گزارش نفت

بررسی بازار جهانی نفت روز۲۱ دسامبر ۲۰۱۸

یک شنبه 2 دی 1397   سرویس
به دنبال نگرانی‌های ناشی از رشد تولید جهانی نفت‌خام و تضعیف تقاضای انرژی، قیمت‌های فیوچرز نفت‌خام در روز جمعه کاهش یافت.

به دنبال نگرانی‌های ناشی از رشد تولید جهانی نفت‌خام و تضعیف تقاضای انرژی، قیمت‌های فیوچرز نفت‌خام در روز جمعه کاهش یافت. به طوری که شاخص قیمت نفت‌خام ایالات متحده به پائین ترین سطح در ۱۷ ماه گذشته رسید. این در حالی است که بازار نفت با حمایت قیمتی اندکی از کاهش تولید اعلام شده توسط عربستان روبرو شد. قیمت نفت‌خام WTI در بورس نایمکس برای تحویل در فوریه با ۲۹ سنت (۰/۶ درصد) کاهش به ۴۵/۵۹ دلار در هر بشکه رسید. قیمت نفت‌خام برنت در بازار ICE برای تحویل در ماه فوریه نیز ۵۳ سنت (۱ درصد) کاهش یافت و در سطح ۵۳/۸۲ دلار در هر بشکه تسویه گردید. در نتیجه این معاملات، اختلاف قیمت نفت‌خام برنت و WTI برای ماه فوریه به ۸/۲۳ دلار کاهش یافت. قیمت تسویه قراردادهای فیوچرز WTI تحت تأثیر کاهش ۱۱/۴ شاخص داوجونز برای هفته گذشته قرار گرفت که پائین ترین رقم برای قرارداد ماه پیش رو از ۱۲ ژوئیه ۲۰۱۷ تاکنون می‌باشد. شاخص قیمت برنت نیز یک کاهش ۱۰/۷ درصدی را برای هفته گذشته تجربه نمود که پائین ترین رقم تسویه از ۸ سپتامبر ۲۰۱۷ محسوب می‌شود.

بازار سهام وال استریت بعد از نوسان شدید در روز جمعه، به شدت کاهش یافت و شاخص Nasdaq نیز تأیید کرد که برای اولین بار از سال ۲۰۰۸ در یک بازار نزولی قرار گرفته است. بدین ترتیب، نگرانی‌های مربوط به پایان طولانی‌ترین روند صعودی در تاریخ بازار سهام ایالات متحده تقویت گردید. در همین حال، نگرانی‌های ناشی از کاهش رشد اقتصادی سرمایه‌گذاران را ترغیب کرد تا از سهام شرکت‌‌های با ارزش بالا مانند تکنولوژی و ارتباطات فاصله بگیرند. پس از اعلام مشاور تجاری کاخ سفید مبنی بر به عدم توافق احتمالی آمریکا و چین پس از دوره ۹۰ روزه مذاکرات در ساعات پایانی روز جمعه، کاهش ارزش شاخص‌های اصلی سهام ایالات متحده شتاب بیشتری گرفت. با در نظر گرفتن ارقام روز جمعه، شاخص Nasdaq از ۲۹ اوت تاکنون تقریباً ۲۲ درصد کاهش یافته است. شاخص مربوط به تکنولوژی‌های سنگین نیز به پائین‌ترین رقم خود از اوت ۲۰۱۷ رسیده است. این در حالی است که شاخص S&P ۵۰۰ در ماه دسامبر با بزرگترین کاهش درصدی خود از زمان رکود بزرگ مواجه گردید. افزایش احتمال تعطیلی دولت فشار بیشتری به وضعیت بدبینانه بازارهای سهام وارد کرده است. در همین حال، شاخص دلار در حوالی زمان بسته شدن بازار نایمکس در روز جمعه، تقریباً ۰/۶۷ واحد افزایش یافت و به ۹۶/۴۵ رسید.
در تلاش برای جلوگیری از کاهش قیمت‌های نفت‌خام، عربستان سعودی در نظر دارد تا تولید خود را از اوایل سال آینده به میزان ۳۲۲ هزار بشکه در روز کاهش دهد که رقم آن بیشتر از کاهش ۲۵۰ هزار بشکه اعلام شده برای دوره مورد توافق ۶ ماهه است که از اول ژانویه ۲۰۱۹ آغاز می‌گردد. بدین ترتیب، تولید بزرگترین صادرکننده نفت‌خام جهان در سال جدید میلادی بیشتر از ۱۰/۳۱۱ میلیون بشکه در روز نخواهد بود. در واکنش به کاهش ۳۰ درصدی قیمت از بالاترین رقم ۴ سال اخیر، اوپک و تعدادی از کشورهای غیر عضو اوپک در اوایل ماه جاری توافق کردند تا به طور جمعی تولید خود را از ابتدای سال جدید میلادی به میزان ۱/۲ میلیون بشکه در روز نسبت به سطوح تولید ماه اکتبر کاهش دهند. این در حالی است که Robbie Fraser تحلیل‌گر بازار جهانی کالا در Schneider Electric در یادداشت روزانه خود اظهار داشت که علی‌رغم تداوم حمایت قیمتی اوپک پلاس از طریق برنامه کاهش تولید، به نظر می‌سد این اقدام نمی‌تواند تأثیر چندانی در رفع نگرانی‌های مربوط به مازاد عرضه داشته باشد که توسط رشد عرضه ایالات متحده و تضعیف رشد تقاضا در سال ۲۰۱۹ تقویت می‌گردد.
از طرفی، گزارش هفتگی شرکت بیکر هیوز حاکی از آن می‌باشد که تعداد دکل‌های حفاری ایالات متحده ۹ واحد افزایش یافته و به ۱۰۸۰ دستگاه رسیده است. با کاهش قیمت‌های نفت‌خام، بعید به نظر می‌رسد که این روند پایدار باشد؛ چرا که تولیدکنندگان حوزه پرمین، از تگزاس تا نیومکزیکو، را تحت تأثیر قرار داده است. در همین رابطه، Travis Stice مدیر شرکت Diamondback Energy اظهار داشت، کاهش شدید قیمت‌های نفت باعث شده است که قیمت‌های حوزه پرمین تقریباً در سطوحی قرار گیرند که از پایان سال ۲۰۱۶ تاکنون مشاهده نشده؛ در حالی که هزینه خدمات بالغ بر ۳۵ درصد طی همین دوره افزایش پیدا کرده است. یک اپراتور دیگر حوزه پرمین، شرکت Parsley، هزینه سرمایه‌گذاری برای سال ۲۰۱۹ را به ۱/۵۵-۱/۳۵ میلیارد دلار کاهش داده است این در حالی است که قبلاً انتظار می‌رفت رقم آن ۱/۷۵-۱/۶۵ میلیارد دلار باشد. همچنین، این شرکت در نظر دارد تعداد دکل‌های خود را از ۱۶ دستگاه فعلی به ۱۴-۱۲ دستگاه کاهش دهد. گزارش هفتگی EIA نشان می‌دهد که به واسطه بهبود عملیات حفاری در هفته گذشته، تولید نفت ایالات متحده در سطح ۱۱/۶ میلیون بشکه در روز بدون تغییر بوده است. اما افزایش فعالیت‌های حفاری از ابتدای سال جاری هنوز به افزایش تولید از حوزه های اصلی تولید نفت‌خام شیل کمک می‌کند و لذا تولید آن با ۱۳۴ هزار بشکه در روز افزایش، طی ماه ژانویه به ۸/۲ میلیون بشکه در روز خواهد رسید.

یک شنبه 2 دی 1397
شرکت ملی نفت ایراننظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد