گزارش نفت

بررسی بازار جهانی نفت روز ۲۸ دسامبر ۲۰۱۸

دو شنبه 10 دی 1397   سرویس
روز جمعه بازار نفت به دنبال بهبود بازار بورس آمریکا و کاهش اندکی در سطح موجودی ذخایر نفت‌خام آمریکا بر اساس گزارش هفتگی EIA، شاهد افزایش اندکی در سطح قیمت نفت‌خام بود.

روز جمعه بازار نفت به دنبال بهبود بازار بورس آمریکا و کاهش اندکی در سطح موجودی ذخایر نفت‌خام آمریکا بر اساس گزارش هفتگی EIA، شاهد افزایش اندکی در سطح قیمت نفت‌خام بود. با این وجود، فشار ناشی از نگرانی‌های مربوط به اشباع بازار نفت همچنان در بازار حکمفرماست. بدین‌ترتیب، قیمت پایانی نفت‌خام برنت در بازار ICE لندن برای تحویل در ماه فوریه با ۴ سنت (کمتر از ۰/۱ درصد) افزایش، در سطح بشکه‌ای ۵۲/۲۰ دلار قرار گرفت. همچنین، قیمت نفت‌خام WTI در بازار نایمکس برای تحویل در ماه فوریه نیز با ۷۲ سنت (۱/۶درصد) افزایش، در سطح بشکه‌ای ۴۵/۳۳ دلار تسویه گردید. در نتیجه این معاملات، حق مرغوبیت نفت‌خام برنت نسبت به نفت‌خام WTI برای ماه فوریه به ۶/۸۷ دلار به ازاء هر بشکه رسید.

بازار نفت در روزهای پایانی سال میلادی به تبعیت از وضعیت بازار سهام، روزهای پر فراز و نشیبی را پشت سر گذارد؛ به نحوی که روز کریسمس قیمت WTI، ۳ درصد کاهش یافت و به کمترین میزان خود طی یک سال و نیم گذشته سقوط نمود. سپس در روز چهارشنبه بازار نایمکس شاهد جهش ۹ درصدی در قیمت نفت بود و روز پنج‌شنبه مجدداً بازار افت نمود. نهایتاً در روز پایانی هفته با بهترشدن وضعیت بازار سهام آمریکا، بازار نفت نیز اندکی بهبود یافت. با این وجود تغییرات هفتگی هر دو شاخص نفت‌خام نشان می‌‍دهد که برای سومین هفته متوالی بازار نایمکس و ICE شاهد کاهش هفتگی قیمت بودند. به طوریکه قیمت هفتگی نفت‌خام برنت در بازار ICE به میزان ۳ درصد و قیمت هفتگی WTI در بازار نایمکس ۰/۴ درصد کاهش یافته اند.
بر اساس گزارش هفتگی EIA که در روز جمعه منتشر گردید، موجودی نفت‌خام آمریکا در هفته منتهی به ۲۱ دسامبر به میزان ۴۶ هزار بشکه کاهش داشته، این درحالیست که تحلیلگران رویترز در انتظار کاهشی حدود ۲/۹ میلیون بشکه بوده‌اند. بر اساس همین گزارش، موجودی بنزین در هفته گذشته ۳ میلیون بشکه افزایش یافته درحالیکه موجودی میان تقطیرها تقریباً تغییری نداشته است. لازم به ذکر است که داده‌های هفتگی EIA نسبت به داده‌های هفتگی API بسیار متناقض بوده است؛ درحالیکه داده‌های EIA خبراز کاهش اندکی در موجودی نفت‌خام داده‌اند، ولی داده‌های API نشانگر افزایش شدیدی، معادل ۶/۹ میلیون بشکه، بوده است که این موضوع مانع از افزایش بیشتر قیمت نفت‌خام گردید. درحالیکه بیشتر مواقع داده‌های این دو منبع با یکدیگر مغایرت دارند ولی معامله‌گران بیشتر تحت‌تأثیر داده‌های EIA هستند؛ چرا که داده‌های آن از منابع وزارت انرژی آمریکا منتج می‌گردد.

به عقیده Yawger مدیر Mizuho Securities اگر چه میزان کاهش ۴۶ هزار بشکه در موجودی ذخایر نفت آمریکا عدد قابل توجهی نیست ولی در هر صورت از افزایش ۷ میلیون بشکه‌ای API، به مراتب بهتر است؛ مخصوصاً اینکه، موضع‌گیری معامله‌گران بیشتر بر اساس آمارهای رسمی EIA است. البته لازم به ذکر است که معامله‌گران در این فصل از سال معمولاً در انتظار کاهشی بیش از این مقدار در سطح ذخیره‌سازی‌های نفت هستند. در همین راستا طارق ظهیر عضو هیئت‌مدیره Tyche Capital اظهار داشته که معمولاً در زمان نزدیک شدن به پایان سال سطح ذخیره‌سازی‌ها به دلیل مالیات‌های پایان سال کاهش می‌یابد و غالباً شاهد فروش قابل توجه موجودی ذخایر نفتی هستیم.
به عقیده این تحلیل‌گر تا مادامی که عوامل بنیادی بازار نفت‌خام از ثبات برخوردار نشوند، بازار شاهد نوسانات قیمت خواهد بود. وی همچنین اظهار داشت در کوتاه‌مدت نوسانات نفت‌خام تابع نوسانات بازار سهام خواهد بود ولی پیش‌بینی می‌شود در هفته‌های آتی و تا زمانی که در ماه ژانویه ما شاهد کاهش تولید عربستان نباشیم، قیمت‌ها همچنان در سطوح پایین باقی می‌مانند. وی افزود میزان کاهش تولید نیز قطعاً عامل تأثیرگذاری روی عملکرد معامله‌گران در تجارت آتی نفت‌خام خواهد بود.
به هر حال اشباع بازار نفت در حال حاضر موجبات نگرانی معامله‌گران را فراهم نموده است. در سال جاری آمریکا با ۱۱/۶ میلیون بشکه در روز تولید، روسیه و عربستان را پشت سر گذاشت و در مقام نخستین تولید کننده نفت‌خام دنیا قرار گرفت. هم اکنون میزان تولید این سه کشور در بیشترین حد خود قراردارد.
در ماه جاری اوپک و هم پیمانانش با هدف رفع مازاد عرضه بازار و حمایت از سطح قیمت، تصمیم به کاهش تولیدی معادل ۱/۲ میلیون بشکه از ابتدای سال ۲۰۱۹ و به مدت حداقل ۶ ماه، گرفتند. وزیر انرژی روسیه الکساندر نواک نیز روز پنج‌شنبه اعلام نمود که در نیمه اول سال ۲۰۱۹، این کشور اقدام به کاهش تولیدی بین ۳ تا ۵ میلیون تن خواهد نمود.
شایان ذکر است بر اساس گزارش هفتگی بیکرهیوز تعداد دکل‌های حفاری نفتی آمریکا در هفته گذشته با دو دستگاه افزایش به ۸۸۵ دستگاه بالغ گردیده است.

دو شنبه 10 دی 1397
شرکت ملی نفت ایراننظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد