گزارش نفت

بررسی بازار جهانی نفت روز ۲ ژانویه ۲۰۱۹

شنبه 15 دی 1397   سرویس
قیمت نفت‌خام در نخستین روز معاملات سال ۲۰۱۹، قیمت نفت‌خام تحت‌تأثیر بهبود وضعیت بازار وال استریت، حتی با وجود نگرانی از کندی رشد جهانی اقتصاد (که پیامد آن کاهش تقاضای نفت می‌تواند باشد)، افزایش یافت.

قیمت نفت‌خام در نخستین روز معاملات سال ۲۰۱۹، قیمت نفت‌خام تحت‌تأثیر بهبود وضعیت بازار وال استریت، حتی با وجود نگرانی از کندی رشد جهانی اقتصاد (که پیامد آن کاهش تقاضای نفت می‌تواند باشد)، افزایش یافت. بدین‌ترتیب، قیمت پایانی نفت‌خام برنت در بازار ICE لندن برای تحویل در ماه مارس با ۱/۱۱ دلار (۲/۱درصد) افزایش، در سطح بشکه‌ای ۵۴/۹۱ دلار قرار گرفت. همچنین، قیمت نفت‌خام WTI در بازار نایمکس برای تحویل در ماه فوریه نیز با ۱/۱۳ دلار (۲/۵درصد) افزایش، در سطح بشکه‌ای ۴۶/۵۴ دلار تسویه گردید. در نتیجه این معاملات، حق مرغوبیت نفت‌خام برنت نسبت به نفت‌خام WTI برای ماه مارس به ۸/۰۵ دلار به ازاء هر بشکه رسید.

با تقویت شاخص سهام‌های اصلی در بازارهای بورس آمریکا، روز چهارشنبه بازار شاهد افزایش قیمت نفت‌خام بود. لازم به ذکر است که بازار بورس آمریکا در سال ۲۰۱۸ بدترین شرایط خود را طی یک دهه اخیر تجربه نمود. علاوه بر این، داده‌ها نشان داد که اوپک و هم پیمانانش تلاش خود را برای کاهش تولیدی که اوایل ماه دسامبر بر روی آن توافق کرده بودند، آغاز نموده‌اند. لازم به ذکر است بنا بر توافق کاهش تولید اوپک و متحدانش، از ابتدای سال ۲۰۱۹ به مدت ۶ ماه توافق کنندگان تولید خود را نسبت به سطوح تولیدی اکتبر ۲۰۱۸ در مجموع ۱/۲ میلیون بشکه در روز کاهش خواهند داد. بنابر داده‌های بلومبرگ، میزان صادرات نفت‌خام عربستان در ماه دسامبر و پیش از موعد اجرایی شدن توافق کاهش سقف تولید، نیم میلیون بشکه در روز کاهش داشته است؛ به طوری که صادرات نفت خام این کشور از ۷/۷ میلیون بشکه در روز در ماه نوامبر به ۷/۲ میلیون بشکه افت داشته که ناشی از کاهش جریان صادرات به آمریکا و چین بوده است. این موضوع حاکی از آن است که عربستان به طور جدی نگران اشباع بازار نفت‌خام بوده و تلاش‌های خود را برای کاهش مازاد عرضه بازار آغاز نموده است. در همین راستا، فیل فلاین تحلیل‌گر بازار در Price Futures Group معتقد است که کاهش عرضه نفت‌خام در ماه دسامبر قابل توجه بوده و بیشتر نیز خواهد شد.
لازم به یادآوری است که تردید سرمایه‌گذاران در خصوص توانایی اوپک و همراهانش در رفع مازاد عرضه بازار، در ماه‌های پایانی سال ۲۰۱۸ منجر به کاهش ۴۰ درصدی قیمت نفت‌خام گردید. آنها معتقدند که احتمالاً کاهش تولید اوپک برای جبران افزایش فزاینده تولید نفت‌خام شیل آمریکا کافی نخواهد بود. در همین حال، اختلافات تجاری بین‌المللی و افزایش نرخ بهره آمریکا هر دو از عوامل مهم کاهش رشد اقتصادی جهان هستند که به روند نزولی قیمت نفت‌خام دامن می‌زنند.
شایان ذکر است، داده‌های مربوط به محصولات کارخانه‌ای چین در ساعات اولیه معاملات چهارشنبه نگرانی‌هایی را در خصوص کندی رشد اقتصادی در جهان ایجاد نمود. فعالیت کارخانه‎‌ای چین برای نخستین بار طی دو سال گذشته در ماه دسامبر با کاهش مواجه شد که این موضوع نشانگر چالش‌های پیشروی پکن در جنگ تجاری با واشنگتن است. در همین حال، داده‌های کارخانه‌ای اروپا نیز ناامیدکننده بود. نگرانی‌ها درخصوص کندی رشد اقتصادی و مازاد عرضه، از اواسط ماه اکتبر بر سطح قیمت نفت فشار قابل توجهی وارد آورد. قیمت نفت سال ۲۰۱۸ را در حالی به پایان رسانید که میزان افت آن طی یک سال، از سال ۲۰۱۵ بی سابقه بوده است.
سایر داده‌های نفتی سالانه نشان می‌دهد که آمریکا به مدد افزایش تولید نفت شیل، در سال ۲۰۱۸ به رکورد بالاترین تولید نفت خود دست یافته است؛ به طوری که این کشور روسیه و عربستان را به عنوان بزرگترین تولیدکنندگان نفت‌خام پشت سرگذارد و به بزرگترین تولیدکننده نفت دنیا بدل گشت. عراق نیز در ماه دسامبر یک افزایش قابل توجه در میزان صادرات نفتی خود تجربه نموده است. درهمین حال، داده‌ها در روز چهارشنبه نشان داد که میزان تولید روسیه نیز در سال ۲۰۱۸ به یک رکورد جدید پس از فروپاشی شوروی دست یافته است.

شنبه 15 دی 1397
شرکت ملی نفت ایراننظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد