گزارش نفت

بررسی بازار جهانی نفت روز ۲۳ ژانویه ۲۰۱۹

شنبه 6 بهمن 1397   سرویس
با مطرح شدن احتمال تحریم نفتی ونزوئلا توسط آمریکا، با اینکه در معاملات صبح روز چهارشنبه روند تغییرات قیمت منفی بود، اما با نزدیک شدن به ساعات پایانی معاملات، اندکی از کاهش اولیه قیمت نفت کاسته شد.

با مطرح شدن احتمال تحریم نفتی ونزوئلا توسط آمریکا، با اینکه در معاملات صبح روز چهارشنبه روند تغییرات قیمت منفی بود، اما با نزدیک شدن به ساعات پایانی معاملات، اندکی از کاهش اولیه قیمت نفت کاسته شد. بدین‌ترتیب، قیمت پایانی نفت‌خام برنت در بازار ICE لندن برای تحویل در ماه مارس با ۳۶ سنت (۰/۶ درصد) کاهش، در سطح بشکه‌ای ۶۱/۱۴ دلار قرار گرفت. همچنین، قیمت نفت‌خام WTI در بازار نایمکس برای تحویل در ماه مارس نیز با ۳۹ سنت (۰/۷ درصد) کاهش، در سطح بشکه‌ای ۵۲/۶۲ دلار تسویه گردید. در نتیجه این معاملات، حق مرغوبیت نفت‌خام برنت نسبت به نفت‌خام WTI برای ماه مارس به ۹/۱۴ دلار به ازاء هر بشکه رسید.

روز چهارشنبه برای دومین روز متوالی قیمت نفت‌خام کاهش یافت. علت اصلی روند نزولی دو روزه قیمت نفت، هشدار چین در مورد ریسک‌ جنگ‌های تجاری و ایجاد چالش‌های جدی برای اقتصاد جهانی دراثر این تنش‌ها و همچنین اثر منفی تعطیلی دولت ترامپ بر رشد جهانی اقتصاد بود. گفتنی است، یکی از مشاوران ترامپ هشدار داد که چنانچه تعطیلی دولت بیش از این ادامه یابد ممکن است رشد اقتصادی سه ماهه اول سال ۲۰۱۹ را به شدت تحت تأثیر منفی خود قرار دهد.
دولت ترامپ به شرکت‌های انرژی آمریکا گفته است که چنانچه شرایط سیاسی ونزوئلا وخیم تر گردد، تحریم‌های نفتی طی هفته جاری بر علیه ونزوئلا وضع خواهد شد. روز چهارشنبه ترامپ اعلام نمود که Juan Guaido را به عنوان رئیس جمهور ونزوئلا و جانشین نیکلاس مادورو به رسمیت می‌شناسد. به عقیده فلاین تحلیل‌گر ارشد Price Future Group، تغییرات سیاسی ونزوئلا به آمریکا مجوز تحریم شرکت‌هایی که با مادورو تبادلات کسب و کاری دارند را صادر نموده است. شایان ذکر است، آمریکا در اکتبر ۲۰۱۸ حدود ۱۷/۷ میلیون بشکه واردات نفت‌خام و فرآورده های نفتی از ونزوئلا داشته است.
انتشار اخباری مربوط به راه اندازی سیستمی به پشتوانه اتحادیه اروپا برای دور زدن تحریم‌های آمریکا علیه ایران و تجارت شرکت‌های اروپایی با ایران در آینده نزدیک، منجر به سقوط قیمت نفت‌خام در ساعات اولیه معاملات روز چهارشنبه گردید. پیش‌بینی می‌گردد اتحادیه اروپا اقدام به راه‌اندازی مکانیسمی که تجارت با ایران را در خارج از چهارچوب مبادلات براساس دلار تسهیل می‌کند نماید. به عقیده فلاین، اگر چه راه‌اندازی این سیستم این امکان را به اتحادیه اروپا می‌دهد که تحریم‌های آمریکا را دور بزند و این مسئله فشاری بر سطح قیمت وارد می‌آورد، اما در مقابل ممکن است اثر منفی آن بر قیمت نفت توسط گزارش‌های دولت ترامپ مبنی بر آمادگی شرکت‌های انرژی آمریکا برای تحریم‌های ونزوئلا، خنثی گردد.
یکی دیگر از عوامل حامی قیمت نفت، انتشار گزارش EIA در اواخر روز سه‌شنبه مبنی بر کاهش پیش‌بینی این آژانس در خصوص میزان افزایش تولید نفت شیل آمریکا در ماه فوریه و در سطح ۶۲ هزار بشکه بود. گفتنی است که در پیش‌بینی قبلی این آژانس، میزان افزایش بیش از دو برابر این مقدار تخمین زده شده بود.
این هفته گزارش‌های هفتگی API و EIA با یک روز تأخیر به دلیل تعطیلی روز مارتین لوتر کینگ منتشر شد. بر اساس تحقیقات پلاتس، انتظار می‌رفت که میزان ذخیره‌سازی‌های نفتی آمریکا در هفته منتهی به ۱۸ ژانویه معادل ۶۰۰ هزار بشکه کاهش یابد. در حالی که احتمالاً ذخیره‌سازی بنزین و میان تقطیرها به ترتیب ۲/۹ میلیون و ۹۰۰ هزار بشکه کاهش یابد. اما انتشار داده های هفتگی API در اواخر روز چهارشنبه حاکی از افزایش شدیدی به میزان ۶/۶ میلیون بشکه در موجودی نفت‌خام آمریکا بود. موجودی بنزین و میان تقطیرها نیز بر اساس گزارش مذکور به ترتیب ۲/۷ و ۲/۶ میلیون بشکه بوده است.

شنبه 6 بهمن 1397
شرکت ملی نفت ایراننظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد