرساخت‌های نفتی ونزوئلا گردد.
در این میان فعالان بازار همچنان نگران رشد اقتصادی جهان به دلیل تنش‌های تجاری آمریکا و چین هستند. مقامات رسمی پکن و واشنگتن دور جدید مذاکرات خود را از روز چهارشنبه ۳۰ ژانویه آغاز نمودند.

پنج شنبه 11 بهمن 1397
شرکت ملی نفت ایراننظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد