گزارش نفت

بررسی بازار جهانی نفت روز ۲۶ دسامبر ۲۰۱۸

شنبه 8 دی 1397   سرویس
روز چهارشنبه، به دنبال سخنان وزیر انرژی روسیه مبنی بر ثبات بیشتر قیمت نفت در نیمه اول سال ۲۰۱۹ و بهبود وضعیت بازار جهانی بورس، قیمت نفت روند صعودی به خود گرفت.

روز چهارشنبه، به دنبال سخنان وزیر انرژی روسیه مبنی بر ثبات بیشتر قیمت نفت در نیمه اول سال ۲۰۱۹ و بهبود وضعیت بازار جهانی بورس، قیمت نفت روند صعودی به خود گرفت. بدین‌ترتیب، قیمت پایانی نفت‌خام برنت در بازار ICE لندن برای تحویل در ماه فوریه (و نسبت به روز جمعه قبل از تعطیلات کریسمس) با ۶۵سنت (۱/۲درصد) افزایش، در سطح بشکه‌ای ۵۴/۴۷ دلار قرار گرفت. همچنین، قیمت نفت‌خام WTI در بازار نایمکس برای تحویل در ماه فوریه نیز با ۶۳ سنت (۱/۴درصد) افزایش، در سطح بشکه‌ای ۴۶/۲۲ دلار تسویه گردید. در نتیجه این معاملات، حق‌مرغوبیت نفت‌خام برنت نسبت به نفت‌خام WTI برای ماه فوریه به ۸/۲۵ دلار به ازاء هر بشکه رسید.

بازار نفت از روز جمعه گذشته، سه روز متوالی شاهد روند نزولی قیمت بود و مخصوصاً طی روزهای دوشنبه و سه‌شنبه که بازارهای رسمی نایمکس و ICE به دلیل تعطیلات کریسمس بسته بود، قیمت نفت برنت حتی به کمتر از ۵۰ دلار در هر بشکه و همچنین کمترین میزان خود طی ۱۷ ماه گذشته سقوط نمود. بالاخره در روز چهارشنبه، به دنبال بهبود وضعیت بازارهای سهام، قیمت نفت‌خام نیز بیش از ۸ درصد نسبت به روز سه‌شنبه افزایش یافت؛ اما نگرانی از اشباع بازار نفت و کندی رشد جهانی اقتصاد (در اثر جنگ تجاری آمریکا و چین)، مانع از افزایش بیشتر قیمت نفت گردید.
روز گذشته، بهبود شاخص‌های بازار سهام آمریکا به دنبال تلاش دولت ترامپ در جلب اعتماد سرمایه‌گذاران و گزارشی مبنی بر افزایش قابل توجه مخارج تعطیلات در آمریکا، اتفاق افتاد. اما به هر حال قیمت شاخص‌های نفت‌خام هنوز به دلیل مازاد عرضه و چشم‌انداز ضعیف اقتصاد جهانی، نسبت به مقادیر حداکثری خود در ماه اکتبر ۴۰ درصد کمتر هستند.
به باور Shim Hye-Jin، تحلیل‌گر کالای Samsung Securities در سئول، چنانچه توافق کاهش سقف تولید اوپک و هم‌پیمانانش از ژانویه ۲۰۱۹ عملی گردد، قیمت WTI احتمالاً به بازه ۵۰ تا ۶۰ دلار صعود خواهد نمود و انتظار می‌رود که قیمت برنت نیز بین ۵۸ تا ۷۰ دلار گردد. شایان ذکر است اوپک و متحدانش اوایل ماه جاری برای کاهش تولید نفت به میزان ۱/۲ میلیون بشکه در روز از ماه ژانویه توافق نمودند.
عامل دیگری که روز چهارشنبه منجر به حمایت از سطح قیمت نفت گردید، پیش‌بینی رویترز مبنی بر کاهش موجودی ذخایر نفت‌خام آمریکا به میزان ۲/۷ میلیون بشکه در هفته منتهی به ۲۱ دسامبر بود. چنانچه این پیش‌بینی در داده‌های هفتگی EIA تأیید گردد، این چهارمین هفته متوالی است که سطح موجودی ذخایر آمریکا روند کاهشی دارد. لازم به ذکر است، داده‌های هفتگی API و EIA به ترتیب در روزهای پنج‌شنبه و جمعه پیش رو منتشر می‌گردد.
عربستان سعودی که بزرگترین تولیدکننده و صادرکننده اوپک می‌باشد، اعلام نموده که تولید خود را در اوایل سال آتی ۳۲۲ هزار بشکه در روز کاهش خواهد داد. این درحالی است که پیش از این اعلام نموده بود که برای ۶ ماه و از ابتدای سال ۲۰۱۹، میزان تولید خود را تنها ۲۵۰ هزار بشکه در روز کاهش خواهد داد. با این وجود، نگرانی از ادامه رشد تولید نفت‌خام آمریکا توسط تولیدکنندگان نفت شیل این کشور به قدری است که این اظهارات عربستان نتوانسته منجر به بهبود بیشتر قیمت‌های نفت گردد. برخی از تحلیل‌گران بر این باورند که سطح فعلی قیمت‌های نفت که بسیار کاهش یافته، به زودی منجر به کاهش تولید نفت شیل آمریکا خواهدشد. به گفته بنجامین لو یکی از تحلیل‌گران Phillip Futures، ادامه روند منفی جو بازار نفت منجر به دلسرد شدن تولیدکنندگان شیل از تصمیم به افزایش سرمایه‌گذاری می‌گردد. همچنین وی باور دارد با توجه به علائم ناامیدکننده (Bearish) درخصوص وضعیت اقتصاد جهانی که در بازار نفت شایع است، احتمالاً اوپک و هم‌پیمانانش اقدام به کاهش تولید بیشتری در سال آتی خواهند نمود. هر دوی این عوامل منجر به کاهش مازاد عرضه بازار و تقویت قیمت نفت در سال ۲۰۱۹ خواهد شد.

شنبه 8 دی 1397
شرکت ملی نفت ایراننظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد