گزارش نفت

بررسی بازار جهانی نفت روز ۲۸ ژانویه ۲۰۱۹

چهار شنبه 10 بهمن 1397   سرویس
قیمت نفت‌خام در طول معاملات روز دوشنبه به کمترین مقدار خود در دو هفته اخیر تنزل نمود اما پس از اینکه وزارت خزانه‌داری آمریکا تحریم‌های این کشورعلیه شرکت نفتی دولتی و بانک مرکزی ونزوئلا را اعلام نمود، قیمت نفت پس از بسته شدن بازار و در معاملات الکترونیک بهبود یافت.

قیمت نفت‌خام در طول معاملات روز دوشنبه به کمترین مقدار خود در دو هفته اخیر تنزل نمود اما پس از اینکه وزارت خزانه‌داری آمریکا تحریم‌های این کشورعلیه شرکت نفتی دولتی و بانک مرکزی ونزوئلا را اعلام نمود، قیمت نفت پس از بسته شدن بازار و در معاملات الکترونیک بهبود یافت. بدین‌ترتیب، قیمت پایانی نفت‌خام برنت در بازار ICE لندن برای تحویل در ماه مارس با ۱/۷۱ دلار(۲/۸درصد) کاهش، در سطح بشکه‌ای ۵۹/۹۳ دلار قرار گرفت. همچنین، قیمت نفت‌خام WTI در بازار نایمکس برای تحویل در ماه مارس نیز با ۱/۷۰ دلار(۳/۲درصد) کاهش، در سطح بشکه‌ای ۵۱/۹۹ دلار تسویه گردید. در نتیجه این معاملات، حق مرغوبیت نفت‌خام برنت نسبت به نفت‌خام WTI برای ماه مارس به ۷/۹۴ دلار به ازاء هر بشکه رسید.

قیمت نفت طی معاملات روز دوشنبه، به دلیل نگرانی‌های ناشی از مازاد عرضه به دنبال افزایش فعالیت‌های حفاری نفتی آمریکا و احتمال کندی تقاضای انرژی در چین، به شدت کاهش داشت. لازم به ذکر است که این کاهش در یک ماه گذشته بیشترین کاهش روزانه قیمت نفت محسوب می‌گردد. اما در بعد از ظهر روز دوشنبه وزارت خزانه‌داری آمریکا اقدام به تحریم شرکت دولتی نفتی ونزوئلا نمود و بدین‌ترتیب ریسک اختلال در عرضه نفت از سوی این کشور آمریکای لاتین، که بزرگترین دارنده ذخایر نفتی دنیاست، افزایش یافت.
بنا براظهارات وزیر خزانه داری آمریکا، این کشور خود را در مقابل تضعیف شدید ونزوئلا مسئول می داند و تمام ابزارهای دیپلماتیک و اقتصادی خود را برای حمایت از رئیس جمهور موقت ونزوئلا یعنی خوان گوایدو و مجلس ملی این کشور بکار خواهد بست و همچنین از تلاش های مردم ونزئلا برای بازپس گرفتن دموکراسی خود، حمایت می نماید. به همین منظور تمام اموال و منافع مالکیت شرکت ملی دولتی نفت ونزوئلا تحریم شده است و مردم آمریکا از ورود به انجام معاملات با آنها منع شده اند.
بنا بر هشدار Robbie Fraser تحلیلگر کالا درSchneider Electric در اوایل روز دوشنبه، مهمترین ریسک تحریم های آمریکا بر علیه ونزوئلا در بازار نفت، متوجه خود آمریکاست که بیشترین سهم را از کل صادرات نفتی ونزوئلا دارد. لازم به ذکر است، آمریکا نخستین مقصد نفت‌خام‌های ونزوئلاست و حدود ۴۱ درصد از کل صادرات این کشور به آمریکا صادر می گردد.
در همین حال ظاهراً روز دوشنبه مجدداً تنش‌های تجاری بین آمریکا و چین بالا گرفت. به گزارش رویترز چین از سازمان تجارت جهانی طی یک فرآیند قانونی در خواست نموده که به چالش ناشی از وضع تعرفه توسط آمریکا روی ۲۳۴ میلیارد دلار از کالاهای وارداتی از چین به آمریکا، رسیدگی نماید. در همین حال، مذاکرات تجاری بین مقامات ارشد دو کشور این هفته در واشنگتن از سر گرفته می‌شود. علاوه بر این موضوع، با وجود اینکه فعلاً به تعطیلی تاریخی دولت آمریکا پایان داده شده ولی عدم اطمینان از اینکه تا چه مدت این بازگشایی ادامه خواهد داشت، سبب شده که چشم انداز خوش‌بینانه سرمایه‌گذاری به خطر بیافتد و لذا این موضوع نیز در کنار جنگ تجاری بین این کشور و چین به ترس ناشی از کندی رشد جهانی اقتصاد دامن می زند. لازم به ذکر است که علی رغم تلاش های دولت چین برای حمایت از سرمایه گذاری، شرکت‌های صنعتی چین در ماه دسامبر برای دومین ماه متوالی از سقوط درآمدهای خود خبر داده‌اند.
عامل دیگری که روز دوشنبه بر سطح قیمت نفت فشار وارد نمود، افزایش ۱۰ دستگاه دکل‌ حفاری فعال نفتی آمریکا درهفته جاری و بالغ گردیدن تعداد این دکل‌ها به ۸۶۲ دستگاه، (بر اساس گزارش بیکر هیوز) بود.
در سایر اخبار مرتبط با حمایت از سطح قیمت نفت، آمده است که عربستان سعودی برای کاهش تولید نفت خود به سطح ۱۰/۱ میلیون بشکه در روز در ماه فوریه برنامه ریزی نموده است. این درحالیست که بر اساس توافق جدید کاهش تولید اوپک و هم پیمانانش، عربستان متعهد به حفظ سطح تولید خود در میزان ۱۰/۳۳ میلیون بشکه در روز بوده است.

چهار شنبه 10 بهمن 1397
شرکت ملی نفت ایراننظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد