بررسی بازار جهانی نفت روز۱۱ دسامبر ۲۰۱۸

پنج شنبه 22 آذر 1397   سرویس
روز سه‌شنبه به دلیل بروز اختلالاتی در تولید نفت لیبی قیمت نفت افزایش یافت ولی به دلیل نگرانی در خصوص کندی احتمالی تقاضای انرژی در پی افت بازار بورس، در معاملات ساعت‌های پایانی روز از افزایش قیمت کاسته شد.

روز سه‌شنبه به دلیل بروز اختلالاتی در تولید نفت لیبی قیمت نفت افزایش یافت ولی به دلیل نگرانی در خصوص کندی احتمالی تقاضای انرژی در پی افت بازار بورس، در معاملات ساعت‌های پایانی روز از افزایش قیمت کاسته شد. بدین‌ترتیب، قیمت پایانی نفت‌خام برنت در بازار ICE لندن برای تحویل در ماه فوریه با ۲۳ سنت (۰/۴درصد) افزایش، در سطح بشکه‌ای ۶۰/۲۰ دلار قرار گرفت. همچنین، قیمت نفت‌خام WTI در بازار نایمکس برای تحویل در ماه ژانویه نیز با ۶۵ سنت (۱/۳درصد) افزایش، در سطح بشکه‌ای ۵۱/۶۵ دلار تسویه گردید. در نتیجه این معاملات، حق مرغوبیت نفت‌خام برنت نسبت به نفت‌خام WTI برای ماه فوریه به ۸/۳۶ دلار به ازاء هر بشکه رسید.

در ساعات اولیه معاملات روز سه‌شنبه، قیمت نفت به دنبال خبر اعلام فورس ماژور برای صادرات از بزرگترین میدان نفتی لیبی از طرف شرکت ملی نفت این کشور، بیش از یک دلار افزایش یافت. لازم به ذکر است، شرکت ملی نفت لیبی روز دوشنبه اعلام نمود که توقف عملیات میدان El Sharara، منجر به کاهش تولید ۳۱۵ هزار بشکه در روز شده است و کاهش تولید دیگری نیز به میزان ۷۳ هزار بشکه در روز در میدان نفتی El Feel اتفاق افتاده است. به گفته کارشناسان کامرزبانک، براساس فورس ماژور اعلامی از طرف لیبی، بازار هم اکنون با کاهش عرضه‌ای حدود ۴۰۰ هزار بشکه در روز مواجه شده است که عاملی برای افزایش قیمت روز سه‌شنبه بوده است.
اما افت بازار سهام آمریکا، دیروز به دنبال تهدید ترامپ در خصوص تعطیل نمودن دولت در صورت عدم تصویب بودجه ساخت دیوار مرزی بین آمریکا و مکزیک، منجر به کاسته شدن از میزان افزایش قیمت روز سه‌شنبه شد. به گفته John Kilduff یکی از شرکای Again Capital Management، این طور به نظر می‌رسد که تعطیلی دولت آمریکا برای هیچ گروهی از دارایی‌ها خوب نبوده؛ همان طورکه در مرحله نخست، بازار سهام به این تهدید ترامپ واکنش نشان داد و به دنبال افت بازار سهام، قیمت نفت نیز کاهش یافت.
عامل دیگری که منجر به فشار بر سطح قیمت گردید، برنامه کاهش تولید کندتر از انتظار روسیه به عنوان یکی از متحدان اوپک در توافق کاهش تولید ۷دسامبر بود. روز سه‌شنبه روسیه به عنوان یکی از مهمترین متحدان غیرعضو اوپک در توافق کاهش تولید، اعلام نمود که این کشور در ماه ژانویه تنها ۵۰ تا ۶۰ هزار بشکه از تولید خود خواهد کاست و به تدریج قصد کاهش تولید به میزان ۲۲۰ هزار بشکه در روز را که در توافق کاهش تولید ۷ دسامبر در نظر گرفته شده، دارد. به گفته Jim Ritterbusch مدیرعامل Ritterbusch and Associates، قیمت آتی نفت‌خام تقریباً نسبت به پیش از توافق جدید کاهش تولید اوپک تغییری نداشته است و ظاهراً نگرانی ناشی از کندی روسیه در کاهش تولید را نشان می‌دهد.
عامل دیگری که در معاملات انتهایی روز مثبت ارزیابی گردید، داده‌های هفتگی منتشره API مبنی بر کاهش موجودی ذخایر نفت‌خام آمریکا بیش از ۱۰ میلیون بشکه بود. هم اکنون سرمایه‌گذاران منتظر انتشار داده‌های EIA در روز چهارشنبه می‌باشند. چنانچه این کاهش توسط داده‌های EIA نیز تأیید گردد، احتمالاً بازار شاهد اثرات مثبت آن در روز چهارشنبه خواهد بود.
خبر مثبت دیگر در روز سه‌شنبه، برنامه عربستان برای کاهش تولید خود در ماه ژانویه نسبت به ماه نوامبر و به میزان ۹۰۰ هزار بشکه در روز بود. بدین ترتیب، میزان تولید عربستان به ۱۰/۲ میلیون بشکه در روز تنزل خواهد نمود. به گفته کارشناسان صندوق پوشش ریسک کالای Philipp Oil، درحالی که اعلام توافق کاهش تولید توسط اوپک و هم‌پیمانانش موجب ایجاد کف قیمتی برای برنت درحدود ۶۰ دلار در هر بشکه شده ولی به دلیل تضعیف تقاضای نفت و افزایش تولید نفت شیل آمریکا، همچنان بازار با مازاد عرضه نفت رو به روست. لازم به ذکر است که بنابر پیش‌بینی‌های EIA، آمریکا میزان تولید نفت شیل آمریکا در سال ۲۰۱۸ به ۱۰/۹ میلیون بشکه و در سال ۲۰۱۹ به ۱۲/۱ میلیون بشکه در روز بالغ می گردد.

پنج شنبه 22 آذر 1397نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد