بررسی بازار جهانی نفت روز ۱۷ دسامبر ۲۰۱۸

چهار شنبه 28 آذر 1397   سرویس
روز دوشنبه وجود نشانه‌هایی مبنی بر مازاد عرضه در بازار نفت منجر به بیش از ۲ درصد کاهش قیمت نفت گردید.

روز دوشنبه وجود نشانه‌هایی مبنی بر مازاد عرضه در بازار نفت منجر به بیش از ۲ درصد کاهش قیمت نفت گردید. بدین‌ترتیب، قیمت پایانی نفت‌خام برنت در بازار ICE لندن برای تحویل در ماه فوریه با ۶۷ سنت (۱/۱درصد) کاهش، در سطح بشکه‌ای ۵۹/۶۱ دلار قرار گرفت. همچنین، قیمت نفت‌خام WTI در بازار نایمکس برای تحویل در ماه ژانویه نیز با ۱/۳۲ دلار (۲/۶درصد) کاهش، در سطح بشکه‌ای ۴۹/۸۸ دلار تسویه گردید. در نتیجه این معاملات، حق مرغوبیت نفت‌خام برنت نسبت به نفت‌خام WTI برای ماه فوریه به ۹/۴۱ دلار به ازاء هر بشکه رسید.

در حالی که اوپک و هم‌پیمانانش به منظور ایجاد تعادل در بازار نفت و رفع مازاد عرضه برای کاهش تولید روزانه معادل ۱/۲ میلیون بشکه توافق نمودند، اما تولیدکنندگان آمریکایی هیچ تلاشی در این زمینه ننموده‌اند. علاوه بر این، برخی تحلیل‌گران بر این باورند که میزان توافق شده برای کاهش تولید اوپک برای متعادل نمودن بازار و حمایت از سطح قیمت کافی نیست. ضمن این که مشخص نیست که متعهدان به توافق کاهش تولید اوپک تا چه حد بتوانند به تعهدات خود در این زمینه عمل نمایند. لذا با وجود این دست نگرانی‌ها و مشاهده علائم مازاد عرضه در بازار، روز دوشنبه قیمت نفت‌خام WTI به زیر ۵۰ دلار و کمترین میزان خود طی بیش از یک سال گذشته تنزل نمود.
شایان ذکر است میزان برداشت نفت‌خام توسط پالایشگران چینی در ماه نوامبر نسبت به ماه اکتبر افت داشته است که این موضوع نشانه کاهش تقاضای نفت است؛ در حالی که رشد اقتصادی این کشور به کمترین میزان خود طی سه سال گذشته رسیده است.
روز دوشنبه روند نزولی قیمت زمانی آغاز شد که Genscape Inc گزارشی مربوط به رشد موجودی ذخایر نفتی بزرگترین هاب آمریکایی منتشر نمود و پس از آن با پیش‌بینی وزارت انرژی آمریکا مبنی بر تولید بیشترنفت شیل کشور، این روند شدت بیشتری یافت. به گفته فلاین تحلیل‌گر Price Futures Group، میزان افزایش ذخیره‌سازی‌های نفت در هاب کوشینگ بیشتر از انتظار بوده و این موضوع نشانه پیشی گرفتن سطح عرضه از تقاضا به دلیل ضعف تقاضاست.
بنابر گزارش ماهانه EIA که در روز دوشنبه منتشر گردید، تولید نفت در هفت منطقه مهم نفتی شیل آمریکا تا پایان سال از مرز ۸ میلیون بشکه در روز خواهد گذشت. برخی تحلیل‌گران بر این باورند که میزان تولید نفت شیل آمریکا به آرامی در حال رشد است و این کشور در حال تصرف سهم بازار تولیدکنندگان بزرگ عضو اوپک در خاورمیانه می‌باشد. این موضوع منجر به کاهش بودجه کشورهای مذکور و در نتیجه سخت‌تر شدن پروسه ایجاد تعادل در بازار نفت می‌گردد. در حالی که قیمت نفت برای سه ماه متوالی شاهد روند نزولی بوده، علی‌رغم تلاشهای اوپک، روسیه و سایر کشورهای عمده صادرکننده نفت، این روند متوقف نشده است.
اما به عقیده برخی از تحلیل‌گران، این روند مخصوصاً زمانی که وارد بازه ۴۰ دلار گردد، تولیدکنندگان آمریکایی را به واکنش وادار می‌کند و احتمالاً به زودی شاهد کاهش تولید نفت شیل آمریکا خواهیم بود. به عقیده فلاین، بسیاری از تولیدکنندگان نفت شیل آمریکا در قیمت‌های فعلی نفت که زیر ۵۰ دلار است، متضرر شده‌اند. بنابراین، باید میزان پیش‌بینی شده تولید شیل تعدیل گردد اما مشاهده علائم کاهش تولید، به زمان بیشتری نیاز دارد. در تأیید گفته فلاین، ذکر این نکته حائز اهمیت است که بنابر گزارش هفتگی بیکرهیوز در روز جمعه، تعداد دکل‌های نفتی آمریکا به کمترین میزان خود از اواسط ماه اکتبر تنزل نموده است. این موضوع فشار بیشتری بر سطح قیمت نفت‌خام شیل آمریکا که از اواخر ماه نوامبر زیر ۴۵ دلار در هر بشکه مبادله می‌شده است، وارد آورد.
افزایش نگرانی‌ها در خصوص تضعیف رشد اقتصادی در بازارهای مهمی مثل چین و اروپا، منجر به تضعیف بازارهای بورس جهانی به کمترین میزان خود طی ۱۷ ماه اخیر شده است. لذا تضعیف بازارهای جهانی بورس در روز دوشنبه عامل دیگری بود که روی قیمت نفت فشار مضاعفی وارد نمود.

چهار شنبه 28 آذر 1397
شرکت ملی نفت ایراننظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد