گزارش نفت

بررسی بازار جهانی نفت روز ۱۴ ژانویه ۲۰۱۹

چهار شنبه 26 دی 1397   سرویس
روز گذشته، بازار فیوچرز نفت‌خام برای دومین روز متوالی به دنبال احیای نگرانی‌های ناشی از کندی رشد اقتصادی چین پس از انتشار داده‌های اقتصادی این کشور، با کاهش روبرو شد.

روز گذشته، بازار فیوچرز نفت‌خام برای دومین روز متوالی به دنبال احیای نگرانی‌های ناشی از کندی رشد اقتصادی چین پس از انتشار داده‌های اقتصادی این کشور، با کاهش روبرو شد. این در حالی بود که قیمت‌های گاز طبیعی به دلیل افزایش تقاضای برای سوخت‎ حرارتی تقریباً ۱۶ درصد افزایش یافت. بدین ترتیب، قیمت نفت‌خام WTI در بورس نیویورک برای تحویل در ماه فوریه ۱/۰۸ دلار (۲/۱ درصد) کاهش پیدا کرد و با قیمت ۵۰/۵۱ دلار در هر بشکه تسویه گردید. قیمت نفت‌خام برنت در بازار ICE لندن برای تحویل در ماه مارس نیز با ۱/۴۹ دلار کاهش (۲/۵ درصد)، در سطح ۵۸/۹۹ دلار در هر بشکه تسویه شد. در نتیجه معاملات انجام شده، حق مرغوبیت نفت‌خام برنت نسبت به WTI برای ماه مارس به ۸/۱۹ دلار در هر بشکه رسید.

بازارهای نفت‌خام پس از اعلام داده‌های اولیه تراز تجاری چین که نشان دهنده یک کاهش ۷/۶ درصدی در واردات ماه دسامبر بود، تحت فشار قرار گرفت. به طوری که حتی پس از اظهارات وزیر انرژی عربستان مبنی بر رفع نگرانی‌های مربوط به تقاضا و تعهد اوپک به متعادل ساختن بازار جهانی نفت، روند قیمت‌ها در بازگشت به مسیر صعودی ناموفق بود. انتشار داده‌های تجاری چین، با گزارش داده‌های تولید صنعتی اروپا همراه شد که روند مشاهده شده در گزارش اخیر هم نزولی بود. اطلاعات تجاری چین نشان می‌دهد که صادرات و واردات این کشور در ماه دسامبر تضعیف شده و مازاد تجاری چین با ایالات متحده به رکورد جدید ۳۲۳/۳۲ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۸ رسیده است. محو شدن خوش‌بینی مربوط به نتیجه مذاکرات تجاری آمریکا-چین بر قیمت‌های جهانی نفت‌خام سایه افکنده است. در حال حاضر، جزئیات قابل ذکری در ارتباط با یک راه حل ممکن برای اختلاف تجاری این دو کشور آشکار نشده است. فیل فلین، تحلیل‌گر ارشد بازار در Price Future Group در یادداشت خود اظهار داشت که اگر دولت چین مایل هستند سقوط آزاد اقتصاد خود را متوقف کنند، به یک توافق نیاز دارند.
شاخص تولیدکننده ماه دسامبر چین نیز هفته گذشته منتشر گردید که نشانگر کمترین نرخ رشد از سپتامبر سال ۲۰۱۶ بود و نگرانی‌های مربوط به کاهش رشد اقتصادی چین را تشدید نمود. در عین حال، سقوط بیشتر قیمت‌ها ممکن است به واسطه اطلاعات مربوط به واردات نفت‌خام چین محدود شود. واردات نفت‌خام چین در ماه دسامبر به ۱۰/۳۱ میلیون بشکه در روز رسید که ۲۹/۹ درصد بالاتر از دوره مشابه سال گذشته و تنها ۱/۲ درصد کمتر از بالاترین رکورد ثبت شده است که در ماه نوامبر حاصل گردید. همچنین، واردات نفت‌خام چین برای سال ۲۰۱۸ بیش از ۱۰ درصد نسبت به سال قبل از آن افزایش یافت و به ۹/۲۴ میلیون بشکه در روز رسید. این در حالی است که تقاضای نفت هند بهبود یافت و تقاضای فرآورده‌های نفتی این کشور پس از کاهش اندک در ماه نوامبر، ۵/۱ درصد طی ماه دسامبر نسبت به سال گذشته افزایش پیدا کرد.

چهار شنبه 26 دی 1397
شرکت ملی نفت ایراننظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد